Автор Тема: За полета на стрелата...  (Прочетена 10164 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dimitar dimitrov

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
За полета на стрелата...
« -: Април 13, 2014, 09:36:01 pm »
здравейте искам да попитам какви сили действат на стрелата при полета и....от аеродинамиката или от балистиката....стрелата има ли център на тежестта и център на налягането....има ли съотношение между дължината на стрелата и тежестта на върха...колко е дължината и височината на перата в зависимост от дължината на стрелата за да лети добре....
« Последна редакция: Април 16, 2014, 09:29:30 am от xenos »

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: за полета на стрелата
« Отговор #1 -: Април 14, 2014, 09:30:24 am »
Здрасти, съвсем общ отговор: Полета на стрелата се подчинява и на законите на балистиката, и на аеродинамиката. Има център на тежестта, и той е препоръчително да се намира в конкретна точка на стрелата, в зависимост от това какво се изисква от нея (ловна, таргет, за дълъг изстрел, и т.н.). Има съотношение по-скоро между теглото и спайна на стрелата и нейният връх. В идеалният случай стрелата трябва да лети достатъчно добре и без перата (говорим на работни разстояния). Перата я връщат по-бързо към стабилен полет след началното змиевидно огъване при изстрела... Сега за точните данни ще трябва да се ровя в книгите, понеже не съм още толкова опитен, че да са ми се набили в акъла. :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #2 -: Април 14, 2014, 11:13:15 am »
Ами аз всъщност не съм виждал, пък не съм и търсил точни данни по този въпрос, но сигурно има в интернет. Xenos разбира се е прав за това, което споменава. Това че трябва да лети добре и без пера е вярно, но става въпрос в рамките на 5-6метра. Нарича се BARE SHAFT TEST можеш да потърсиш в YOUTUBE има доста клипчета, както и ARCHER'S PARADOX за змиевидното движение на стрелата. При африканските и новогвинейски племена, които са използвали стрели без пера върховете са били доста тежки и съответно центъра на тежестта е бил придвижен силно напред, което дава по-стабилен полет на такава стрела, но съответно и по-късо разстояние на полета, т.е. стрелата пада доста по-бързо. Затова пък, кинетичната и енергия на кратките разстояния е доволно голяма.
Когато перата са къси и ниски се предполага, че стрелата е доволно лека и от нея се очаква да се използва за далечни разстояния, като в случая е по-важно да има малко въздушно съпротивление, а бързата и стабилизация не е от значение. При стрелите за далечни разстояния центърът на тежестта е гравитирал леко назад от физическия център на самата стрела - колко точно са знаели само майсторите на тези стрели. Колкото са по-дълги и/или по-високи перата, толкова повече от стрелата се очаква по-бърза стабилизация, много съществена при лов и стрелба в мишена. Винаги случаят е такъв, че се търгува едно нещо за друго в търсене на оптимален вариант. Принципно центъра на тежестта трябва да не се отклонява много от физическата среда на стрелата.
XENOS също така е прав и за другите важни пропорции, които основно влияят на полета на стрелата - а именно спайна и физическата и тежест, като готово изделие. Принципа е че при лъковете с по-малък брейс спайна трябва да отговаря почти съвсем точно на силата на опън на лъка, докато лъковете с по-голям брейс са малко по-толерантни към тази категория и позволяват използването на стрели в по-голям спайнов диапазон.
Съответно например при измерването на скоростта на стрелата при един нов лък, за да се прецени неговата ефективност е прието пропорцията да е 10грейна към един паунд от опъна на лъка - иначе казано - при лък с опън от 50 паунда - стрелата трябва да тежи 500 грейна, 55 паундов лък 550грейна и т.н.
Има два вида подходи най-общо казано като се спазва спайна на стрелата спрямо лъка, ако теглото и е по-малко и със да кажем едно и също оперение - стрелата лети по-бързо, но е носител на по-малка кинетично енергия, докато по-тежката стрела лети по-бавно, но пък с по-голяма кинетична енергия. Към втория тип се отнасят предимно стрелите за лов на големи животни и война. Просто наистина има замяна на един от критериите, които неминуемо се отразява на другите.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #3 -: Април 14, 2014, 11:39:23 am »
ОК, като ми попадат точни данни и отношения - ще ги пиша в отделни постове, че и на мен ми трябват чат-пат, и забравям къде съм ги срещал. :)

Само малко уточнение да направя - За определяне на спайна на стрелата има значение и дали лъкът е традиционен/примитивен, или т.нар. "center shot" (има жлеб в дръжката, който поставя стрелата практически в центъра на лъка). При първите, особено ако дръжката е по-дебела, спайна на стрелата трябва да е дори малко по-малък от съответстващия на силата на лъка. Пример: 45 либров лък може да стреля добре със стрела със спайн 40 либри и т.н.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #4 -: Април 14, 2014, 01:05:30 pm »
Тегло на стрелата

Основно правило е, че теглото на стрелата трябва да е между 9 и 11 грейна на паунд от силата на лъка. (Или средно, както каза primitive - 10 грейна/паунд). Стрелците по мишени обичат да са около долната граница (добавя им скорост), но под 7-8 грейна/паунд стрелата става прекалено лека и не е безопасно за лъка, защото се получава така, че все едно стреляте без нея. От другата страна са ловците, които са около и малко над горната граница - 12-14 грейна/паунд - както казахме, заради увеличената кинетична енергия.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #5 -: Април 14, 2014, 01:57:07 pm »
Изнасяне на тежестта

Това е мярка, показваща къде се намира центъра на тежестта на стрелата, спрямо нейният физически център (дължината, разделена на две). На английски го бележат с FOC (Front of Center). Формулата за изчислението му е (ДТБ - ЦДС/2)/ЦДС, където ДТБ = дължината до точката на баланс (измерена от дъното на нока, до точката на баланс/центъра на тежестта), ЦДС = цялостната дължина на стрелата, измерена от дъното на нока до началото (не острия край!) на върха. FOC се измерва в проценти.

Пример: 28 инчова стрела с център на тежестта 18 инча от дъното на нока.
(18 - 28/2)/28 = (18-14)/28 = 4/28 = 0.1428 = ~14%

Колкото по-голяма е стойността - толкова по стабилна е стрелата в полет, и толкова по-малко би се отклонявала от вятъра. Но пък и по-бързо би падала надолу! При ловните стрели показателят е голям, и е подсилен и от тежкия ловен връх. Това позволява голяма точност на близки разстояния. Ако ще се стреля по мишени на големи разстояния, по ниските стойности ще правят траекторията на стрелата по-плоска.

Мисля, че за таргет стрели FOC е стандартно някъде между 10 и 15%.
« Последна редакция: Април 15, 2014, 11:11:38 am от xenos »

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #6 -: Април 14, 2014, 03:36:27 pm »
Тегло на върха

За тегло на върха съм виждал препоръки да е от 1/7-ма до 1/9-та от теглото на стрелата. Т.е. ако стрелата тежи 500 грейна, от тях ~72 ще е връх, а останалите - шафт и оперение. За таргет стрели обаче знам, че нормата е 100 грейна. Има и 75 и 125 грейнови върхове. С теглото на върха може да се контролира и FOC (по-горе писах), както и динамичният спайн на стрелата (огъването й при изстрелване и полет). Пример, стрела с по-голям статичен спайн може да се държи като такава с по-малък, ако теглото на върха й бъде увеличено. И обратното.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #7 -: Април 15, 2014, 10:54:02 am »
Оперение

Перата за стрелите могат да се намерят в различни форми и размери от 1 до 5 1/2 инча дължина. Като стандарт може да се приеме перо от тип "parabolic" или "shield", с дължина 5 инча и височина 5/8-ми инча.

По-високи (3/4-ти инча) пера може да се използват за бързо стабилизиране на ловни стрели с тежък ловен връх. Но като цяло, по-високите и повече на брой (стандартното оперение е от 3 пера през 120 градуса) пера забавят стрелата, особено на по-големи разстояния. Това може да се използва за тренировъчни стрели, за лов на птици и т.н. (флу-флу стрели). Стрелите за далечни разстояния са с миниатюрни перца, които да не пречат много на въздушния поток.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #8 -: Април 15, 2014, 05:08:56 pm »
Xenos, явно ти е било доста интересно, за да се разровиш толкова... ;D

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #9 -: Април 15, 2014, 09:41:35 pm »
О, не знаеш колко още неща ми минаха пред очите, но не успях да ги запомня! :(
Иначе за интереса - да, имам го, а в такива случаи задълбавам колкото може по-на дълбоко. :)

Неактивен dimitar dimitrov

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #10 -: Април 16, 2014, 07:45:03 am »
благодаря ви много за инфото господа...ще се възползвам максимално от него..

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
Re: За полета на стрелата...
« Отговор #11 -: Април 16, 2014, 08:37:28 pm »
Тази информация, ще свърши работа на много хора! Благодарско и от мен, както на другарите, които отговориха, така и на човека, който попита!
Струвами се, че обхвата на темите във форума се разширява, и това е радващо!

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #12 -: Април 17, 2014, 11:41:46 am »
Още една характеристика на стрелата, която има отношение към полета й:

"Изтъняване" (tapering) на шафта

Най общо казано, това е надлъжният профил на тялото (шафта) на стрелата. Прави се с цел подобряване на аеродинамиката и полета. Има четири основни типа:
  • Неизтънени (цилиндрични) шафтове
  • Изтънени към нока
  • Удебелени до върха (chested)
  • Вретеновидни (barreled)

За неизтънените (с еднакъв диаметър по цялата си дължина) е ясно - стандартна промишлено изработена стрела. Еднакво натоварване по цялата дължина и предвидим спайн.

При вторите шафта леко изтънява в разстояние около 10 инча към нока на стрелата. Това почти не засяга статичният спайн на стрелата, но се отразява на динамичния - намалява го. Така се повишава и коефициента на "изнасяне на тежестта" (FOC). Някъде съм срещал мнения, че така стрелите по-лесно преминавали около дръжката на традиционен (не център-шот) лък.

При третия тип шафта в близост до върха е удебелен, в сравнение със средата и до нока. Тука се използва същата концепция - увеличаване на FOC чрез утежняване на върха, както и подобряване на аеродинамиката. Плюсът тук е, че удебеленият участък до върха е по-труден за чупене, а стрелите знаем най-често се чупят точно там. Моите стрели в момента се явяват практически от този тип, защото съм ги правил от издънки, които са по-дебели в участъка до върха.

Четвъртият тип се характеризира с по-голяма дебелина около центъра на шафта, и изтъняване към върха и нока - форма на удължено вретено. Тук основната идея е подобряване на аеродинамиката. Освен това така може да се получи по-лека стрела, при запазване на почти същия спайн. Може да се експериментира и с точното разположение на удебеленият участък - в центъра, леко към върха, или леко към нока. Силно изразен такъв профил имат стрелите за далечни изстрели - flight arrows.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #13 -: Април 17, 2014, 12:16:24 pm »
Абсолютно прав си за най-честото място на счупване на стрелите - буквално до самия връх или до 10-12 см от него. При мен положението е същото. Индианците от северна Америка са категорично против /чел съм го на няколко различни места/ поставянето на върха откъм дебелата/долна част на шафта от издънка и твърдят, че стрелите не летят направо при това разположение. Тъй като повечето стрели в северна Америка имат "удебелен" нок интегрален от дървото, то той естествено се е получавал при издялкването/изтъняването на стрелата от средата на шафта по посока на нока и така резултатът е бил естествена вретеновидна форма с удебелен нок. Аз пробвах и такова поставяне на върховете в дебелия край и действително стрелите летят малко по-зле, но особено при леската - това определено не ги спасява от счупване.
Съответно Иши, когато е правил стрели от лескови издънки е прилагал foreshaft от твърдо дърво, дълъг 10-18см, който очевидно е поемал най-голямото натоварване при удара и шафта е оставал цял. Същото нещо е прилагано към всички стрели, направени от видовете бамбук или тръстики със същата цел, като при тях е имало и отделна внадка от твърдо дърво, която е оформяна като нок.  На местата на внадките отпред и отзад  винаги е имало увавине от сухожилие, предпазващо сцепванете в тези места. Целта е стрелата да бъде предпазена както отпред така и отзад от надлъжно сцепване от тетивата. И това съм го виждал, че даже и на дървена стрела със залепен пластмасов нок. 

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #14 -: Април 17, 2014, 12:30:18 pm »
Е нали уж изнасянето на тежестта напред (което всъщност се получава при по-дебел шафт към върха) подобряваше точността на кратки разстояния, както и правеше полето по-стабилен?! Ако наистина стрелите почват да летят по-лошо, явно нещо на аеродинамиката се отразява. Аз не мога да се опра на практиката, защото както казах, стрелите ми в момента са по-дебели към върха. С други не съм стрелял. Ще пробваме и другите варианти.