Автор Тема: Стрели с рогова вложка в нока  (Прочетена 2574 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
Стрели с рогова вложка в нока
« -: Февруари 03, 2017, 11:41:06 pm »
започвам един два комплекта (дузини) стрели, кедрови, с купешки върхове. перата ми са самоделни. слабост са ми вложките от рог, но бая ме озорват докато направя необходимите бройки уеднаквени в дебелина. та затова реших да споделя моя тарикатлък за направата на еднакви в дебелина и ширина пластинки. в случая използвах две странични рогови ивици. нагрях ги, и ги сплесках максимално. дадох им едно лице на шкурка и ги лепнах с тънък туткал за дъска с калибрована дебелна 20 мм. след изсъхването ги пуснах ха щраймуса до 22 мм, при желана дебелина на пластината 2 мм. после ги накроих на пластинки 10Х40 мм. заедно с дървото. след това киснат няколко часа във вода, докато се разлепят от дървото. стават почти съвършени, и другия път ще направя повече бройки. разбира се този начин е оправдан при нужда от по голямо количество, и при наличие на машини. в него няма нищо традиционно, но аз обичам и машините. ;)
« Последна редакция: Февруари 04, 2017, 05:27:53 pm от nameless »
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
Re: Стрели с рогова вложка в нока
« Отговор #1 -: Февруари 05, 2017, 06:55:56 pm »
до тук станаха добре, с изключение на нещо което не можах да предвидя. въпреки, че рога беше идеално плосък и стоя залепен за дървото месеци. след кисненето във вода, тези от пластинките които бяха рязани напречно леко се извиха (ляво). не че е проблем, с леко грейване всичко се оправя, но да се има предвид. при надлъжно рязаните (дясно) няма никакъв проблем.

"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 530
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 05, 2017, 11:14:21 pm »
Тамън мислех същото да кажа, ама викам ай да не се правя... Нагряване и между две дъски! Ако пък можеш да нагрееш две метални плоскости и да ги оставиш стиснати да изстинат между тях още по-шукар. На мен са ми се кривили само от шлайфане със шкурка. Ама като зашлайфаш леко от другата страна се обръща пък наопаки кривката. Направо завидно как ти се занимава с тия нокове. Яко ама ако се чупне стрелета - язък. То както и да се счупи винаги е язък.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 05, 2017, 11:59:27 pm »
аресва ми как се закопчават на тетивата. подобно на качествена ::) пластикова насадка. от стария ми комплект не са мръднали. не е кой знай каква работа. да не си помислиш, че ще цепя стрелите на ръка....банциго майна, там е истината.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 12, 2017, 07:59:47 pm »
традициите еволюират, с герунг-циркуляра е още по лесно от банцига. супер бързо и точно.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 13, 2017, 12:55:02 pm »
С какво си ги увил, не ще да е изолирбанд?

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #6 -: Февруари 13, 2017, 05:42:39 pm »
банд е, ама незнам дали е изолир. някаква доста здрава лента е, и отдоло дървесните влакната не се разкъсаха. а за финиша на пера с изолирбанд си има хора, ай да не цитирам имена, те си знаят ;)

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #7 -: Март 02, 2017, 11:06:55 pm »
...

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 93
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #8 -: Март 03, 2017, 10:56:11 pm »
Перфектно но не е ли по добре върху нещо със улей та да води шафта -няма ли опасност да се завърти или изкриви било от вибрации  или при самото подаване ???

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #9 -: Март 04, 2017, 09:29:13 am »
улей има, не ме надценявай чак толкова

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #10 -: Март 04, 2017, 05:26:42 pm »
Недей да лъжеш, правиш ги на ОкО!

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #11 -: Март 19, 2017, 11:45:46 pm »
някой пробвал ли е да лепи с туткал метални върхове към дървени шафтове?

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 506
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #12 -: Март 20, 2017, 09:52:20 am »
Да ...и вече не бих го правил! ;)

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #13 -: Март 26, 2017, 10:11:41 pm »
разбрах те. аз като питах имах малко артисало лепило, набързо подготвих двата края на една пръчка, и лепнах два върха за проба. въпреки че бях изчистил втулките добре със шкурка и ацетон, и от вътрешната си страна имаха нещо като ситна накатка, при теста се отлепиха сравнително лесно. за бойни върхове сигурно става туткала, но за спорт и многократно ползване - не. а така ми се искаше всичко да е натурално в тези стрели....

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #14 -: Март 28, 2017, 09:03:24 pm »
бии им по едно джамджийско пиронче, напряко...кво се мъчиш...железото си е традиционно