Автор Тема: Почистване на пера от кал и кръв  (Прочетена 2719 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
Почистване на пера от кал и кръв
« -: Април 28, 2014, 07:23:35 pm »
Тия дни се сдобих с 300-400 гъши пера, които обаче са доста омърляни с кал и кръв! Дайте мнение, как да ги почистя? Само с вода няма да стане, пък повечето са чисто бели!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Почистване на пера от кал и кръв
« Отговор #1 -: Април 28, 2014, 08:22:52 pm »
Топла вода със сапун, по-скоро препарат за чинии - накисваш го за известно време, после трябва да се отмият лесно, не се притеснявай. Ще се разресват след измиването и след като изсъхнат. Това е единствения вариант според мен. Поне съм го пробвал и работи. Ако искаш пробвай с 3-4 и виж, при положение, че останеш доволен от резултата, действай.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #2 -: Април 28, 2014, 11:01:21 pm »
Поизмиха се криво ляво, ама не съвсем! Колкото-толкова! Тези дето са клали гъските, все пак, не им е пукало за перата! Хубавото е, че повечето не са в такова кирливо състояние! Избрах най-мръсните за пробата! Процесът продължава!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #3 -: Април 28, 2014, 11:32:10 pm »
На тия дето ги колят - наистина никога не им пука.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #4 -: Април 29, 2014, 08:25:49 am »
Ако успееш да ги поизмиеш приемливо, и им премахнеш мазнината - една боя ще ги направи идеални! :)

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #5 -: Април 29, 2014, 08:42:02 pm »
Да, точно естествената мазнина по перата на водоплаващите птици е проблема! Тя смесена с мръсотията се превръща във фин, кирлив слой, който само със силен препарат може да се премахне! Пък за боядисване, не се бях сетил! Предполагам, че пуйчите пера се почистват по лесно!

Неактивен gosho

• Newbie
  • *
  • Публикации: 42
  • Arrows: +0/-1
    • Профил
« Отговор #6 -: Юли 29, 2014, 09:27:23 pm »
Да, точно естествената мазнина по перата на водоплаващите птици е проблема! Тя смесена с мръсотията се превръща във фин, кирлив слой, който само със силен препарат може да се премахне! Пък за боядисване, не се бях сетил! Предполагам, че пуйчите пера се почиств                     

Вижте ,колеги лъкаджии ,мазнината на перата  оказва влияние на живота на власинките на всяко перо,не се старайте да я унищожавате чрез миене с химически препарати ,защото ,така перото става по меко и по рошаво при полет,по-лесно се късат власинките и вс.други негативи]Когато едно перо ,при клането на птицата се е окървавило,освен САМО на течаща вода от прах ,кал,друго не трябва да се мие.Да, може да се оцвети ,но нищо повече.Минал съм отдавна по този път ,сблъскал съм се с тези проблеми ,и съм стигнал до този извод.Но Вие си знаете,не искам да се натрапвам ,но такова е положението.Надявам се ,да съм Ви полезен по този въпрос.
« Последна редакция: Юли 30, 2014, 08:17:22 am от xenos »