Автор Тема: Лък от Боо и Ипе  (Прочетена 3333 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Лък от Боо и Ипе
« -: Март 14, 2013, 11:53:02 pm »
}|{opukc   
Понеже един приятел ме амбицира за лък ипе и бамбук, та да кажа какви ги свърших за 3 дни. Миналата неделя разцепих бамбука, в понеделник го залепих, два дни съхна и от четвъртък започнах работа по лъка, вчера го лакирах първа ръка, днес сутринта втора ....
Лъка е 193см, от нарез до нарез 74" - 32х24мм в дръжката и 12х12мм в края. Сет 2/3 инч.
Исках да е по-лек и приятен за стрелба ама на...  Понеже никога досега не бях правил такъв, този материал ми е непознат и типично в мой стил направих лък около 100-110 либри на 32" опън. Това се очакваше де ...всъщност лъка е правен по тези размери и това май обяснява нещата.. 

32" - пълен опъп

xenos   
Чудесен! Харесва ми!

}|{opukc   
И на мен..като за първи опит с тези материали мисля, че трябва да съм повече от доволен. Всъщност това е най-добрия ми лък досега, с много малко сет, стреля превъзходно, много плътно се усеща в ръката, лек е/само 700гр/, и почти не се усеща, че е толкова силен. От доста време общувам с този пич..та ме открехна на доста неща свързани с бамбуковите лъкове..Размера на моя е почти като този на клипа..

BlackWolf   
Откъде го взе това ипе?

}|{opukc   
С Ганчо /ако ти говори нещо/ си разделихме една дъска, от http://www.jaf-bulgaria.com/ я звехме. Късмет, оказа се много гъста и плътна.

Sea Raven   
Много добър е станал, усещам как скоро ще стрелям с него.

}|{opukc   
Много добър е станал, усещам как скоро ще стрелям с него.
Може, може..

Косьо
Браво, Жоре ! Много готин се е получил !
Косьо

}|{opukc   
Една бърза заготовка от вчера..69" при нарезите. Имам идея за recurve около 65-70#, ще се види до края на седмицата обаче какво ще излезе.. 
Искам да го вкарам в такава работна среда горе-долу...като моя да е по-дълъг и малко по-силен.

primitive   
Странно, сега поглеждам и поста ми от онзи ден не е излязъл поради някаква причина. Както и да е Жоре исрени похвали за тоя лък. Много съм впечатлен и от физическото му тегло - направо учудващо. Холандеца прави един миналата година, който излезе около 70 либри и тежеше над 800грама. В последствие лъка се счупи, но това е друга история.
Бравас за твоя. Тилера също ми харесва - трябва да съм обективен.

}|{opukc   
Цецо, мерси!   
Ако трябва да съм точен лъка е точно 730гр. Няма рефлекс и е 32х24мм в дръжката. По формулата за маса на Стив трябва за излезе около 760гр.без рефлекс и 700 при 1-2" рефлекс. Този е средно положение, а физич. тегло сигурно зависи и от плътността на ипето.
Лъка стреля като звяр. Бърз е и почти не се сетва. Вчера направих над 200м изстрели със стандарт стрела 45гр. Стрелите имат почти невидим парадокс.
------------------------------------
В интерес на истината сега се замислям защо е по-лек. Значи, за около 100 либри ипето го дават дебело около 1" или малко по-малко, при мен бамбука е около 4-5мм а не 3, както е по книгите. Ипето съответно е доста по-тънко - около 19-20мм, което значително намалява масата на плътната и тежка дървесина.

BlackWolf   
На делечина пробва ли го?

}|{opukc   
BlackWolf wrote:
На делечина пробва ли го?

Над 200м прави изстрел със сигурност. На големи крачки вчера броих до 180 после спрях, но имаше около 20-30м пред мен още.

Stilian Stefanov   
Йееееее,страхотен е,Жоре. Поздравления и от мен.

}|{opukc   
Наскоро започнах един три ламинат бамбук/ироко/ипе. Лъка е завършен, но не 100%, сматах да бъде само лък за далечна стрелба - около 120 либ. но някои технически проблеми ме спънаха така да се каже. Отвори се крисалс малко под дръжката и се наложи да го направя работещ във външната част на рамената, което промени изцяло механиката и силата му и добави около 1.5 инча сет. Сега е около 100 либ.
Иначе си има рогови нокове, не е лакиран и полиран. Тъй като не е ясно колко ще издържи с пукнатината тези операции въобще не мисля да ги правя.
На снимката изглеждам малко стресиран, защото очаквах да си "отнеса" тавана при евентуален взрив..
full draw ??!! #@32"
Сега мисля да започна нов като се звемат предвид грешките с този...

}|{opukc   
Така, от няколко месеца правя един дълъг лък с профил Мери Роуз, но с по-малка дължина. Лъка е 74" и е три ламинат. Дърпа 60# на 14" и опъван само до 22" досега. Просто ме е страх да го опъна повече. Сега предстои да го премеря на 20" за да знам как да продължа да работя - другата седмица ми пристига кантара/до 80 кг/.
По мои изчисления трябва да дръпне около 140-150 на 32, но дотогава има още малко работа.

braced

20" draw..

Лъка го правя единствено за далечна стрелба а не за приятна..
Жоро
« Последна редакция: Март 14, 2013, 11:57:42 pm от Admin »

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Re: Лък от Боо и Ипе
« Отговор #1 -: Март 14, 2013, 11:53:22 pm »
}|{opukc   
Радвам се че тилеринг летвата е влязла в употреба.Дано и лъка е ОК.
Да, супер е и върши страшна работа. Без нея не мога да сложа тетива. Големи благодарности за майстора..ще черпя.
Но не трябвало да се държи лъка на нея дълго време/ за силен лък става въпрос/ така съветват спецовете....
Друго - ако някой иска да прави подобен лък да забрави за дакрона като тетива, не става. Само неразтегливи влакна /ФФ, Д75 или нещо подобно.

}|{opukc   
Сега малко напредък...
Поработих малко тези дни и стигнах дотук засега. Остават още 3 инча до пълен опън.
Пристигна новото ми кантарче и можах да направя малко по-точни измервания. Лъка дръпна 100 либри на 23 инча. Пълния му опън засега е 29 - при 31-32 инча трябва да дръпне 135-140 либри по мои изчисления.
Направих го малко по-твърд в средата за да не рита при стрелба, това засега му даде 1 инч сет, което е напълно допустимо като се има предвид силата. Всъщност сета може да е придобит и от факта, че при работа лъка седи доста време на тилеринг летвата.
29" опън
Жоро

}|{opukc   
Графика, която направих на лъка.
inch - lb
5,5" = 0
10" = 17
15" = 38
20" = 60
27" = 100
32" = 136

Снимки на завършения лък тези дни..
Жоро

BlackWolf   
Ти май сериозно си решил да си увреждаш гръбнака и ставите...

xenos   
Брей, ще ми се да се пробвам мога ли да опъна такова чудо!

}|{opukc   
xenos wrote:
Брей, ще ми се да се пробвам мога ли да опъна такова чудо!

Цъ, и аз не мога..до 27-28 го дърпам и после лъка все едно блокира, имам чувство че ще ми извади рамото и ставите ми пукат като орехи..последните 4-5 инча си требе техника, със сила до 100-110лб.
Тоя лък излезе много труден - дърпа от самото начало и дефакто ти взима силите до 27". При други тежки лъкове обикновено в началото тръгва леко и последните 10" примерно започва да се усеща тежестта, при този силата е от самото начало.

BlackWolf   
Жоре, абе едно време май не е било само до техника.  Яки копелета са си били.
Обаче наистина внимавай! Знаеш какви сакатлъци стават.
« Последна редакция: Март 14, 2013, 11:58:39 pm от Admin »

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 65
  • Arrows: +1/-0
  • Patience my friend !!!
    • Профил
Re: Лък от Боо и Ипе
« Отговор #2 -: Юни 08, 2013, 06:35:10 pm »

Не се притеснявам от психическите си отклонения, даже си ги харесвам!