Автор Тема: Смъртоносност на стрелата...  (Прочетена 3715 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Смъртоносност на стрелата...
« -: Юли 10, 2014, 08:43:54 am »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Смъртоносност на стрелата...
« Отговор #1 -: Юли 19, 2014, 04:44:58 pm »
Чак днес имах възможността да изгледам филмчетата и да си направя съответните изводи. Наистина си заслужаваше гледането. За съжаление хората, които не владеят английски просто не си струва да го гледат, понеже важните детайли са повече в обясненията, отколкото в картинките. Тъй като не става въпрос за определен тип върхове едва ли е някаква рекламна кампания, а твърдят че презентацията е плод на 24 годишни изследвания... Благодаря за което!!!

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #2 -: Юли 21, 2014, 09:44:41 am »
Моля! ;) Няма да ви губя времето да ви занимавам с безполезни неща, разбира се! ;) Материалът беше добре синтезиран и достъпно представен, затова реших да го покажа. За съжаление наистина е само на английски, но нали имало там варианти да се пускат субтитри някакви.
Между другото, заинтригува ме практическият резултат от тестването на "стрели" с еднакво тегло, но различен коефициент FOC (Изнасяне на тежестта). От нещата, които съм чел за балистиката на стрелите и конкретно за този коефициент, резултата е малко неочакван. Чудя се какво е обяснението (защото съм уверен, че го има!), и дали (и къде) човека допуска някаква грешка в експеримента. Аз примерно си мисля, че с тия сламки и отвореният им връх прави някаква нестабилност на "стрелата", и от там - увеличено въздушно съпротивление и забавяне?!

Все пак експеримента е интересен:

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #3 -: Юли 21, 2014, 12:37:04 pm »
Със сигурност е интересно и се вписва в логическата подредба на нещата, но както и човека сам каза - това е твърде ненаучен експеримент. С реалните стрели, където нещата са научно съобразени и се вземат предвид оперения, опъни, точен ъгъл и т.н. и т.н. нещата ще се изменят. Иначе при части от Африка и Нова Гвинея, където стрелите са без оперение се наблюдават същите неща - доволно големи и тежки върхове, които удължават изстрела и стабилизират полета.
« Последна редакция: Юли 22, 2014, 04:16:00 pm от primitive »

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #4 -: Юли 21, 2014, 01:43:57 pm »
Точно така! За оперението (респективно стабилизирането на стрелата) си много прав! Тая лека сламка й трябва само леко отместване на върха, и ще "заоре" във въздуха. Веднъж застане ли срещу въздушния поток с повърхност по-голяма от тази на върха й, естествено, че рязко ще спре. Това се и видя на клипчето. С този лек връх и без стабилизатори това се случва много лесно.

В експеримента, макар отношението да е спазено, и центъра на тежестта да е на коректните места, реално разпределението на тежестта в истинската стрела не е с такива драстични граници по дължината й. Тези "стрели" от сламки имат концентрация на почти цялата си тежест в една конкретна малка област, а в останалите празни части тежестта е нищожна спрямо общата такава. Ето защо единствено максималният FOC би ги накарал да летят добре. Така останалата лека част от "стрелата" закономерно се превръща в своего рода стабилизатор. А двойното увеличавана на тежестта при върха на сламката пък според мен просто увеличава ефективността на изстрела, понеже "стрелата" поема по-голяма част енергията на "лъка".

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #5 -: Юли 21, 2014, 03:21:10 pm »
http://archeryreport.com/2010/09/arrow-foc-basics-calculate/
В случай, че не сте го виждали - на този сайт нещата са обяснени доволно сбито и ясно. Въпреки това остават множество неизвестни защото се знае, че турските стрели за далечни разстояния в една известна част са били с FOC на места доста зад центъра на огъване на шафта по посока на нока, а сега това се отрича от "науката".

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #6 -: Юли 21, 2014, 03:50:32 pm »
Хм, аз също съм чел, че стрелите с висок FOC летят по-стабилно и точно, но падат по-бързо, докато тези с FOC около средата (или малко по-назад), летят по-далеч могат да подържат по-плоска траектория?! По тази причина последните се използвали за далечни изстрели. В посочения от теб сайт пише точно обратното, висок FOC - далечен изстрел?!! Иди че разбери кое е правилно! Може би само ако се пробва...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #7 -: Юли 21, 2014, 03:57:18 pm »
То всъщност FOC/Front Of Center/ в случая го използвах неправилно - би трябвало да премине в BOC/Back Of Center/ когато премине средата на шафта по посока на нока.
А в сайта изрично е подчертано, че траекторията се увеличава, но като се вземе предвид вида и формата на острието, а именно увеличава се полета за тип BROADHEAD, които са с по-голямо въздушно съпротивление и се влияят драстично от страничен вятър. Абе няма кой да се хване да направи едни читави тестове във вакуум... ;D
Еми да експерименти му е майката, ама мисля че ония отпреди много много време са ги направили вече, само дато не са ги публивали май. ;)

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Sr. Member
  • Публикации: 254
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #8 -: Юли 22, 2014, 11:46:04 am »
А може би има значение от какъв материал е шафта? Може би различните дървесини реагират различно при огъване?...

Въобще хората навремето, без да са имали научни знания за механика, структура на материала и пр., са разбрали доста точно практически кое за какво става и кой материал как реагира при различни условия.