Автор Тема: Естествен лак  (Прочетена 2953 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Естествен лак
« -: Януари 18, 2013, 10:25:54 am »
Sea Raven    

Някой знае ли нещо за естествен лак, имам предвид не съвременни полимери а нещо което се забърква с терпентин примерно и разни добавки, пробвах да търся в нета но ми излизат някакви глупости.

Китайци и японци са ползвали такива лакове през средновековието, днес художниците може би бъркат такива неща.

Искам да лакирам слоя сухожилия вместо брезова кора или кожа, но предпочитам да не е някаква съвременна химия.

xenos    

Всъщност точно в този форум преди известно време бях писал точно за нещо такова -> ЛИНК

}|{opukc    

http://www.comfort.bg/bg/interesno/view/692.html

Sea Raven    

Това с восъка не се бях сетил а имам естествен пчелен восък, може и да пробвам.

Идеята ми е да се виждат жилите и всички хубави неща на един естествен биокомпозит но да е влагозащитен нещо в този стил демек
https://picasaweb.google.com/105034596201222845369/63MagyarC
но ако може да не е съвременен лак.

archy    

Восъка наистина е перфектен изолатор от влага,лесно се полира след време,когато се износи повърхностният слой
и дава добър финиш на повърхността.Друг много добър естествен лак е шеллакът.Разтваря се със спирт,усигорява
добра защита от влага и е доста износоустойчив.Поддръжката му е по-лесна от тази на восъка.

wanderer    

щеллака издържа ли на многократно повтарящи се огъвания каквито ще има в случая?

BlackWolf    

(Пра)българите имали ли са шеллак? :P

bobber    

що да не,от френски амбулантни търговци :D

archy    

По памет-китайците са ползвали шеллак преди около 3000г,а може и повече.
Почти всички лакова/включително и шеллака/издържат на пластична деформация и със сигурност няма да се напукат при огъването на лъка.
« Последна редакция: Юли 17, 2013, 10:58:27 am от xenos »

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Re: Естествен лак
« Отговор #1 -: Декември 11, 2013, 10:14:05 am »
Лак може да се направи от Прополис разтворен в спирт. Съотношенията не са ми ясни.