Автор Тема: Re: От кави дървета?  (Прочетена 4063 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Re: От кави дървета?
« -: Януари 16, 2013, 08:42:22 pm »
xenos
Добре дошла, Dakota!   Цяла гора осейдж - късметлийка!

Абе като стана дума за "прихващане", това дърво бързо ли расте? Принципно би трябвало да се продава и като парково декоративно, та ми минава през акъла ако расте бързо, да си бучна няколко фиданки вкъщи, пък след някоя година може да излезе нещо.

wanderer
може и да продават, но мисля по добрия вариант е на есен да си извадиш издънки. в парка в който аз съм виждал маклурата имаше страшно много издънки. буквално си изскубнах 6 - 7, прихвана се само една. причината обаче в мене - нямах място и ги засадих под доста дебела сянка, не ги поливах...и така. дадох най келявата на един приятел, който я засади на слънце, и дръвчето се развива много добре. ако ги засадиш на слънчево и проветриво място, мисля че няма да имаш проблем. едва ли условията на отглеждане ще са по различни от тези на черницата. пак зависи от много фактори но при диаметър 70 - 80 дърветата трябва да са над 50 годишни.

neven
DAKOTA, пази моля те мястото в тайна, че ще го затрият.
А на Жоро... Недей да се хвалиш с маклурата дето е в купчината с бряста, че знаем от къде е рязана... Не беше много редно... То е все едно да отрежеш някой от тисовете пред Светия Синод или Паметника на Незнайния войн... Има си правила - парковете са неприкосновена територия... То и без това в София почти няма дървета...

xenos
Цитат
може и да продават, но мисля по добрия вариант е на есен да си извадиш издънки. в парка в който аз съм виждал маклурата имаше страшно много издънки.

Ами в моя град маклура не съм виждал. Аз и все още на живо не съм виждал де! Сега съм по морето, и постоянно се оглеждам за подозрителни непознати видове дървета, но не съм попаднал още на такова.

}|{opukc
Цитат
DAKOTA, пази моля те мястото в тайна, че ще го затрият.
А на Жоро... Недей да се хвалиш с маклурата дето е в купчината с бряста, че знаем от къде е рязана... Не беше много редно... То е все едно да отрежеш някой от тисовете пред Светия Синод или Паметника на Незнайния войн... Има си правила - парковете са неприкосновена територия... То и без това в София почти няма дървета...

Невене, цяло дърво не е рязано в случая - това е само клон..не сме чак такива вандали, аз сека предимно ясен, защото расте като бурен. А бряста е от един безпризорен двор за бъдещо строителство. Така или иначе ще го бутнат(( тис не бих отрязъл въобще като знам как расте...
Миналата есен за сметка на дърветата, които съм бутнал с един съсед засадих 5 липи и един лешник в междублоковото..Това не е прецедент - преди три години се организирахме съседи и купихме 10 дръвчета европейски ясен. Ако минаваш край кино Арена - запад, виж зад паркинга каква е гора..

Sea Raven
Тисът е защитен вид на цялата територия на България, не само в парковете!

BlackWolf
Тези неща си ги говорете на лични като искате. Не мисля, че вър форума е уместно.

Borkata
Според мен е хубаво хората които четат форума да имат култура и правилно отношение към дърветата и материалите за изработка на лък.

Една от най-практичните причини която мога да изтъкна против това да се ползват дървета от паркове и градинки в градовете е, че по тези дървета често се забиват пирони, кабърчета, телчета и т.н. Които дървото да е израсло и да е покрило с кора и дори дървесина. Та при опит да отрежете можете да си повредите инструментите, а понякога и да се нараните.
Друга причина е, че тези дървета не са расли в естествената си среда и са култивирани. Това намалява възможността дървесината да е достатъчно здрава. А и дори да е, не забравяйте, че все пак те са с декоративна и здравословна цел, а именно да дишаме една идея по-малко мръсен въздух там където живеем и работим.
Естествено, това че живеем в града не ни дава право безразборно да сечем горите за материал.

BlackWolf
Абе условията в парка не са чак толкова резлични...
Иначе мисълта ми беше, че не е нужно публично да се коментира кой откъде е вземал материал...

Stilian Stefanov
С черницата има ли някой опит? Различни ли са качествата на черната и балата,например? Има ли нещо характерно при този материал? И за какъв тип лък е подходящa?

}|{opukc
Става и за плосък и за дълъг, не е от най...дърво но все пак става..
http://paleoplanet69529.yuku.com/topic/45586/A-Primitive-Bow-Red-Mulberry#.TlauIl2ovmU
http://paleoplanet69529.yuku.com/reply/394144/Mulberry-warbow-in-the-works#reply-394144
http://paleoplanet69529.yuku.com/reply/380045/Mulberry-bow-updated-closer-pics#reply-380045
Черницата е мноооо далечен роднина на osage

Галимунди
Дайте малко инфо за питомните дървета. На ранчото имам доста бадеми, лешници, орехи, череши и люляк. Стават ли за стрели поне. Бадема е с доста висока плътност.

Някой пробвал ли е да отглежда (в смисъл да кастри и изправя) дърво с цел по-нататъшна употреба?

primitive
От почти всяко дърво става, стига дизайна му да е съобразен с конкретната плътност на дървото. Едва ли някой умишлено се е опитвал да култивира дърво, от което като отрасне да направи лък. Поне на мен не ми е известен такъв случай. Освен че японците садят бамбук с тази цел но той не е дърво, както знаем. Люляка е по-твърд и плътен дори и от дряна, но не е толкова тежък. От орех ще е доста трудно да се направи, леската става и за лъкове и за стрели. От черешата също трябва да излезе приличен лък, виж за бадема нищо не знам. Имам една праскова която съхне. От дюла със сигурност става.

}|{opukc
От горните, люляка и лешника са прилично добри. Черешата е много крехка като изсъхне. Вишната е по-добрия вариант. От сливи и джанки стават прекрасни лъкове.

Галимунди
Ура, обнадеждихте ме. Почти всяка събота и неделя сме на ранчото, защото покрай това строителство все има нещо да се прави. Обаче остава и по малко свободно време. Напоследък около нас има много пустеещи парцели в които има какви ли не насаждения. Съседното до нас направо трябва да се разчиства, защото по време на пожара стана ясно, че трябва да се коси редовно. Ще излезе доста материал.

gre6nik
Чета чета и никъде не срещам в темата нещо написано за дряна. Какво ще кажете за него като материал за изработката на лък? Имал съм взимане-даване с това дърво и знам че е много жилаво, а като изсъхне става като камък твърдо. Това не са ли добри свойства за изработка на добър лък?
А като се разрових за бряста - май се оказва че габъра е вид бряст.

}|{opukc
Дряна, тежичъж е но е прекрасен. И ако имаш късмет да си намериш и подходящ и уменията да си направи и лък....

gre6nik
Че е тежичък - тежичък е, но това може да е предимство за точността на стрелбата. Мисля че основния проблем ще е намирането на подходящо дърво. Драна е доста възлест и ще има много чепове. Другото е че като расте май винаги се усуква и като се разцепи по средата заготовката ще се получи спираловидно усукана. Ако тези неща могат да се оправят или да се намери прав дебел и дълъг клон без много чепове с тази си влакнеста структура мисля че би се получил лък с перфектни качества.
А относно уменията ми да си направя лък - не знам дали ги имам защото още не съм почнал. Харпун си направих и се получи доста добро оръжие, даже направих няколко и всичките стрелят перфектно  Ръцете ми дето се казва не са ми в г**а така че мисля че ще се справя в по-голяма степен.

BlackWolf
Дрянът не е особено подходящ. Не случайно не се е използвал. Иначе за тояги става...

Borkata
Дрянът става, но трудно се намира подходящ размер и качествен материал.
По-добре е да ползваш Габър, Клен, Ясен.
А и по-лесно се намират...
Дрянът и по-бавно расте, по-добре да се пази като материал и да не се ползва за първи опит. Щото колкото и да е сръчен човек, не винаги успеха идва от първия път, особено с лъковете...

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #1 -: Януари 16, 2013, 08:59:55 pm »
xenos
Ми един метър (че може и по-малко) подходящ учатък от дрян (и каквото и да е друго дърво) ти е достатъчен, за да направиш лък със стандартни размери.

petkoo
Здравейте да попитам след като се отсече дървото има ли някакъв по бърз начин за изсушаването му че една година да чакам.. :p

Sea Raven
Ако опиташ да го сушиш по някакъв принудителен начин вероятно ще му нарушиш свойствата така че да не става за лък.
Все пак зависи от дървото.

petkoo
Аха а при сцепване колко време му е необходимо да изсъхне иначе сам се спрял да опитам с ясен и див орех

Borkata
Месец на милиметър май беше...
За да съхне по-бързо обели кората.
Но намажи краищата (челата) на ставите с Ц200, туткал или нещо друго водоразтворимо.
Понеже първо почва да се пука там дървесината, а трябва да я предпазиш от пукане.

Ако работиш с черница или маклура, даже част от беловината е хубаво да я свалиш с кората, но внимателно. Понеже беловината и ядрото съхнат с различна скорост.

И е хубаво да поровиш из нета, щото различните дървесини имат различни свойства.
Както каза Мариан - не е хубаво да сушиш насилствено в сушилня или нещо подобно.
Ако имаш сухо таванско помещение - намажи краищата на трупите които си отрязал и нацепил и ги постави там. Ако е и проветриво - още по-добре.

petkoo
Аха а и да попитам става ли добър лък от Иляк понеже от преди 1,2 години когато купувахме за огрев останаха 3 трупчета и с сигурност за изсъхнали добре

BlackWolf
Виж, човече... Лъкът не е просто да вземеш една тояга и да я дялаш. Иска отношение. Дървото трябва да се избира, и то внимателно.
Направи си труда да изчетеш различните теми във форума - там са обсъждани вече такива неща.

slaf40
Ако под див орех имаш пред вид това :http://imagenes.infojardin.com/subidas/images/cqs1183327474d.jpg
забрави го , като материал за лък . Много е крехък ,може би за колчета за домати ще ти свърши работа .

petkoo
Да мисля че е това само че мн по дебел но щом нестава явно фаворита си остава ясена благодаря за информацията може би ми спести много ядове

wanderer
всъщност от това дърво става ли изобщо нещо? двора ми е пълен с такива, и освен да правят сянка, за друго май не ги бива.

Borkata
И дръжка за нож не става...

primitive
http://en.wikipedia.org/wiki/Ailanthus - ставтат перфектни дръжки за вили - леко е и достатъчно здраво за целта, между другото първото си типи бях направил от такива пръти... , но това че му викат див орех е напълно погрешно - ще има да чакаш орехи от него...

BlackWolf
На село баба ми му викаше алантус (явно трансформирано от аилантус). Ми че то е много слабо дърво...

xenos
Около Никопол знам, че му викат айлян (дано не се лъжа). При нас (Шумен) е известно като див орех. Едно време обичахме да си правим покривите на колибите с него... както и копия и стрели.

Днес на по-малко от километър от вкъщи, в едно долче с отводнителна канавка, намерих цяла горичка бряст!  2-3 си харесах, останалите може да станат идните години. Мястото си личи, че е било разчиствано до корен преди десетина години, но сега пак са го изоставили. С две думи - даже ще направя услуга на някого. След месец-два ще намина.
В тоя ред на мисли, от вашия опит, кой диаметър е за предпочитане, и кой е най-малкия, от който може да се получи порядъчен лък?

Borkata
10-12 см. ако е с тънка кора...

}|{opukc
Най-малък 4см - фиданка - а иначе поне 12 см ако е 15 примерно може да се направят 2 големи и един малък лък от това.

Borkata
Ето два сайта в които са показани различни дървесини. В единия е описана токсичността, а в другия физически характеристики.
Не гарантирам за достоверността.
http://www.csudh.edu/oliver/chemdata/woods.htm
http://www.mnwoodturners.com/New_Member_Docs/Toxic_Woods_Chart.html

primitive
Боре, че нали аз ги качих там бре, или не обърна внимание....

Borkata
Олеее - въобще...
Механично ги копирах и тук.
Ето още един от Калата...
http://www.wood-database.com/wood-articles/wood-allergies-and-toxicity/

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #2 -: Януари 16, 2013, 09:11:08 pm »
Hristiqn
Здравейте,бихте ли ми казали нещо повече за габъра?Някои беше споменал че било"някакъв вид бряст"Работил съм го но не за лъкове и е супер според мен,здраво збито дърво с прави жили-не виждам причина да не е подходящо,но да питам все пак.имам един останол квадрат от 2002 и вчера го намерих в работилницата и реши да му намеря приложение

primitive   
Ами от "квадрат" едва ли ще излезе нещо, без да се беква, било то със сурова кожа или сухожилия. Аз лично съм много доволен от габъра, но тъй като не може да се следва годишен кръг, се ползва този, директно под кората. Повърхността му е доста грапава и вълниста и премахването на кората става много внимателно, за да не се навлезе в дървесината и да се нарани, което да доведе до счупване на канкретното място.

Hristiqn   
Благодаря за инфото,но аз мисля да си извадя една лайсна за рамене на ссрл.Предполагам ще се държи добре.

primitive   
Не че няма да стане като част от рамото - напротив, но причината поради която не са го използвали е, че е прекалено тежък и плътен.

Hristiqn   
Здравеите,

четох в един сайт,че производител на ссрл смятал за най-добър материал един годишен пръстен от дървото.Според мен има известна логика,защото там влакната са с горе-долу еднакви показатели,като напрежение,еластичност ит.н. Какво е вашето мнение?

primitive   
Христяне, моля те недей да пишеш нищо за опитите си с изкуствени материали. Форумното име най-малкото не го допуска, а също и темата....Тъпо е да си правим забележки и да се налага да трием....Моля и другите да го имат предвид!

Hristiqn   
primitive wrote:
Христяне, моля те недей да пишеш нищо за опитите си с изкуствени материали. Форумното име най-малкото не го допуска, а също и темата....Тъпо е да си правим забележки и да се налага да трием....Моля и другите да го имат предвид!

ОК,няма да се повтори.Дано да не съм ви засегнал нещо.

Hristiqn   
Някой работил ли е с тис?Коя част от дървото се използва и за какъв вид лък е най-подходящ?

xenos   
Тисът е защитен дървесен вид в България! Силно те съветвам да не унищожаваш такова дръвче! Има толкова много друг материал...

Hristiqn   
Цитат
Тисът е защитен дървесен вид в България! Силно те съветвам да не унищожаваш такова дръвче! Има толкова много друг материал...

Айде да не хапем без да знаем а,става ли ?

xenos   
Включен е в Приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие. Вписан е и в българската Червена книга – категория „Застрашен”. Тисът расте много бавно и се възобновява трудно.

Кое точно трябва да знам?! ...и не, не става!

primitive   
Да допуснем, че всичко е законно...Наистина има варианти, да се придобие тис дори и в България, без да се нарушава видовото разнообразие и закона. Иначе Стоян е абсолютно прав, въпреки, че повечето хора за съжаление не се придържат към "правилото".
Тисът е подходящ предимно за английски дълъг лък, но съм виждал и други видове, правени от него. Особено важно е в случая, че дървесината е силно токсична и трябва да се отделя особено внимание при работата с него, като се вземат съответните предпазни мерки. Бих ти предложил, ако е сечен наскоро да го разцепиш на две /според дебелината разбира се/ и да го оставиш за по-натам, когато си добил повечко опит с други видове дървесини. Моите лични наблюдения и опит показват, че тисът, раснал в България не е с особено добро качество, но все пък дърво с дърво не си приличат. При английският лък се ползва 30% от беловина като гръб, която служи на като естествена защита на гърба от счупване.

Hristiqn   
Цитат
Включен е в Приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие. Вписан е и в българската Червена книга – категория „Застрашен”. Тисът расте много бавно и се възобновява трудно.
Кое точно трябва да знам?! ...и не, не става!

МНого добре знам,че е защитен вид,имах предвид,че незнаеш дали съм тръгнал с брадвата или не.И щом нестава ще ти кажа,че и аз мога да се ровя по цял ден в нета,да зубря информация от къде ли не и да парадирам,че МНОГО знам.Много си докачлив бе.

primitive   
Моля всички да се придържат към добрия тон, за да не се налага да трия мнения. Не трябва да се прявят изводи без доказателства - МОЛЯ.
Ако някой има да изяснява нещо, нека го прави на лични. Форумът има за цел да помага на хората да се учат.
При следващ случай, директно ще трия без да предупреждавам, да не се чуди някой!!!

Borkata   
Последните две мнения на Християн са напълно излишни.
Тисът може да се поръчва по интернет и да ти доставят на съответната цена вносен такъв.
В България както каза Стоян е защитен вид и е достатъчно рядък.
На малкото места където го има дръвчетата не са достатъчно големи за половин лък, не за един.

Има тис по парковете и градинките, но не навсякъде и е грозно да ходиш да сечеш или режеш по парковете. (С трион е много по-смислено, отколкото с брадва, можеш да отрежеш максимално близко до корена, за да ползваш оптимално материала)

}|{opukc   
Тисът не само в БГ е защитен вид...аз знам много места, където има тис/ не само парков/ произволни дървета без надзор и стопанисвате/не е на Витоша/... но аз това дърво за себе съм рещил, че няма да го ползвам. Тази есен боднах в десетина саксии семена от тис, и ако напролет излезе нещо ще ги садя, това е красота, която искаш....но/нещо като забранена любов/  ....

Hristiqn   
Аз напълно съм съгласен с вас и няма да тръгна да бастисвам дръвчета ей така.Просто исках да видя някои мнения относно този материал,защото и на мен ми казаха,че можело да се поръча по нета.А това,че е подходящ за лонг боу тотално ме отказва да го ползвам,защото не съм привържаник.Като споменах,че съм начинаещ нямах предвид,че хабер си нямам от лъкове.Не съм се занимавал с композити и ссрл.Иначе примитивни и бързи "сърваивър"лъкове си правя от малък.И това,че понякога задавам тъпи въпроси го правя с цел да разбера хората във форума каво мислят по даден въпрос,като обмяна на инфо.И все пак ,ако съм засегнал или обидил някой моля да ме извините.Никога нямам за цел да се правя на интересен или да се заяждам

Borkata   
Християне, привет,
Мисля, че сме се събрали разумни хора и е безсмислено да се провокираме по такъв... да го нарека лекомислен и деструктивен начин.
Ако си прочетеш мненията по-горе сам ще видиш, че тонът ти не е никак любезен, още повече към хора които не познаваш.
Ще сме си по-полезни, ако спреш с провокативните въпроси и преминеш към съществените технически такива.
Поздрави!
Борката

Sea Raven   
По отношение на тиса по добре да не го бастисваме напразно, дървото е рядко и не е за проби.

Ако аз си намеря някъде в планините достатъчно количество тисови дървета и си харесам клон вероятно ще си взема, но аз имам представа какво да правя с него и няма да взема повече от един клон и то стига да съм сигурен че има достатъчно и не е проблем въпреки че е защитен вид.
В края на краищата ние лъкоправците сме една шепа хора, надали ще сме проблем относно нарушаването на видовото многообразие наред с обезлесяването от умишлени и неумишлени пожари и незаконна сеч.

Тисът става за класически MR лонгбоу, но това е сложен за изработка лък и първо е добре да се направят опити с незащитени видове дърво за да се придобие представа и да не бастисваме напразно защитени такива.
Мисълта ми е когато тръгнем да си режем материал за лък да подходим внимателно и с уважение към дървото, да го огледаме, премерим и преценим дали има смисъл да се реже.

gre6nik   
Вчера реших да вляза в гората с триончето да резна едно дръвце да има материал за дялане лятоска  Доста пообикалях докато намерих два ясена - прави и без дебели клони... и единия го резнах. Голямо беше учудването ми като забелязах че още докато го рязах - потече мазга от среза и като го отрязах - продължи да тече. То вярно не е януари... ама при тази студена зима очаквах вегетацията да е забавена, а и все пак - края на февруари сме...
Дори докато транспортирах парчетата с колата - се събра локвичка на гумената стелка.
Май закъснях с рязането... ама то януари не можеше да се влезе в гората
Сега не знам как да го суша - да го запечата ли с боя и да го чакам да съхне, или да му дам 2-3 дена да изтече каквото има да тече и тогава да запечата срезовете?

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
    • Профил
« Отговор #3 -: Януари 16, 2013, 09:17:02 pm »
Borkata   
Ако е над 10-15 см. в диаметър - цепи го на дължина и тогава запечатвай. ИНаче има да го чакаш с години...

Hristiqn   
Не прави грешката да го чакаш да се изтече.Според мен по-добре го разцепи,накисни го във вода за 5,6 дена.После го остави за няколко дена на сенчесто място и след това го превържи с едно въже към една дъска и запечатай краищата.Остави го на сенчесто и проветриво място,но в хоризонтално положение и чакай до лятото.МОйе и по рано,чсена и бряста съхнат значително по-бързо.За обикновен лък тази процедура до сега не ме е подвеждала,но това все пак е мое мнение,успех от мен.

Sea Raven   
Тази технология със запечатването и сушенето по еди колко си време на линеен сантиметър и сумарно една две години сигурно си има смисъл, но не вярвам да е ползвана масово.

Аз обикновенно режа, беля кората, цепя, оставям да почине няколко дни и почвам да дялкам.
Правя груба заготовка и оставям да съхне, когато заготовката е дебела пет см. в дръжката съхне за много по кратко време, около два три месеца.
След това оформям по финно, ако са се появили пукнатини или измятания ги компенсирам.
Много трудно се работи напълно сухо дърво, старата технология от времето преди металните и ел. инструменти е била точно такава- работа на зелено до груба заготовка, съхнене и финосване.
Нищо не пречи да има няколко запечатани в двата края с блажна боя стволове които да си съхнат с кората, но когато не ме свърта изобщо не се втеляясвам толкова, имам няколко селфа правени по тази технология и си работят прилично, единят обаче стана почти неизползваем защото с времето съхне и катери либрите, в момента май е над 150 и ми изпъкват очите като го опъвам.

gre6nik   
Благодаря, тия дни ще го цепна и ще го оставя - в момента нямам време да го дялкам...

devilbel   
Привет на всички!Нов съм във форума, но го чета от известно време.
И така, понеже не можах да намеря отговор на някои мои въпроси, да питам:
В момента съм осигурил няколко дървета, които традиционно се използват за направа на лъкове:Лешник(няколко заготовки, дебели от 8 до 15-на см в диаметър);Явор- дънер с диаметър 20 см;Дрян:от 8 до 10 см в диаметър, много прави и без чепове.
Та така:Интересува ме, яворовия дънер да го разцепя ли, или да го изчакам да си изсъхне и да го разбича за рамене на сложносъставен лък?Лешника да го разцепя ли на две, или и него да си го изчакам да съхне?Дряна го разцепих и му обелих кората на едното дънерче, много чисти заготовки излязоха, мисля да направя рамене на сложносъставен, усилен само със сухожилия...
Може ли да се използва естсествената извивка на дадено дърво за рамена, вместо да се извива после принудително?
Правилно ли е да се извият полуготовите заготовки по "калъп" и да си изсъхнат в желаната форма?
Моля да ме извините, ако въпросите ми са ви се сторили глупави, или неуместни.

ПП имам много голям източник на прави дървета осейндж, лешник, дрян, явор и мъждрян.Сурови.

archy   
Ние всички търсим осейдж ,пък ти имаш източник на такъв материал .
Прехвърли нещо и на останлите чакащи.
ЗАВИЖДАМЕ
Поздрави

devilbel   
Ами, то какво да подхвърлям.Просто много бродя по горите, познавам дърветата и винаги ми прави впечатление, когато видя някое подходящо.Ако има желаещи, мога да понабавя малко материал, макар да не обичам да сека....
Скоро ще стане баш за набавяне на суров материал.Макар и сега да става, годината е много суха.
Да не забравя:от Стара Загора съм.Ще проверя какво има на склад и на село, макар да знам,че има акация сушена.Просто трябва да потърся годните за лъкове.

}|{opukc   
Клена/явора спокойно може да го ползваш за гръб, свойствата са подобни на хикори. Така че може да го оставиш известно време да съхне и после да го разбичиш на дъски, като гледаш да е по дължина на влакната с най-малко прекъсване. Иначе стандартно може да го разцепиш и сега.

devilbel   
Много благодаря.А не разбрах само за естествено огъната форма на раменете - това може ли да се използва, или не е особено удачен вариант?

}|{opukc   

Може естествено..  Но там трябва вече да си по-внимателен в процес на работа с равномерното огъване на раменете.

neven   
Ne pohabqvai drqna za podobni lykove...
Mnogo e dobyr za SSL... Stavat strahotni qdra. Unikalen material.

archy   
Ако нямаш търпение и време по -добре да не правиш лъкове.
Най-добре/ според мен/ се суши материал като се запечатат краищата му с восък, или за по ефтино
с парафин, после се пакетират в стреч и се оставят на равномерна температура и тъмно за поне 10 месеца
в хоризонталбно положение.Сухия материал се работи по-трудно, но със съвременна технология не отнема много
време,но поне материала няма да те подведе.Мене ,поне засега ме предава само познанията ми и нетърпението.