Автор Тема: египетски композитен лък  (Прочетена 11914 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
Re: египетски композитен лък
« Отговор #15 -: Януари 28, 2017, 12:04:07 am »
Преди няколко дни публикувах нещо в темата, после го изтрих! Реших да не ви занимавам с мойте глупости, но Цецо ме разубеди, пък и форума има нужда от раздвижване ;) Та, почнах едно ангулароподобно лъкче, проекта ми е по скоро експериментален, да пробвам някои неща дето не съм ги правил! Ще пускам по някоя снимка на нещата в процес, приемам всякакви критики и съвети! Това са ми v-сглобките.
« Последна редакция: Януари 28, 2017, 12:31:09 am от bravewolf »

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #16 -: Януари 28, 2017, 12:16:38 am »
Материала е ясен/полски или планински, не е мъждрян/.
Дължината на лъка ще е 105-110см, ширина в дръжката 20-22мм, при ноковете 12-14мм.
С овнешки рогови пластини, къси 27-28см. Затова му залепих коремна, дървена ламела, която със застъпване ще преминава към рога.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #17 -: Януари 28, 2017, 12:21:43 am »
Всичко го правя ръчно, нямам машини! За сега рогите ми дадоха най- много зор!

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 265
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
« Отговор #18 -: Януари 28, 2017, 11:06:16 am »
до тук много добре. от снимките не мога да преценя реално, ако ядрото ще се намалява в ширина още, единствената ми препоръка е за по дълги v - снадки. рогите са много джиджани, аз нямам късмет с овнешките. чак ме е яд че не ти ги гепах на турнира. давай смело, и да объркаш нещо при залепянето не е непоправимо. ще чакам напредъка ти.
« Последна редакция: Януари 28, 2017, 01:02:38 pm от nameless »
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #19 -: Януари 28, 2017, 11:39:36 am »
Бравас, аз лично бих залепил и едно парче на дръжката отвътре, така ми е супер постничка, пък и при този профил, мисля, че има нужда.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #20 -: Януари 28, 2017, 01:06:01 pm »
що бе, на корема нали си има? достатъчно е според мен, ако не я прави прекалено тясна.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #21 -: Януари 28, 2017, 01:55:01 pm »
Абе нали лъка е триъгълен с триъгълника навън, той е дал превес на дръжката навън - както и да е това е според мен.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #22 -: Януари 28, 2017, 08:50:04 pm »
Дръжката в зоната на хвата смятам да е максимално заоблена/от към корема повече/, та ако има рог вероятно ще го изям почти нацяло! На края на раменете ще залепя 8 сантиметрови трупчета с врязан нок, питанката ми е, че м/у това трупче и края на рога има 7-8 санта празно!!! Оставил съм го по дебелко, но ме страх да се прецакам точно в тая зона!
Зануляването на рога ще е по плавно отколкото на картинката!

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #23 -: Януари 28, 2017, 09:00:06 pm »
Има ли някакви изисквания за каналите, не че се виждат много хубаво на снимката?
Ма кво ли питам, аз вече ги залепих ;D
5 ръце грунд на дървото и 4 на рога
Понеже е студено затоплих повърхностите с топлодух, намазах ги обилно с лепилото, пак ги обдухах и ги затегнах!
След два дена, като почна да ги пила ще видя колко са прибрали!
Аре наздраве!

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #24 -: Януари 28, 2017, 09:44:21 pm »
тва за зануляването на рога при ноковете ако е по плавно няма да имаш проблеми. все пак има и сухожилия от другата страна. ако целиш дебелина оправдано е лепенето на парче, ако искаш минимален рефлекс едва ли е нужно. лукас новотни го подчертава в своите египетски, в оригиналите като че ли липсва.  хареса ми как си се сетил, че като окръглиш дръжката рогът ще изчезне, което означава че си впрягаш акъла превнтивно. браво! за моя тертип на работа 5 - 6 слоя грунд са малко. поне петнайсетина. причината ще ти я кажа на ухо за символична сума ;) пиши да видим подире какво е станало. обясни и за този триъгълник дето го споменава цецо, че нещо не ми стана ясно..и последно - да не му хакнеш някви такива безумни нокове като на скицата ти! ти поне си човек на изкуството, барни ги както са в оригинал.
« Последна редакция: Януари 28, 2017, 09:53:42 pm от nameless »

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #25 -: Януари 28, 2017, 10:27:57 pm »
Да, предполагам, че ноковете няма да са точно така, просто като принцип с допълнителен материал залепен в края на рамото, може би нещо, като на Лукас...ама тва са далечни работи...по важно е другото да наглася!
Ноковете на снимките, по долу, ич не мога да ги зацепя/за сега/!!!
Това за триъгълника, дето говори Цецо и аз не го разбрах!
« Последна редакция: Януари 28, 2017, 10:48:57 pm от bravewolf »

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #26 -: Януари 28, 2017, 11:45:58 pm »
Динко, относно 15-те слоя имам версия! Повечкото грундове и същинския лепилен слой създават по-дебелка лепилна линия, която не само задържа елементите, но играе и буферно-уплътнителана роля, т.е. предпазва сглобката от ''сухота''...на прав път ли съм?

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #27 -: Януари 29, 2017, 09:52:20 am »
прав си за грундовете, но наполовина. ноковете от снимките по ми мязат на асирийски.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #28 -: Януари 29, 2017, 11:42:12 am »
Ето от преди няколко дена във фейса музейни експонати натюр!

Тия снимки от барелефите са със асирийски лъкове, от които произхождат египетските, но действително ноковете нямат нищо общо, пък като се има предвид, че не правиш точна реплика кво ти пука какви ще са ноковете.
Относно дръжката - не е нужно там да ти се събират рогата, при положение, че и без това са къси ивиците - там можеш да сложиш кост или нещо друго, например твърдо дърво. Имах предвид, че в случая е по-добре дръжката ти изобщо да не работи, но се съмнявам, защото гледам, че си я изтънил бая откъм корема.
П.п. Ебаси как ви мързи да качвате качествено снимки - по дяволите не е толкова трудно, просто е досадно... Освен това, по тоя начин с прикачен файл в един хубав близък момент пак ще се надвиши лимита на форума като обем на този тип качвания и ще се сбъгне системата.
« Последна редакция: Януари 29, 2017, 11:44:49 am от primitive »

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #29 -: Януари 29, 2017, 06:17:01 pm »
отде ги изкопа бее.... аз имам само 3 - 4 црно-бели :(