Автор Тема: Малко пособия за направа на стрели...  (Прочетена 8300 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 125
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
Малко пособия за направа на стрели...
« -: Януари 28, 2013, 10:22:25 am »
Привет! Понеже раздела е празен откъм пособия реших да покажа моите.

Устройство за заобляне на телата. Може да заобля заготовки с квадратно сечение от 10х10мм до към 15х15мм.

След заоблянето :

"Острилка" за изрязване на телата в двата края. Оформя идеални конуси за поставяне на насадката и връх.

"Fletching Tools" Лесно поставяне на пера. Черното ги поставя винтово с две представки - за леви и десни пера. Металното поставя прави пера без значение десни или леви.

И готовия продукт: 

Надявам се да помогне на бъдещите стрелци.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Малко пособия за направа на стрели...
« Отговор #1 -: Януари 28, 2013, 10:44:29 am »
Това като гледам, са купешки приспособления. Някакви цени?

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #2 -: Януари 28, 2013, 01:59:48 pm »
След всичките ми опити със самоделни устройства реших да си взема купешки. Всички устройства съм поръчвал от Щатите и Канада. Цените с доставките са горе долу такива:
Заоблящата джаджа: около 50лв
Острилката за върхове и насадки: около 20лв
Устройствата за поставяне на пера: Черното 60лв, металното 40лв

Тъй като се купуват веднъж не мисля че е голяма цифра. Отгоре на всичко толкова улесняват изработката на стрели че можеш да почнеш масово производство. Единственото самоделно устройство което ще ползвам ще е това за измерване на спайна на стрелите.
« Последна редакция: Януари 28, 2013, 09:18:30 pm от perf »

Неактивен bobber

• Newbie
  • *
  • Публикации: 41
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
« Отговор #3 -: Януари 28, 2013, 07:35:52 pm »
цената е добра,за около 200 и нещо пари,си спестяваш МНОГО
макар че аз в момента съм в процес на изработване на уред за поставяне на пера,а един приятел си направи "острилка" за шафтовете...вярвам че парите си струват.

Неактивен Никола

• Newbie
  • *
  • Публикации: 13
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 05, 2013, 10:23:40 am »
  това е лепачката която завърших тази сутрин вече е изпробвана не е красива но пък се работи много лесно снимки ще кача на стрели когато  взема по-хубави пера
« Последна редакция: Февруари 05, 2013, 10:28:03 am от Никола »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #5 -: Април 15, 2013, 03:02:17 pm »
perf, би ли споделил моля те, устройството за заобляне на телата, както го наричаш или dowel cutter какъв размер ги вади на дебелина телата на стрелите - аз лично не го намирам в нета под 3/8 от инча или 0,95...мм. това е доста добро за стрели за по-силни лъкове, например 80+ либри, но за по-слабите направо си е дебело. За съжаление устройството на същата фирма производител за точни размери на стрелите е напрово безбожно скъпо...

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #6 -: Април 16, 2013, 02:44:58 am »
Точно. 0.93 ги вади. Доизглаждам ги с шкурка до 0.85/0.86 - понеже насадките и остриетата ми са тоя размер. Ако е кедрова дъската шафтовете на 0.86 ще са със спайн до 45lb, горе долу в диапазона от 35-45lb. Знам защото единия ми лък е 55lb и кедровите с размер 11/32 дойдоха слаби за него - паснаха на 35lb-ровия ми лък. А съм правил кедрови с диаметър 9мм стваха за 55lb.Ако е чамов материала - шафтовете ще са за по-тежък лък, или трябва да ги изтъняваш доста за по-слаб.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #7 -: Април 16, 2013, 05:17:03 pm »
Ами всъщност отговора ти ме води до нов въпрос - оправдано ли е според теб стрели за лък до 50 либри да са толкова дебели, независимо, че го докарват на спайн? Както знаем, все пак при тази дебелина се покачва и теглото, пък и с големите размери върхове едва ли се вместваш в нормата от 10 грейнс към паунд. Що се отнася до спайна, съм виждал и 32 инчова стрела при 8мм от чам със спайн за 80 либров лък и тежест за 50 либров. Това освен всичко останало зависи и от разположението на годишните слоеве, особено при стрелите от бичен материал. В едната посока /напречно/ спаина е до 2 пъти по висок. Пък ако трябва да ги докараш и еднакви на тежест си е живо приключение. Аз лично ползвам стрели от леторасли и ми се ще да ги калибровам относително... При тях обаче спайна почти не се различава, понеже си имат всичките годишни кръгове. Пък и в доста отношения са относително по-издръжливи от цепените. Остава и да стрелях колкото теб поне.

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #8 -: Април 17, 2013, 01:31:46 am »
Не знам как да ти отговоря понеже не съм много компетентен. Ще ти покажа малко снимки.

Дължина при диаметър 8.6 мм

Тежест в грейна:

Тежест в грама:

Стрелата я направих дълга за да пробвам колко хвърля 35 либровия ми лък ССЛ реплика. Изработена е от кедрова дъска. Върха е 100 грейна. Не и знам спайна понеже не остава време да си сглобя уреда, но се държи добре в полет. Другите стрели са 31 инчови със същите върхове, същия диаметър, незначително по-леки от дългата но със същия стабилен полет. Относно парите за инструменти дали си струват - на мен ми спестяват доста време следователно си струва (мое мнение). А относно заниманието да меря и премервам съотношения спайн, тежина, диаметри ми се вижда пресилено понеже тия световните серии по стрелба с лък и конна стрелба с лък ги пропускам. Аматьор съм, и много се радвам че от една дъска си правя стрели и че от време на време уцелвам мишената с тях.  :D

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #9 -: Април 17, 2013, 10:46:31 am »
Разбирам те напълно, и за мен всички тези измервания бяха твърде пресилени и до голяма степен все още са. Когато става въпрос за удоволствие, наистина можем да си позволим да не обръщаме прекалено внимание на това. Странно е обаче как в повечето случаи, когато не улучваме - на какво го отдаваме. За съжаление практиката показва, че голяма част от неуспехите се дължат точно на тези несъответствия. Древните също са имали своите начини за определяне на спайна и теглото на стрелите, макар и по-голямата част да не са достигнали до нас. Ние със сигурност не сме открили топлата вода. В момента си мислим, че става въпрос за нещо префърцунено, но наистина не е така. Особено ако става въпрос за състезание. Всички, които са се занимавали по-дълго време със стрелба знаят, че с еднакви стрели резултатите са доста близки и способността за подобряване на уменията нараства.
Разбира се, всичко това се оказва доста скъпо и времеемко и ни се иска да си го спестим.
Да настина си струва всяко улеснение, което ни пести време и ни улеснява живота, и аз търся такива...
В твоя случай наистина си попаднал на дърво с приблизително подходяща тежест /не мога да коментирам спайна/, въпреки че в случая 460 грейнс за 35 либри лък са малко над нормата. Няма нужда да си голям специалист - прието е, за да могат да са ефективни резултатите от измерването на скоростта например, цитираното по-горе съотношени от 10 грейнс/паунд - по-просто казано 35 либри лък - 350 грейнс стрела, 40 либри лък - 400 грейнс и т.н. За мен, като човек, който се опитва да прави лъкове тези показатили са твърде важни, за да имам отправна точка и да мога да преценя колко добре се справям. Или да мога да сравня например два лъка с различни либри по скорост на изстрела аз трябва да имам съответните по спайн и тежест стрели.