Автор Тема: За полета на стрелата...  (Прочетена 10179 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: За полета на стрелата...
« Отговор #15 -: Април 17, 2014, 01:07:24 pm »
Нищо по-различно от това, което съм казал, но изнасянето на центъра на тежестта се постига много лесно само с върха, достатъчни са 70 грейна, а старите каменни върхове и търговските метални ги понадхвърлят тия стойности. В този случай центъра на тежестта на самия шафт е почти без значение. Освен разбира се при стрелите за далечен полет. Представи си един шафт, разположен с дебелия край откъм върха и един доволно тежък връх.... каква аеродинамика - какви пет лева?
В крайна сметка оставам с убеждението, че за полета на стрелата е най важен рилийза! Едно време не са имали точни измервателни уреди, нито стрелите са еднакви по спайн и тежест и пак онези скромни хорица са уцелвали та да могат да живеят, оцеляват, бият и изхранват. Естествено, че стрелата е много по-прецизна за изработка от лъка и изисква повече опит, както съответно е имало и задължителни постулати, които са се спазвали за да бъдат те максимално близки до истината и ефективни. И пак казвам, че всичко е било в зависимост от целите на дадената стрела и региона - няма нищо универсално. Тъй като нямаме запазени традиции за съжаление отново ще трябва да експериментираме, докато достигнем до някакви що-годе задоволителни резултати. И те пак ще са строго индивидуални - и на ме ми се искаше да има панацея - ама няма.
Практика!!! И максимално старание при изработката на компонентите!

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #16 -: Април 18, 2014, 03:09:58 pm »
Нали идеята е, че когато изстрелваш стрела\тяло силата идваща в задният му край е толкова голяма, че скоростта на задният край е по-голяма от скоростта на челото. Респективно ако челото е по-тежко, а задницата по-лека кривенето ще е дори по-голямо и ще има по-голяма загуба на енергия в стабилизирането на стрелата? Дали бъркам?

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #17 -: Април 18, 2014, 04:36:02 pm »
Това е точно така, ама звучи сякаш не си чел нищо от предходните публикации. И то задницата не се движи по-бързо от предницата, а просто затихващата синусуида става по-голяма и стрелата действа като такава с по-малък спайн.

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 93
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #18 -: Май 15, 2014, 11:31:04 am »
Не знам дали тук му е мястото но искам да попитам за едни бамбукови стрели които направих и пробвах  вчера та едната има странен звук при полет нещо като пррррррррр извинявам се че нямам с какво да го запиша и го предавам така но нито една от другите 5 стрели него издават :-\

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #19 -: Май 15, 2014, 12:08:54 pm »
Такъв звук може да се получи при: неравномерно изрязани пера, неравномерно залепени, отлепено перо, начина на пускане най-вече! Евентуално ако рязко се отличава по спайн от другите може да се окаже също вероятна причина.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #20 -: Май 15, 2014, 01:00:04 pm »
Най вероятно неправилно подравнено перо... "Забира" въздушната струя. Огледай ги внимателно. Виж и дали не си объркал едното да е с различна ориентация (ляво-дясно), спрямо останалите :)

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #21 -: Май 16, 2014, 08:44:26 pm »
Ванка, пусни някоя снимка на тия бамбукови стрели, че ми стана интересно! То и от снимка могат да се видят, евентуално, грешките в оперението!

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #22 -: Май 16, 2014, 09:45:50 pm »
Нямам за сега с какво да ги снимам а нито синът нито дъщерята искат да съдействат а бръмченето е от най тънката ми стрела и се оказа като я позагледах че перата са доста завити ама иначе лети страхотно направо като ......стрела

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #23 -: Май 16, 2014, 09:54:30 pm »
А забравих дебелината и е 6-7.5мм а перата са дълги 11см и 17мм широки и е със острие от механична ножовка но не съм го теглил то всяка стрела я правих различна още експерементирам  само дължината е еднаква 84см

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #24 -: Май 16, 2014, 10:44:30 pm »
перата са доста завити
Това вероятно обяснява проблема. Най вероятно едно, или всичките три пера са разположени така, че въздушната струя бие в гърба на извивката, като "смачква" ламелите и ги кара да се "ветреят" и бръмчат.