Автор Тема: Лъковете на xenos  (Прочетена 27710 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Лъковете на xenos
« Отговор #45 -: Май 04, 2016, 04:44:21 pm »
Попадал съм на такива, на доста и то най-различни дървета, както и съответно са ми си чупили готови лъкове на такива места и сигурно ще продължавам да попадам ако продължа да правя лъкове. Препоръчвам ти в тоя случай да изчегърташ колкото можеш повече от гнилоча и да го запълниш после със смола и стърготини. Доста от дърветата зарастват с времето такива участъци и на места даже отрязани клони, като по нищо не можеш да разбереш  за това ако не го отвориш.
Малко е кофти онова дето си го изгладил, защото е близо до чвор /това са най-застрашените участъци/ но едва ли ще е проблем в случая!
« Последна редакция: Май 04, 2016, 04:47:36 pm от primitive »

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #46 -: Май 04, 2016, 05:57:04 pm »
Да, и на мен това ми беше първата идея - изстъргване и запълване със стърготини. Само се чудех лепилото епоксидно ли да е, или циано-акрилат (секундните)? Иначе мисля че съм стигнал най малко до средата на това "петно", ако съдя по влакната по гърба, и по това, че беше по-широко и започна да се стеснява. Ако изпиля още 5 мм сигурно и ще изчезне, но просто нямам тази възможност. Изглежда като " гнилоч", но си е доста здрава и твърда дървесина всъщност! Все едно парче от тъмната сърцевина е вкарана в беловината! Проблема е само тази цепнатина между двете, и дано да я фиксна добре!

За чвора - и той е много странен. Няма и следа отдолу откъм корема, а съм на около сантиметър и нещо от него! Повече на някаква издатина прилича, но си прав - ако целта ми не беше 30 либров лък, най-вероятно щях да мина на варианта по-долен годишен кръг, бекване, или "махане на короната".

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #47 -: Май 05, 2016, 09:10:38 am »
Ето го и "странното нещо", вече почистено до твърда дървесина. Както си и мислех - няма и 5 мм навътре! Молива е за мащаб.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #48 -: Май 05, 2016, 02:58:58 pm »
Точно това имах предвид, а вида лепило, което ще избереш не е от особено голямо значение, но определено с лепило за дърво няма да стане.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #49 -: Май 10, 2016, 11:55:34 am »
Айде, да се надяваме, че е фикснато! :) Цианоакрилат и фини стърготини от същото дърво...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #50 -: Май 10, 2016, 12:08:54 pm »
Става, въпреки, че аз бих предпочел смолата, моментното е малко по-крехко, пък и в случая отвора не е прекалено малък, но и така е добре.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #51 -: Май 11, 2016, 10:54:15 am »
Тя и боровата смола е трошлива като стъкло, преди да й добавиш въглена и растителните влакна! ;) Избрах цианоакрилата, защото цепнатината въобще не е толкова голяма. Снимките малко лъжат, защото са на макро. Запълни се с 3-4 капки от лепилото. Цианоакрилата доста по-добре навлиза в цепнатини и се пропива в стърготините. Освен това с дървесината образува май някакъв естер, който направо я превръща в пластмаса, и свързването е много здраво! Епоксида ми изглеждаше прекалено гъст, за да мога да го разбъркам толкова добре със стърготините, не знам, не ми се пробваше... Мисля, че ще е достатъчно добре, близко е до дръжката все пак, където почти няма да има огъване...

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #52 -: Май 20, 2016, 09:40:28 am »
Да не си помисли някой, че само плямпам и разпитвам по форумите, пък нищо не правя! :P Чакам само по-добро време! (...и време, най-вече!!) :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #53 -: Май 20, 2016, 10:13:42 am »
То ясно де! Време да има.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #54 -: Май 30, 2016, 11:29:12 am »
Нещо такова... (Ако намерите кусура - ще се обяснявам, иначе - квото-такова! :) ) 30# @ 28"

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #55 -: Май 30, 2016, 11:41:27 am »
Не се е.... с професионалистите! Има лек дефект в тилера на дясното рамо, огъва се по-близо до дръжката, отколкото в средната част, което принципно става за горно, стига да не доведе до прекомерно следване на тетивата. Ако се претилерова ще отслаби доста лъка, другия вариант е да се скъси малко лъка след претилероването от двете страни, но както си прецениш. Мен лично винаги повече са ме дразнели типа дръжки, като тази. Прекалено четвъртити ми седят, но това е чисто визуално и въпрос на лични предпочитания.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #56 -: Май 30, 2016, 12:35:56 pm »
Не се и съмнявах, че ще го откриеш, но си викам - може пък и да не е толкова зле, и да ми се размине!  ;D

Начи... по принцип и лявото рамо трябваше да е долу-горе като дясното. ...с изключение на леко по-твърдия участък в средата може би, но ми се появи проблем още при старта на тилеринга (даже може да се каже и преди него дори), и това беше може би най-доброто, което можах да постигна. Разбира се, че мога да го направа близо до перфектен, но вече няма да е 30#. Може, разбира се пак да стане 30 либри, и да е с по-добър тилер, но няма да е 68" нтн, както исках! :)

Какъв беше проблема - независещ от мен, аз може би само му помогнах малко да се задълбочи! Дръвчето (по-конкретно заготовката за долното рамо), явно си имаше някакви вътрешни напрежения или слабости на влакната. Когато заготовката беше с пълна ширина и дебелина, върху нея изчертах идеално права централна линия и очертах контурите на рамената - перфектна симетрия! Когато ги стесних и изтъних обаче, долната една трета към върха се изви наляво, като профила на рамото така започна да изглежда, сякаш съм го стеснявал само едностранно към върха! :( Опитах първо да го върна със сухо нагряване - леееко се получи, но участъка получи дефлекс - явно и други напрежения си е имало вътре. Като видях дефлекса, викам си - ясно, ще го варим, и ще стягаме в две посоки! Сварих го и го стегнах за около седмица, като придадох известен рефлекс на върха. Като го махнах от стегите изглеждаше що-годе добре, но като започнах да го натоварвам - пак подаде малко. :(

По-големия проблем обаче дойде, когато реших да заменя дългата тетива с работна. Нещо не прецених добре дължината, и още отначало го опънах на 6 инча височина - т.е. не работна височина, ами направо финална! Докато се усетя, точно участъкът който варих, получи панта и известен сет - явно дървесината там си има някакъв проблем, и туй то... Освен това, и защото върха вече беше извън централната линия - започна да се появява и посукване, с което също трябваше да се съобразявам! От там нататък вече всичко тръгна не по план. Колкото и да коригирах долното рамо - не можех да го направя да се огъва като горното, защото щях със сигурност да падна под 25#. Стараейки се да замажа пантата го отслабих гранично. Опитах и да пипна леко твърдия участък в средата на горното - но и там почна бързо да пада силата, и нямаше мърдане вече! :( Оставям го така, и няма да се мъча повече, явно не му било писано да е перфектен! Преподаде ми няколко урока - това е достатъчно! :) Ще се понауча на още няколко неща от него, и пак ще го броя за успех! ;) Между другото, дори в Библията видях няколко снимки на определени за добри тилери, които не са много по-различни от този тук, така че ще го преживея! :)

П.П. Дръжката няма да изглежда така, както я виждаш. Този й вид беше за да ми е по-стабилен на установката, и не бързах да я пипам, преди да го видя дали ще преживее тилеринга! :) Сега вече съм започнал с оформлението й, и ако се получи, ще е нещо от рода "locator grip"...
« Последна редакция: Май 30, 2016, 01:23:28 pm от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #57 -: Май 30, 2016, 01:27:07 pm »
Само за референс, при селф лъковете не се препоръчва каквато и да е гръбно-коремна корекция - просто там тези корекции нямат ефект. В тази част може да се коригира само странично надлъжно. Действай.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #58 -: Юни 07, 2016, 01:29:53 pm »
Няколко малко остарели снимки, но видях, че ми се мъдрят в телефона. В момента ноковете са полирани до огледалност, а дръжката има малък кожен arrow rest...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #59 -: Юни 07, 2016, 05:15:53 pm »
Мен лично с тоя профил дръжка тотално ме изгуби, остава само и да сложиш макаричка за водач на стрелите... :o