Автор Тема: Дълъг лък и сложно-съставен  (Прочетена 9154 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Sr. Member
  • Публикации: 254
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
Дълъг лък и сложно-съставен
« -: Февруари 16, 2015, 11:01:27 am »
Като си лежа в къщи с грип си мисля разни неща. 8)

Вчера ми хрумна следната мисла. Значи още от античността на изток започват да правят различни композитни лъкове (или по-скоро ламинати, които постепенно преминават в сложно-съставини през епохата на сюнну), а Европа си остава конструкцията на простия лък, който още от неолита вероятно прилича на дългия лък от Средновековието.

Скитите и персите (а по-късно и др. източни народи) успяват да "предадат" своите лъкове само до Гърция и въобще Южното Средиземноморие (римляните са набирали контингенти стрелци на изток).

После, с нашествието на хуни, авари, българи, маджари и пр. и пр., сложно-съставния (композитния) лък (аз ще го наричам "азиатски" за по-кратко) се разпространява до Унгарската равнина и Балканите и дотук. А примерно маджарите в походите си стигат до Германия, Франция и Испания все пак... На запад продължават да си използват варианти на дългия лък.

Според мен азиатския лък е продукт на страни с топъл и сух климат. В северната част на неговата зона има студени зими, но като че ли основното е сухостта на климата.

В Западна и Сев. Европа като че ли влажността на определящ фактор. Азиатските лъкове не се чувстват добре на влага, затова винаги са полагани особени грижи за носенето им в специални калъфи.

Дългия лък като че ли е по-устойчив. Разбира се, дървото също се влия от влагата, но става някак по-постепенно. Непосредственото му излагане на дъжд, мъгла, влажен морски въздух май позволява използването на лъка без бързи отражения върху качествата му.
Затова и са пазели най-вече тетивите да са сухи, пък лъка може а просто да е обвит с платно тип корабно.

Затова според мен "азиатския" лък не впечатлява особено жителите на Зап. Европа, които са се запознали с него още през късната античност, при разпадането на Римската империя и походите на хуни, алани и др. варвари из Европа.

Какво мислите по въпроса? ;)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Дълъг лък и сложно-съставен
« Отговор #1 -: Февруари 16, 2015, 11:37:29 am »
Според мен си почти напълно прав в съжденията, като изключим това, че дървото не се влияе от влагата. Влагата съществено се отразява на дървото и то на качаствата му особено, когато става въпрос за лъкове, както и да са импрегнирани или защитени. Точно затова определяща е ролята на дизайна в случая на европейските лъкове - а именно по-дълги лъкове с много по-малък стрес в рамената. Това е единственото спасение при продължителна повишена влажност. Както и много същественият избор на дървото - което още в арабските трактати се споменава, че за морски битки не трябва да се разчита на композитните лъкове с рога и сухожилия, а да се придпочете тиса! Може би единствено той устоява в най-голяма степен на влаговите изисквания, но също така все пак е най-силна и определяща ролята на дизайна.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #2 -: Февруари 16, 2015, 11:39:26 am »
Ми мислим, че "вода във воденицата" на сложно-съставния азиатски тип лък е наляла и самата среда - степите. В степите дърветата не са толкова много, и определено не са и от най-правите. :) Та затова хората според мен са били принудени да сглобяват къси детайли, и да експериментират с материали различни от дърво. :)

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 16, 2015, 01:12:43 pm »
Според мен основна причина за поява на ССЛР по принцип е опитомяването на коня. Първите които яхват кон и се опитват да стрелят от него се сблъскват с проблема на дължината на лъка, най ранните сслр са скитските, преди това не е имало армии от конни стрелци и нуждата от къс лък не е била толкова голяма. Когато конният стрелец става основа на армията както при скити и парти се налага и лъкът да се скъси, единственият вариант е да стане сложносъставен, иначе няма КПД.

В Европа лъкът не е основно оръжие до идването на конните стрелци в края на 4 век, преди това европейците се сблъскват със скити и парти но не на своя територия и лъкът като оръжие не става популярен, когато обаче хуните разбиват римските легиони римляните веднага си променят концепцията за водене на бой и признават че лъкът не е недостойно оръжие и започват първо да наемат хуни в армията си, да създават корпуси от конни стрелци и въвеждат хунският лък познат като римски лък, в Лондон дори е намерена работилница за такива лъкове. През цялата античност стрелците и прашкарите се смятат за помощни войски от страхливи варвари, за истинският римлянин най достойно е било да убие човек с меч като го гледа в очите отблизо.   И разбира се влагата, другият основен фактор. На изток наистина климата е по сух независимо дали става въпрос за Монголия или за Персия, за това и там юртите са възможни и карат понякога по над сто години в монголските степи а в Плиска една юрта ми изгни пред очите за три сезона. Европа е доста по влажна особено северозападна Европа и за това в Англия или скандинавието сслр не се е наложил. Но в Европа никога не е имало масово конни стрелци в армиите като изключим ВПН и унгарците а конни стрелци със селфове не мога да си представя.

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 16, 2015, 03:42:30 pm »
Добре де, ами какво ще кажете за климата в Индия? Доста влажен. Да не забравяме Муголите. Климатът в Китай, Корея и Япония също не е от сухите!

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 125
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 16, 2015, 06:39:59 pm »
Отговора се крие, може би, в това че западните армии не са имали конни стрелци. И ако са имали при стрелба са се спешавали. Конния стрелец с лък, според мен, е запазена марка на източните народи. То и в старите рисунки като погледнете на 20-30 изображения с рогови лъкове я се падне една с прав лък я не.  Другата причина може би са материалите, не знам.

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #6 -: Февруари 16, 2015, 07:17:14 pm »
И аз си мисля, че по-вероятните причини са имено тези - по какъв начин са водени бойните действия и достъпът до материали.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 16, 2015, 09:15:19 pm »

Дядо Фред Беар го харесвам!
Тук казва някои неща за развитието на традиционните лъкове. Показва и такива към, които, сигурно, не проявявате интерес, но говори и за дългите и композитните/ нали такава е темата/, включително извади и един турски!

Неактивен bgpanev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 17, 2015, 06:37:06 am »
Японския лък е ламинат,ма не се води сложно-съставен май?

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 17, 2015, 09:38:24 am »
Липсва ни типология сякаш.

Според сложността на изработка (много общо)
- Прости
- Сложни

Според използваните материали
- "едно ставни" (от един материал - one stave)
- съставни (от няколко материала)
-- Снадени (когато се снаждат 2 или повече парчета за да се достигне нужната дължина и тези парчета не се разглобяват)
---- Снадка със застъпване
---- V-снадка
---- W-снадка
-- Ламинати (няколко слоя от различен материал)
---- Подсилени (бекнати - подсилен гръб с еднороден материал - кожа, сухожилия, тъкан и тн.)
---- Ламинати с дърво (два или повече вида дърво, като на гърба е по-еластичното, а на корема устойчиво на компресия)
---- Скитски (Ламинат като равнините на слепване са успоредни на равнината на стреляне - или перпендикулярни на гърба и корема)
---- Средна азия (Ядро, Сухожилия на гърба, Рог на корема, Кост - ламинацията  е успоредна на гърба и корема при работещата част на раменете и перпендикулярна при твърдата част и в дръжката)
---- Япония (Бамбуков ламинат)
---- Корея (Бамбуков ламинат с рог и сухожилия)
-- Разглобяеми (тейкдаун - когато лъка е съставен от няколко части, които се разглобяват)

Според геометрията
-- Общата дължина
---- Къс лък - индиански, скитски, турски "флайт" (лък за дистанция)
---- (не мисля, че има категория среден лък, но ако има - тук попадат грубо всички лъкове с размери между 1,20 м и 1,80 м - това си е моя интерпретация)
---- Дълъг лък - Японски, Английски, Муголски, Някои индиански
-- Дължината на раменете
---- Симетричен
---- Асиметричен
------ Дръжката е изместена от центъра на лъка
------ Рамената са с различна дължина
-- Ширината на раменете
---- Широки рамене - Ранните азиатски лъкове
---- Тесни рамене - Японски, Корейски
-- Дебелината на раменете определя силата на лъка, респективно: (отново моя интерпретация)
---- Силни
---- Слаби

Според формата на лъка
- формата на страничния профил
-- Прав (прост, обикновен)
-- Рефлексен
-- Дефлексен
-- Рефлексно-дефлексен
- Сечението на рамената в различни отсечки
-- Плосък (правоъгълен)
-- D-профил (като английските)
-- Скитски (сложна форма с улей за тетивата)
-- Елипсовиден
-- Многоъгълен (триъгълен при някои сложносъставни, петоъгълен при други и тн...)
- Според профила на рамената
-- Пирамида
-- Листовиден
-- Конус

Според работещите части
- Целият лък работи (няма твърда дръжка)
- Работят рамената (има твърда дръжка и тя не работи)
- Работят части от рамената (има твърда дръжка и твърди части по рамената)
- Работят части от рамената и части от снадките (ориенталските лъкове - Арабски, Персийски, Турски, Татарски, Индийски)

Според приложението на лъковете
- Тренировъчни
- Детски
- Спортни
-- За точност
-- За далекобойност
- Ловни
- Бойни
- Традиционни

Не претендирам за изчерпаемост и точност, ако друг се включи може да подобрим схемата за определяне на вида\типа лък.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 17, 2015, 10:08:42 am »
Сега да отговоря и по темата моята гледна точка каква е...

За да разберем как и защо са предпочели определен тип лък - добре е да изходим от няколко гледни точки.
- Налични материали
- Климатични условия
- Бит и инструменти
- Начин на водене на война

Европа и Азия са всъщност един и същ континент и голяма част от годните за лъкове материали са разпространени почти по цялата площ. Но наистина в степите има оскъдица на дървесина... :) И все пак лъковете там са били основно средство за лов след копието. Затова пък степите предлагат дивеч и питумен добитък, който може да снабди хората с рог, кожа, сухожилия и туткал. :) Затова това което не са имали в изобилие са заменили с друго.

До опитомяването на животните и едрия рогат добитък - най-вероятно са използвани основно прости лъкове.

Затова пък намерените блатни лъкове показват дългогодишен опит в експериментирането с геометрията им... :)
С твърдите части в лъковете които не работят - липсва само една рефлексия за да получим азиатски тип лък...

Тезата, че едва ли не калъфите се появяват в Европа чак също не е вярна, защото калъфи за лъкове има на изображения и в Северен Китай... (Согдиана и долината на Тарим)

Сухия климат не е по-щадящ от влажният климат... Напротив - Пресушаването на лъка е също толкова пагубно колкото и мокренето му.

Забравяме, че за азиатските лъкове са ползвали и облепване с кожа или брезова кора върху които са нанасяни лакове. И целта на тези лакове е да се предпази лъка от климатичните промени.

Жегата не е полезна, защото прави лъка по-пластичен... (Сетва)

Според мен тюркският тип лъкове е заменен от ориенталският тип лъкове (арабски, персийски, индийски, турски, татарски), защото е много по-лесно да обработваш дърво, отколкото да обработваш кост или еленски рог.

Така си олесняват производството... :) Макар, че на мен ми се иска да пробвам Татарски лък на който Башовете да са с костни накладки дето се срещат точно над дървото :)

Неактивен bobber

• Newbie
  • *
  • Публикации: 41
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 17, 2015, 11:04:48 am »
по повод конните стрелци със селфове и дълги лъкове,съвсем не са изключение.
японците стрелят с тяхните лъкове от кон...ще кажете че са асиметрични и долното рамо е по-късо...ето едно сравнение с лонгбоу

а бе не ми се вижда много по-късно долното рамо :D
и едно клипче за по-нагледно...

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
    • Профил
« Отговор #12 -: Февруари 17, 2015, 02:11:27 pm »
Това че сслр се правят от парчета понеже в степите няма дървета надали е вярно, говорил съм с казахстанци и те казват че дори и в най сухата и безлесна степ има достатъчно дълги клони покрай потоци и лесополоси за да се направят няколкометрови пръти за юрти камо ли заготовка за лък.
 Причината ядрото да е от парчета а не цяло е за олекотяване и здравина.
То и едно ядро колко да е дълго, метър и малко, не е проблем ако се търси цяло парче.
За различните части на ядрото се търси материал с различни качества, и вместо да удебеляваме дръжката на един цял клон просто я правим тъничка но от яко дърво, сиите също а работещите части от друго по еластично и подходящо дърво, така се пести материал без да се губи здравина.

При ранните лъкове при които имаме снадка тип застъпване парчетата са общо две, застъпването става в дръжката но за да издържи дръжката е дълга над 20 см. освен това се укрепва с костени пластини, така се получава формата на хунските и хунобългарските лъкове с дългите дръжки и от там асиметрията разбира се защото лъкът става около 150-160 см.

Сиите там също са огънати части от раменете, за да не се изправят при опъване те също се укрепват с кости.
Има и модели при които сиите са отделни парчета но снадката пак е застъпване, лошото е че при опън винаги ми се изправя ъгъла рамо-сия.
При V образната снадка не ми се изправя защото при нея парчетата са със странично зацепване едно в друго, освен това там не е нужна толкова площ за залепване заради това странично захващане за разлика от застъпването което е по подвижно някакси и не държи форма.
А и материала при ве образна снадка винаги е по малко така че ядрото се олекотява наполовина като собствено тегло.

След 7 век тюркутите започват да слагат отделно парче за дръжка и две отделни парчета за сии, така лъкът от две летви слепени в средата и с огънати за сии краища става класическият вид с едно парче дръжка, две за рамене и две за сии.

За да се получи този номер обаче снадката застъпване не работи защото тя иска площ и лъкът ще стане като лонгбоу, за това се измисля икономичната но по здрава V образна снадка която се ползва и до днес.
« Последна редакция: Февруари 17, 2015, 02:21:24 pm от Sea Raven »

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #13 -: Февруари 18, 2015, 12:34:57 am »
Хубава тема се получи! Има върху, какво да се помисли!
Все пак да си болен и да си седиш в къщи има и своите плюсове! Браво, Митак :)

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #14 -: Февруари 21, 2015, 04:04:27 pm »
"След 7 век тюркутите започват да слагат отделно парче за дръжка и две отделни парчета за сии, така лъкът от две летви слепени в средата и с огънати за сии краища става класическият вид с едно парче дръжка, две за рамене и две за сии."

Този въпрос мисля, че сме го коментирали и преди и не знам защо така лесно се забравя???

V-видната снадка не е измислена и въведена през 7-ми век от тюркутите! Погледнете конструкцията на скитските лъкове!!!