Автор Тема: Бамбукови шафтове  (Прочетена 12666 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
Re: Бамбукови шафтове
« Отговор #30 -: Септември 21, 2015, 12:02:45 am »
имам въпрос: тъй като преди време си купих две дузини бамбукови шафтове, сега съм се засилил да направя поне единия на стрели. направих си заготовките за върховете на струг. тип втулка - външен диаметър 7 мм, вътрешен 6 мм. диаметъра на бамбуците в зоната на върха варират между 7 и 7.5 мм. ще има ли проблем ако по дебелите ги подведа към върха на диаметър 7 мм.? нещо като barrelled arrow. разбира се преди залепването на върховете във всички шафтове ще бъдат вмъкнати и залепени еднакви по диаметър и дължина пръчици бамбук. стрелите ще се ползват за стрелба по мишена.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 125
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
« Отговор #31 -: Септември 21, 2015, 04:47:07 am »
Няма да има проблем според мен. Имам една такава стрела - издържа на мишените на турнира два пъти. А знаеш какъв зор е при мен.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #32 -: Януари 31, 2016, 12:08:12 am »
а някакъв адектватен метод на закрепване на нока към бамбуковия шафт? сава въпрос за натурални нокове (дърво, рог) залепени с натурални лепила. единственото което ми идва на ума е залепване на тънък дюбел в шафта, после конусно заостряне и тнт. по стандартния маниер както със синтетичните нокове. нямам идея и от какво дърво да ги правя, засега клоня към дрян. еи тука две проби - дървени нокове към дървени стрели. бая ме озориха, но не можах да ги отлепя с натискане.. 1. дрян, 2. осейдж, 3. чимшир.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 506
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #33 -: Март 10, 2017, 11:15:31 am »
Абе тия бамбукови пръчки, дето си ги избираме по маркетите, доста сериозни спайнове държат! Меря ги по-тънките, около 7 мм диаметър които са - ми че те отиват на 50-55 либри спайн! По-дебелите - 8-9 мм - не ми се мисли! Че то както искам за тренировъчния лък да ги направя в диапазона 25-30 либри - как ше стане тая?! :( Ако остана на лескови - има да троша... затова исках да са бамбукови, ама явно трудно ше се получи...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 530
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #34 -: Март 10, 2017, 05:33:53 pm »
Странно, това мерено преди да ги обелиш, да им махнеш /изравниш/ нодовете и след лъскането ли? При  моя опит от лъскането падат 5-10 либри....

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #35 -: Март 10, 2017, 10:29:42 pm »
Успокои ме! Нито са белени, нито изравнявани. Значи може и да стане работата! :)

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #36 -: Март 24, 2017, 09:35:57 am »
Когато изправяте шафтовете, кой метод за освобождаване на налягането и водните пари избрахте - корейския с дупкането в основата на възлите, или японския с прекарването на нагорещена тел през кухината в стъблото?

Аз засега само съм надупкал междувъзлията с едно свредло 0.7 мм, точно там, където има малък вдлъбнат участък за страничните клончета и пъпки. Нагрявам шафта докато се "изпоти" и от дупчицата почне да фъшти пара, и изправям! Единият пробно му прекарах нагорещена тел през възлите, но се чудя дали така няма пък да ги отслабя  някак? Все пак това е тонкин, а не ядаке, каквото мисля ползват японците, а те се различават малко по сърцевина и възли?
« Последна редакция: Март 24, 2017, 11:09:18 am от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #37 -: Март 24, 2017, 11:45:19 am »
Това което мога да споделя от скромния си опит по изправяне на около малко под или над 1000 тонкина е че никакво дупчене не е необходимо, при положение че пръчките са добре изсъхнали. От всичката тая бройка имам само 3 или 4, които се сцепиха и то без видима причина доста след изправянето. При самото изправяне само една се цепна, но това зависи повече от дебелината на стената, отколкото от нещо друго и разни незнайни други предпоставки. Трябва да кажа, че моите бяха съвсем добре изсъхнали.
Филмчетата хубаво си ги гледал, но не си направил правилните изводи, гледай ги още по 3-4 пъти и ще светнеш. Корееца ги пробива, защото ги изправя съвсем зелени и просто няма друг начин, пък японеца ползва идеално изсъхнали и изобщо не ги пробива преди, а след изправянето и то не от край до край. Целта е съвсем друга...
Както е известно /или не/ корейския бамбук за стрели е с латинско имe Sasa Koreana, a японския е Pseudosasa Japonika. Не се различават толкова много нито един от друг, нито пък с тонкин просто истина е, че тези са най-северно растящите видове и са студоустойчиви. Друга по-съществена разлика е, че просто хората знаят как да го правят и могат да си ги избират на местна почва, така че да съвпадат и нодовете, а в последствие и на тежест.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #38 -: Март 24, 2017, 01:40:58 pm »
1000? ...1000!!! :o От къде ги взимаш, и какво ги правиш?!!  :D

Клиповете съм ги гледал много повече от 4 пъти. Жалко, че автоматичния преводач не се справя добре със японския, та вероятно пропускам доста ценна информация. :( Даже съм си записал основните етапи, че да не пропусна или объркам нещо.

Тонкина ми изглежда по-различен от поне японския бамбук, защото съм ги виждал и двата на живо. Японския има по-равни възли, почти не си личат. И вътре си е кух, дори да е тънък, за разлика от тонкина, който е пълен с гъбеста тъкан. Трябва да ги разцепя някой ден, да видя как изглеждат възлите им в разрез...

Забелязах, разбира се, че японеца работи със сухи пръчки, и ги пробива чак след зверското загряване, както и че на корееца явно са по-зелени бамбуците. Но пък моите също са доста сухи (вкъщи са повече от година, а преди това къде и колко са седели - не знам), и въпреки това като ги загрея, от тях видимо си излиза пара под налягане. Така че сякаш ще си предпочета да си правя миниатюрната дупчица в основата на всеки възел - едва ли ще отслаби по някакъв начин пръчката, а намаляването на водното съдържание си е само плюс! Пробиването с горещата тел смятам да си го спестя тогава, или поне да го оставя за времето, когато ядакето в двора ми почне да прави достатъчно дебели и дълги издънки! :)
« Последна редакция: Март 24, 2017, 02:05:13 pm от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #39 -: Март 24, 2017, 03:14:18 pm »
Да тонкина има по-големи нодове, не много по-големи и не винаги и понякога расте с леко изместване в нода, но пак не винаги, пък не, не мисля, че има разлика в пълнежа - де да знам. Така или иначе, като ги довърша докрай никога повече няма да се захвана да го ..... Въпросът е, че като правиш много се учиш най-добре, но наистина не го пожелавам на никого пък и сам не бих си го причинил повторно! Преди около 2 години имах възможност и ги купих от Германия, но естествено те са от Китай.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #40 -: Март 24, 2017, 03:21:52 pm »
Защо не би си го причинил повторно?! На мен ми изглежда доста приятен материал! Направо съм на път да се влюбя!  ;D Не се шегувам - чудесно се изправя и си запазва формата... в сравнение със всички други издънки, с които съм работил. Освен това плътността му е доста по-голяма, и мисля, че ще са доста издръжливи стрели! Само спайна и теглото засега ме тревожат (имайки предвид по-леките тренировъчни лъкове), но ще видим...
« Последна редакция: Март 24, 2017, 03:24:52 pm от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #41 -: Март 24, 2017, 03:33:19 pm »
Да много е приятно ако не изправяш цяла седмица по 13 часа на ден, за другото е така, наистина са по-издръжливи и си запазват формата по-добре, но това е положението. Аз точно затова се захванах, че чак се попрескочих малко. Ако правиш 10-12 нищо не е направо, но нямаш пък и опция да ги докараш еднакви на спайн и т.н. за това е по-големия брой - като там е страховита палитра от спайнове, дебелини, нодове и каквото се сетиш, че чак има и изядени от насекоми. Абе не е лесно никак, само да кажа, че финално за да докараш готов шафт, без да е станал на стрела ти отива над 1час и 15-20мин. Сети се защо толкова струват готовите корейски стрели, пък японските са съвсем в космоса.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #42 -: Март 24, 2017, 03:49:16 pm »
Мда, аз до тука в сметката имам около 30-тина минути на шафт, и съм минал само двете изправяния, изглаждането на нодовете, и обелването на кората! :)

Между другото, скоро водих кореспонденция с някакви китайци, които продаваха шафтове от тонкин, групирани по спайн, готови да се направят на стрели, за народните 1.5 долара на шафт! Но искаха бройка над 100, а доставката направо изкърти мивката и преговорите приключиха! :) Ако някой има интерес - ще пусна кореспонденцията да я видите...
« Последна редакция: Март 24, 2017, 04:04:02 pm от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #43 -: Март 24, 2017, 04:57:57 pm »
Знам знам аз тия /не точно тия/ китайци - усмихват ти се и ти пращат квото имат или каквото си решат и после няма връщанката. Пък и тия спайнове там дето ги водят не отговарят ама никак - имам приятел който с тях се занимава и беше вдигнал ръце та после сам си мери спайновете наново!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #44 -: Май 04, 2017, 09:45:28 pm »
Добре, че Стоян ми помогна, отдавна искам да покажа как се мери  >:( спайна на един бамбуков шафт.... в смисъл какви отклонения дава по нониуса...........това са около 200 еденици разлика от най-твърдо до най-меко. Естествено не с всички е така, но си има разлика доволно сериозна при повечето. В случая аз избирам да запиша най-мекия спайн /този с най-ниска стойност/, та каквото и да става да няма по-мек от толкова в дадения шафт. Сори за не-особено качественото видео, но много много не обичам да се занимавам със снимане, пък и като ти е писнало да мериш спайнове хич не ти е до това.

« Последна редакция: Май 30, 2017, 03:24:38 pm от primitive »