Автор Тема: Обработка на пера  (Прочетена 2905 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 265
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
Обработка на пера
« -: Юни 06, 2013, 12:07:23 am »
интересува ме машинния начин чрез който се обработват перата, и по точно свалянето на твърдата част до състояние удобно за залепяне. преди време гледах клип на подобна машинария - перото се фиксира между две плоскости и се движи вертикално като шлайфаща глава отнема ненужната част. за съжаление не намирам клипа. всякаква помощ е добре дошла.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Обработка на пера
« Отговор #1 -: Юни 06, 2013, 09:03:04 am »
Аз го правя по прост и бавен начин, но просто защото не съм намерил по-добър. Защипвам перото между две линийки, и после внимателно с мнооого остър нож отънявам твърдата част, след което я заглаждам с шкурка около 120-200.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #2 -: Юни 06, 2013, 11:06:09 pm »
Става Да. Просто е бавно трудо и времеемко. Когато ги правих аз просто залепвах шкурка на ръба на масата, хващах перото в двата края опънато и търках в ръба на масата със шкурката. Перото се огъва по естествен начин и се изравнява - това което ми е правило най-голямо впечатрение е другият метод: когато се ползват ламелките на перото отделени чрез късане, като се отделя само най-горната тънка ципа с тях при процеса. Корейците и монголците в клиповете още го правят по този начин - както са го правили и голяма част от коренните народи. Най-лесният начин. Проблемът идва от факта, че при неправилното отделяне, перото се навива като спирала - няма го твърдият ръб на основата, който да го държи. Казват че се изправя лесно с потапяне в хладка вода. След залепването обаче е невероятно - никъде не стърчи, като кожа е върху стрелата.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 265
    • Профил
« Отговор #3 -: Юни 07, 2013, 01:07:06 am »
по начина с линийките съм работил досега, но искам по бърз и механизиран метод. трябва да има някакъв вариант. едва ли перата продавани по сайтовете ги работят на ръка.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #4 -: Юни 07, 2013, 09:00:54 am »
До колкото съм чувал, метода с "обелването" на ламелките става добре само когато перата са пресни. Като престояли повечко, ципата се чупеля и късала по-лесно. Но не съм пробвал де, може и да не е така...
« Последна редакция: Юни 07, 2013, 09:02:27 am от xenos »

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #5 -: Юни 07, 2013, 09:10:38 am »
А иначе, като стана дума за механизирана обработка - предполагам може да се направи някакъв вид метална щипка с улей (може и V-образен), в който да влиза нужната дебелина от основата на перото... останалото да се премахва чрез прекарване през лентов шлайф да речем...

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Sr. Member
  • Публикации: 254
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #6 -: Юни 07, 2013, 06:27:46 pm »
Стояне, между другото този метод го даваше и д-р Поуп, доколкото си спомням.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #7 -: Юни 07, 2013, 11:33:25 pm »
Ами не е изключено и да съм го виждал някъде вече, и да си мисля, че е моя идея...  ;D