Автор Тема: Калъфи и колчани...  (Прочетена 16654 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
Re: Калъфи и колчани...
« Отговор #30 -: Април 14, 2014, 11:18:21 pm »
Номера с четките го знам, но въпроса ми, наистина,  беше свързан с автентичния вариянт! Предполагам, че с времето плъста ще се степа, но това е косуматив, който може да се подменя, както и сплитките тръстика! Все пак проблема с ваденето на стрели с широки върхове остава! Не съм особенно информиран, но струва ми се, че отворения тип колчан/говорим за източните конни народи/ е възникнал в по късно историческо време, и е ползван преди всичко за тренировки и забавление! Може и да бъркам, но в реални военни действия  се е ползвал затворения тип, с върховете на стрелите на горе! Тук проблема с ваденето го няма, но възниква тази със запазването на перата, и въобще целоста на стрелата! До колкото знам затворения тип не е имал вътрешно уплатняване! Може би се втелясвам, но представете си какво ще стане с тези стрели, като се подрусват в двудневен преход с кон! Питанки колкото щеш! Благодаря за споделената схема!
Преди две години, в търсене на решение на проблема със стабилноста на стрелите в колчана и тяхното лесно поставяне и вадене,направих следната импровизация! Приковах малки трупчета дърво на входа на колчана и към тях прикрепих ремъчета от дебела кожа/5милиметра/ извити като ''примка''! Естествената еластичност на кожата придържаше стрелата плътно към горното трупче и в същото време тя можеше да се поставя и вади супер ''мазно''! Това са пълни простотий от моя страна, просто споделям лутанията си! Идеалния вариант е да следваме автентичноста, стига да можем да се домогнем до нея!

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #31 -: Април 14, 2014, 11:21:37 pm »
Убуу де, аз за това всеки път натвърдявам ча съвета ми е само ако не държим на автентичността.

В такъв случай бих препоръчал тръстика или сено пред плъст, по малко ще задържа контрите на върховете
Добър вариан е калъф тип хазарско маджарски тубус, при него върховете са нагоре  над тях има капак и няма проблем с изпадането.

От коня като стрелям стрелите са във вързан наполовина кашейски платнен калъф за лък привързан криво ляво към задната част на седлото, дори при галоп не са ми изпадали стрели въпреки че здраво се мандахерцат.
При другия вариант е с много плитък калъф, при него само една трета от стрелите са в колчана но са набити в четки, перата на стрелите ми се падат под и малко пред десния лакът, при това положение ми е най удобно да ги вадя от кон, от пеша просто ги набучвам пред мен в англииски стил.

В Турция по трасето се пускат три стрели, понеже по регламент е забранено стрелите да се държат в ръка при потеглянето а всяка трябва да се води от колчан някои си правят колчани на десния прасец, при това положение казват че е най удобно бързото вадене от галоп.
Не съм видал или срещат такива колчани в историческите извори но всички казват че са страшно удобни.
Може би защото са удобни за три четири стрели а един боен колчан е средно 30 стрели.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #32 -: Април 14, 2014, 11:25:07 pm »
....... Може би се втелясвам, но представете си какво ще стане с тези стрели, като се подрусват в двудневен преход с кон! ........

Пубъркваш се първите петнайсе минути !

Като ме домързи да чопля възела на колчана а съм свършил със стрелбата и искам просто да пояздя на петнайстата минута съжалявам и слизам да развързвам колчана, тракането на стрелите е побъркващо.

Отворения тип колчан, горит, се появява около 12 в. с монголите, допреди това е тубусният тюрко маджярски тип.

Той е пълна загадка за мен, много пъти сме го мислили и коментирали, ужасно неудобен ми се струва, някакси не можем да му сханем смисъла, дори има предположения че е само транспортен тип, аргумент против е че при погребения на войни с оръжие винаги е този тип колчан.

Монголите правятедин колчан при който стрелите се плъзгат плоско в улеи като гаечни ключове в платнено гедоре.
« Последна редакция: Април 14, 2014, 11:32:02 pm от Sea Raven »

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 125
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
« Отговор #33 -: Октомври 07, 2014, 11:24:56 pm »
Джаста-праста тази вечер завърших колчана за лъка.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 530
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #34 -: Октомври 07, 2014, 11:56:08 pm »
Може да прозвучи странно, но и аз принципно съм фен на изчистените форми, които ти вършат работа. Функционалността преди всичко. Това е важното!
И браво бе, хванал си срока  ;)

Неактивен bgpanev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #35 -: Октомври 08, 2014, 05:37:29 pm »
Еее баго тва само майстори тука събрани ;D.Моя колчан стана кат с тесла дялан >:(,ама ще го видите на живо

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #36 -: Октомври 08, 2014, 08:38:24 pm »
Има майстори тука ама не съм от тях. Нямам нужното търпение.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #37 -: Октомври 08, 2014, 09:26:32 pm »
Готино е да си обогатяваш инвентара! Супер, става все по шарено и интересно!

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #38 -: Октомври 22, 2014, 02:54:25 am »
Още един от моите проекти влачещи се от една година (все още не напълно завършен) :) :

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #39 -: Октомври 22, 2014, 08:56:48 am »
явно си падаш по китайско-корейските стилове

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #40 -: Август 06, 2016, 01:24:04 am »
По- напред в темата говорихме за уплатняване на колчана за повече стабилност на стрелите. Преди малко попаднах на този антикварен колчан, тип-manchu, който освен с плъстена вложка е натъпкан със сено, борови иглички или нещо такова! Стана ми интересно!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #41 -: Август 06, 2016, 08:41:51 am »
Абе Емба, според мен просто са го натъпкали, за да си запази формата.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #42 -: Август 06, 2016, 11:09:13 pm »
Не, Цецо, оказа се,че е точно за фиксиране на стрелите! Плъстените ламели са за равномерна подредба на стрелите, а сеното за фиксиране на върховете им. Все едно да набучиш стрела в бала слама и да се опиташ да я размърдаш на ляво и на дясно, трудна работа, но излиза лесно! То ''сеното'' се оказа борови иглички!!! Правил съм няколко с плъстени ламели/и филц/ и съм много доволен, как работят! На следващия ще му сложа и борови иглички ;D

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
« Отговор #43 -: Август 07, 2016, 02:39:33 am »
направо един таралеж му пъхни ;D бтв - моята поръчка ли е следващия??
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #44 -: Август 07, 2016, 09:37:33 pm »
Искаш ли да го натъпча на жена ти...с борови иглички?
Сам си го търсиш...
/пояснение към съфорумците, говорим за новият й колчан/