Автор Тема: Калъфи и колчани...  (Прочетена 19289 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Калъфи и колчани...
« -: Февруари 14, 2013, 09:54:21 am »
xenos   

Понеже и това ми е на дневен ред, дайте идея от каква материя мога да си направя, че кожата я намирам трудно, особено с такива размери, а е и скъпа. Също биха ме зарадвали и примерни модели и кройки. 

BlackWolf   

Ами брезент ти е алтернативата. Ти искаш калъф да си държиш лъка или да го носиш?

Ето ти идеи:
http://paleoplanet69529.yuku.com/topic/5682/t/Miscellaneous-Quiver-Styles-Many-Photos.html#.Tmo3HPpQAuc

съвсем traditional 
http://www.kumeyaay.info/indian_bows_arrows.html?http%3A//www.kumeyaay.info/indian_bows_arrows/yucca_quiver.html
Лично аз съм привърженик на това

макар че твоя лък е малко дълъг за този тип калъф и колчан. В книгата на Laubin e описан детайлно.

xenos   

Те хубави, ама почти всичките от кожа.  То от кожа и аз ще го направя хубав. 

Иначе калъфа за лъка смятам да ми върши двойна работа - хем да си го държа вътре да го пази, хем да мога да го нося на гръб, без да виждат любопитните какво точно има вътре  По тая причина искам и колчана ми да е доста дълбок. Може би като индианските, дето само ноковете стърчат отгоре.

Ще трябва да се ходи по армейските магазини, да набарам някоя плащ-палатка... 

}|{opukc   

http://www.primway.net/bg/

Това ще ти свърши работа..

http://www.primway.net/bg/gallery/ilianas-accessories/

BlackWolf   

Ами Xenos няма кожа, а и може да няма възможност да си набави такава или кожен колчан.

Не знам от плащ-палатка... Струва ми се, че ти трябват две парчета - от по-дебел груб брезент (като за типи) и от по-тънкия плътен (като плащ-палатката) и можеш да направиш калъфа двоен. Отвътре по-тънкия като хастар и отвън дебелия. Малко повече шиене ще падне (старите машини "Сингер" шият дебелия брезент и в три ката, че май и в повече!), ама ще стане солидно.

Ето една схема:

То може нока и да не стърчи, а да го направиш с капаче или да се завързва. Правили са ги отворени, за да се вади бързо лъка и стрелите, че е било необходимо.  На тебе няма да ти трябва да го вадиш бързо (надявам се). 
Дъното на колчана можеш да го направиш от по-здрава кожа, да не го пробиват стрелите (при схемата на Laubin е дадено).
Всъщност и дъното на калъфа за лъка можеш да подсилиш за всеки случай.

}|{opukc   

В магазините за тапицерия има много добри материали. Не е задължително да е кожа. Дължината на тапицерските платове също са подходящи. Материята е плътна, дебела и устойчива на късане. Там и кожи има(( ама са цифра пара..

xenos   

Благодаря ви за ценните идеи! Тази с тапицерските магазини наистина е много добра! Не бих се сетил. Сега ще трябва да разпитам за някой такъв... 

Sea Raven   

Това е моят калъф, събира до три прави селфбоу.
Изкуствена кожа, бродерията в средата е от мотив от колана на хан Кубрат.

Стрелите си ги нося в обикновен тубус- такъв за проекти и чертежи.
Неутрален е, с две капачки и не се вижда какво има вътре, малко сложно ще е да ръгна пред хората с колчан със стърчащи стрели от него, но планирам да си направя хубав кожен колчан монголски тип стига да намеря подходяща естествена кожа.

bobber   

ае да се похваля и тука,че с някой не се засичаме на други места.....

archy   

Супер.Лоша снимка на добър като замисъл и изпълнение колчан и калъф за лък.
Твоя разработка ли е ,или реплика?

bobber   

лошите снимки са ми патент 
пълна реплика не е,като модел е прериен колчан.но повечето които съм виждал са без главите и лапите
гаранция има и някои които са доста близки до този...все пак вариантите не са много 

дааа ето един близък до тоя

само че аз съм левак,та е обърнат моя. задължително исках главата да си остане
« Последна редакция: Март 15, 2013, 12:26:07 am от Admin »

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 125
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
Re: Калъфи и колчани...
« Отговор #1 -: Февруари 14, 2013, 04:29:11 pm »
Собственоръчно изработените ми колчани. Разглеждах доста модели но се спрях на азиатския/номадски стил. Мисля че като за първи опит добре се получиха.

Неактивен Никола

• Newbie
  • *
  • Публикации: 13
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
« Отговор #2 -: Март 12, 2013, 07:39:18 am »
Има вариант да си вземеш кожа от якета и панталони ,от втората употреба и да направиш калъф или колчан, от различни кожи като на Рейвън.

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #3 -: Март 12, 2013, 10:09:19 pm »
Не съм лъкоправец а и съм почитател на сложно съставните лъкове било и реплики. За такива лъкове калъфите са малко по-различни предполагам. Мъча се да отделя някой лев за кожа и ще си изработя монголски тип калъф за лък.

Неактивен bobber

• Newbie
  • *
  • Публикации: 41
    • Профил
« Отговор #4 -: Март 14, 2013, 07:09:34 am »
инвестицията ти няма 100лв,от което ще ти остане и доста кожа....
ако искаш да е с разни шарки по кожата(като дърворезба....сещаш се)
се ползва специална кожа и техника.НО познавам човек който се занимава с това ;)

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 25, 2013, 04:51:07 pm »
Последната ми изработка:.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #6 -: Март 07, 2014, 01:24:19 pm »
Това е сегашният ми колчан от "индиански тип". :)

Повече - ТУК.

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Sr. Member
  • Публикации: 254
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #7 -: Март 07, 2014, 01:37:41 pm »
Хубаво беше да е и с калъф за лъка, но твоите лъкове са по-дълги и няма да стане. ;)

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #8 -: Март 07, 2014, 02:06:14 pm »
Мхм... :) Но то пак може да се върже калъф. Аз даже съм връзвал лъка си за колчана. Не е удобно из гора, ама по полето не пречи...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #9 -: Март 07, 2014, 04:40:41 pm »
Да ти е честит - съгласен съм само дето не го възприемам като "индиански тип"  - аз поне на никоя снимка не мога да видя таквози...изобретение. Просто си си помислил, че прилича ама - не! Има елементи, но само толкова. Не се заяждам, така мисля! Ако ще е индиански го направи индиански. Ако не- той си е твой.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #10 -: Март 07, 2014, 08:51:09 pm »
Ами всъщност основните размери и кройки са взети от публикация на Jay Massey, който го представя като "индиански тип". Подобни мога да изкопая и от Primitive Archer. Дори и автентичните индиански имат достатъчно вариации, които една с друга не си приличат чак толкова. Поне от това, което съм виждал де, признавам, че не съм чак такъв познавач.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #11 -: Март 07, 2014, 11:53:51 pm »
Това е като да ме ритнеш по кокалчето без да си прав. Не знам дали знаеш, но откакто съм започнал да правя или да се занимавам с лъкове - вниманието си съм го отделил Предимно на индианските лъкове от Северна Америка и всичко свързано с тях... в това число и колчани и т.н. и т.н.
Както и да е - при всичкото ми уважение към покойния вече Дж. Маси за съжаление не всичко което говорят хората е истина. По скоро някъде около истината. Специално издирих и прочетох и неговите книги и меко казано останах разочарован, въпреки обширното представяне на самия човек, както в библиите, така и на други места. Но това е отделна тема. Също така в Примитив арчър както и в Палеопланет има всевъзможни видове и типове колчани, наречени по всевъзможни включая "индиански" начини.
Тъй като съм прекарал безмерно количество часове в нета, търсейки и събирайки снимки на индиански лъкове, колчани и стрели предимно музейни експонати и обект на акционни продажби и др. смея да твърдя, че ги познавам много добре и мога да преценя дали/или нещото е такова за каквото ми го представят. Най-много мразя да говоря наизуст! Проверявам преди да започна да правя нещо от всички възможни и достъпни за мен ъгли.
Твоят колчан има три сериозни и съществени отлики от индианските - шева в дъното му е меко казано нонсенс, както и пришитата към него торбичка. Третото е, че пръчката, към която се прикрепват колчана и калъфа за лъка е винаги външна, а не пришита и прикрита с кожата. При повечето колчани тя видимо отсътва - изхвърлена по незнайни причини, но има и достатъчно такива на които може да се види. Сори но това са неща - директно отсъстващи при индианските колчани. Дъната винаги са били с отделно парче кожа, с изключение на един единствен, който според мен е правен за продажба или сувенир. Съответно торбички действително е имало, но те са били във всички случаи отделен елемент и никога с такава форма - с другите неща да допуснем, че се съгласявам.
Ще кача малка част от снимките, които имам, за да стане малко по-ясно за какво говоря. Предварителната уговорка е, че изключвам всички видове съществуващи ескимоски и северозападен бряг тук. Всичко останало е игра на въображението - но без етикети.

Много моля да не копирате колчаните от снимките дословно, не знам дали не са обект на автоско право!

И последно - не знам представените по-горе схеми от книгата на Р. Льойбин защо ти се сториха недостоверни... а тези на Дж. Маси - да?
Считам, че бях достатъчно изчерпателен, ако все пак вънзникват въпроси - с радост ще отговоря.

« Последна редакция: Март 07, 2014, 11:59:12 pm от primitive »

Неактивен bobber

• Newbie
  • *
  • Публикации: 41
    • Профил
« Отговор #12 -: Март 08, 2014, 10:09:56 am »
под индиански тип може да се има предвид и типа на носене...хоризонтално :)
ето го и моя "индиански тип" без изобщо да твъдя автентичност :)
някои са го виждали..единствено искам като понапредна с количеството мозъчни кожи да му ушия калъфа за лъка и презраката от такава :)
« Последна редакция: Март 08, 2014, 10:17:16 am от bobber »

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Sr. Member
  • Публикации: 254
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #13 -: Март 09, 2014, 10:27:52 am »
Под индиански тук става дума за такива от Равнините. Защото горските са различни, вкл. и от други материали - примерно кора. В Калифорния са отделен тип (също и там има от кора), а пък на север (атабаски) също са с друга форма.

В самите Велики Равнини тези от кожа с косъм са според мен отделен тих (видра, пума).

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #14 -: Март 10, 2014, 11:16:48 am »
Благодаря за отговора, primitive! Принципно уважението ме спираше да отговоря, но... явно това ще ни е обща черта - не успяваме да останем равнодушни, когато някой "ни ритне в кокалчето, без да е съвсем прав". :) Какво имам предвид:

Ще започна с малко отклонение. Нека видим какво е значението на думата "тип". Първото изречение, което ми попада в Гугъл е: "Вид, който съдържа определени белези и обединява група; образец." По принцип типът е доста широко понятие (да се изкажат тука ако има филолози, лингвисти или езиковеди), и обикновено при него се следят най-общи и явни черти, функции, и т.н.. (Пример: мидата и калмара на пръв поглед нямат много общо, но всъщност са от един тип - Мекотели.)

Защо обръщам внимание точно на тази дума? Ами защото точно с това определение съм представил колчана, който съм направил - "индиански тип". Нека набързо да отметнем характеристиките на индианските колчани, които съм дал в публикацията:
  • висящи на дълъг ремък/презрамка, преметнати през рамото
  • висят на височината на кръста
  • цилиндрична, леко конусовидна или дори правоъгълна форма
  • могат да се поставят в различни удобни положения
  • правели са се от мека, но и достатъчно дебела кожа
  • за запазване на формата се е използвала пръчка, подобна на шафт за стрела
  • покриват цялото (или почти цялото) оперение на стрелите
  • към презрамката може да се прикрепи калъф за лък
  • МОЖЕ да се прикрепи чантичка/торбичка
  • характерни положения на носене при конкретни ситуации

Предполагам ще се съгласиш с тези основни и важни черти и функции на тези колчани? На колко от тях отговаря направеният от мен колчан? Аз мисля, че отговаря на всички, поправи ме, ако греша. Имам ли право тогава да го нарека "индиански тип"? Пак подчертавам думата "тип". Това не е "реплика". Когато аз правя реплики, казвам "това е реплика", и тогава нещата са наистина точни. Ако реша да направя реплика на индиански колчан, то това ще бъде наистина реплика на конкретен запазен артефакт, и ще бъде абсолютно точна, стига наличната информация да ми даде достатъчно подробности.

Но някак усещам не върви (не, че не може!), лъковете ми да не са индиански, стрелите ми да не са индиански, а аз да търся абсолютна индианска автентичност на колчана си. Просто ми харесаха вида и възможностите, които имат този тип колчани, и реших да си модифицирам такъв според нуждите ми. Хареса ми простотата на изпълнение, което представи Дж. Маси, и го направих. Никъде в текста не написах "това е автентичен индиански колчан", "това е чероки/апачи/навахо/попълни-тук колчан", или "така са изглеждали, така са ги и правили". Написах просто - това е "колчан от индиански тип"!

Относно "сериозните и съществени разлики" в моя, и индианските колчани:
- Всъщност и моя има дъно от отделно парче кожа, което обаче е залепено подобно на джоб вътре в дъното на колчана. Шевът "нонсенс" е просто за да държи парчето с ресни в края ...както и за някакъв визуален баланс с шева при отвора.
- Торбичката наистина е добавена от мен, но ти също спомена, че "МОЖЕ" да се добави (както съм го написал и аз в публикацията - "може"). И не е пришита, а е хваната с ремъци, и мога да я махна по всяко време.
- За пръчката-втвърдител - тук съм абсолютно съгласен с теб - моя грешка! Даже се учудих, когато видях как съм го написал, не знам как съм се подвел. Те наистина са външни, а това за вмъкването си беше моя идея, отговаряща чисто и просто на моите желания. Просто запазих характерната функция, придавайки и мой почерк.

Пак ще повторя: Благодаря ти за отговора, и ценната информация, която предостави! Наистина я оценявам, предполагам и останалите четящи! Знам, че малко изтъркано може да прозвучи, но и аз не се заяждам. Не мога да си позволя просто да се заяждам! Но не мога и да не се защитя, ако бъда обвинен в писане на неточни неща. За това - моите извинения, но този път няма да се съглася с теб!

П.П. Направих няколко редакции (май две) в публикацията ми, където смятам, че наистина подвеждам по някакъв начин читателя.
« Последна редакция: Март 10, 2014, 11:25:28 am от xenos »