Автор Тема: Сушене на черница и маклура  (Прочетена 8511 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Сушене на черница и маклура
« -: Август 23, 2013, 10:06:11 am »
Както знаем, тия двете дървета са, казват далечни, но аз като ги гледам - доста близки братовчеди, така че сушенето им трябва да е подобно. В книгите могат да се намерят подробни инструкции за сушене на маклура (осейдж ориндж), но явно в нашите ширини има нещо по-специфично, защото моят скромен и на Слави (slaf40) опит показа странни резултати от следването им (на инструкциите). Предполагам сред нас има хора, които успешно са се справяли със задачата, така че ще е добре да обменим опит, за да няма и за напред разочароващи резултати. :)

За какво иде реч: Според Библията (на лъкоправеца!), осейдж се суши по спедния начин - отрязва се дървото през зимата (заради соковете), и още на место се запечатват краищата му с нещо водонепроницаемо (лак, лепило, боя, мас). Ако дървото е около 10-12 см в диаметър се разцепва на две половинки, а ако е 20-25 см - на четвъртинки. Тук вече има два варианта за последващо сушене:
1. Цепениците се оставят да съхнат така, както са си с кората (съществува обаче опасност от нападение на разни гадинки, които обичат соковете и ликото).
2. Ако кората ще се маха, то с нея трябва да се премахне и беловината. Гола беловина не се оставя, защото лесно се напуквала при съхненето, и пукнатините навлизали в сърцевината.

Това е теорията. Нашия опит: Слави според тези инструкции е запечатал краищата и обелил кората и беловината на маклурата, но сърцевината пак се е нацепила. Аз държах един клон и една 12 сантиметрова черничева трупа със запечатани краища и с кората цяла зима, а напролет я разцепих и обелих кората, а клона само обелих, защото беше сравнително тънък за да го цепя. Макар да беше още сравнително хладно и влажно (през март-април някъде), те се нацепиха значително само за ден-два, и имаше дори цепнатини от сърцевината навън. Клона се разцепи направо все едно с ками съм го цепил, и се разтвори все едно си отрязал една осминка от тортата. :) Не очаквах чак такива резултати, и стигнах до извода, че тези дървета ще искат малко по-специални грижи занапред.

Какъв е вашият опит и тактика?
« Последна редакция: Август 23, 2013, 10:30:34 am от xenos »

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 265
    • Профил
Re: Сушене на черница и маклура
« Отговор #1 -: Август 23, 2013, 10:49:36 pm »
горе-доло същата история. имам една пръчка маклура около 5 см диаметър. също я запечатах но я оставих с кората, и пак се пукна по цялата дължина, почти до сърцевината. интересното е че не веднага, а след 2-3 месеца. имам и 5-6 цепеници от голямо дърво. може би над 40 см диаметър. и тях ги оставих с кората. вече съхнат над 4 години на тавана. незнам колко е правилно. през лятото сигурно отива над 40 градуса. на места където се отлепя лесно кората наистина виждам пукнатини в беловината, но незнам докъде стигат в дълбочина. черницата като че ли по малко се пука. вземал съм материал рязан точно когато не трябва, без да е запечатван. имаше само плитки миниатюрни пукнатини в беловината, и в крайщата. останалото беше чисто, със забележката че имаше множество скрити "очички".
« Последна редакция: Август 23, 2013, 10:54:17 pm от nameless »
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #2 -: Август 24, 2013, 12:29:00 pm »
"Очички" на малките вертикални цепнатинки ли викаш? Ако да - да, наистина се отварят много, но като поизсъхне се скриват. Доколкото си спомням, те не бяха особен проблем за лъка, май?

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #3 -: Август 27, 2013, 11:33:38 pm »
извинявам се за лошата снимка и за късния отговор. в ремонт съм. имам предвид миниатюрни възелчета или подобия на чепчета. такива съм виждал още в дебела кленова цепеница. сякаш има балонче от дървесина и влакната го заобикалят.

"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #4 -: Август 28, 2013, 08:44:11 am »
Да ти кажа, след като писах предишния си отговор, и аз се замислих дали нямаш предвид точно тия... "възелчета" да ги наречем. При моята ги имаше, но бяха много малко, и концентрирани в определени места. А тогава тези цепнатинки, дето се отварят при сушенето, и после се затварят, не знам как ще се наричат. На мен точно на "очички" ми напомняха, и така си ги и нарекох. :)

Неактивен liubo

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #5 -: Септември 03, 2013, 10:24:53 pm »
izviniavam se za tozi shrift dano ne e problem ?
Kude na teritoriata na bulgaria moge da se sreshtne malkura?

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #6 -: Септември 04, 2013, 01:55:59 am »
шрифта си е добре.  проблем ли ще е ако пишеш на кирилица?

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Sr. Member
  • Публикации: 254
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #7 -: Септември 04, 2013, 11:33:26 am »
izviniavam se za tozi shrift dano ne e problem ?
Kude na teritoriata na bulgaria moge da se sreshtne malkura?

По принцип в парковете. 8)

И пиши моля на кирилица, защото такива са правилата на форума.