Автор Тема: Тренировъчна стрелба  (Прочетена 12214 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 506
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Тренировъчна стрелба
« -: Февруари 17, 2014, 03:46:01 pm »
Както казах - тренирам си самосиндикално. :) Ето моментното състояние. Мисля, че има още какво да се работи върху дърпането с гръб, и върху положението на предното рамо, предполагам. Върху релийза също... Ще се радвам да чуя коментари.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 530
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Тренировъчна стрелба
« Отговор #1 -: Февруари 17, 2014, 07:52:31 pm »
Браво, аз този резултат не мога да го постигна, не че съм се скъсал от стреляне. Винаги има върху какво да се работи, но очевидно най-важното си остава практиката - много много много много практика.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 17, 2014, 08:48:05 pm »
Струва ми се, че не освобождаваш тетивата по един и същ начин! При един от изстрелите отвори пръстите странично на бузата,а не назад! Това, обаче, никак не ти се отразява на попаденията! Поздравления! Страничния поглед на стрелящия е добър подход за корекции, човек не винаги може да се усети как  точно го прави! Каква е дистанцията?
« Последна редакция: Февруари 18, 2014, 12:08:18 am от bravewolf »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 17, 2014, 11:11:45 pm »
И аз го забелязах веднага при изстрел 4, но предположих, че експериментира, пък и улучва по дяволите ;)

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 18, 2014, 12:31:53 am »
Дъни ги яко!Някой пробвал ли е да стреля с отпуснати пръсти на пред(да не стиска дръжката, а само да я подпира с длан)? Затваряш пръстите малко след откъсването на стрелата от тетивата! Така пречиш на лъка по малко и попаденията са по добри! Няколко пъти изпусках лък, докато се науча. Тръгва да гони стрелата!

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 18, 2014, 09:17:56 am »
Понеже това е първата тренировка, след като погледах и прочетох малко материали по темата, и нямам все още изграден постоянен стил. Докато следя дали правя дадено нещо, забравям да следя за друго, и там се появява стария навик. В първите два изстрела се концентрирах повече върху предната ръка и върху гърба, и забравих да следя релийза. Затова така встрани и надолу се получи. Това са и най-горните две стрели в бутилката. Те затова са и така сочещи малко нагоре, защото следващите удари са избутали бутилката и са ги отместили (бутилката е на склон, и се пада малко по-високо от мен).

Желан резултат е този при 3-ти и 4-ти изстрел ..малко и при пети. Ръката да минава по бузата, и да отива зад ухото. Разбира се, има още много да се работи, но това е все пак само началото! ;)

В интерес на истината, и понеже не обичам да ме хвалят без основание, това беше най-добрият рунд от всички (поне 20-тина, не съм ги броил). Обикновено улучвах с 1-2 от стрелите, а другите много странно наобикаляха бутилката, също като тия дето мятат ножове по цирковете. :) Доста пъти и не улучвах въобще. Този последния рунд го заснехме единствено за да мога да се видя отстрани какво правя, и дори не съм се интересувал дали стрелите ще попаднат в целта! А то какво стана! :)

П.П. Разстоянието е около 15-17 метра, не можах да го преценя. Решил съм в чантичката на колчана да си сложа и едно 5 метрово въженце с два шиша, че да мога бързо да си избирам дистанции. :)

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #6 -: Февруари 18, 2014, 02:27:48 pm »
Между другото, специално за усвояването на правилните навици, съм решил да си направя 35 либров лък. Този тук е 46 и вероятно е малко в повече...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 18, 2014, 05:36:17 pm »
Да със силен лък е трудно - правилен подход.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 18, 2014, 08:09:17 pm »
Преди десетина дни ходих на едно състезание(към BFAA-имат две категории за традиционни лъкове), просто ей така, да се пробвам. Общо взето се по изложих, особено като ме хвана адреналина, развалих и техника(не че ми е добра) и пр. Та там един човек(голям образ) ми даде следния съвет:" Ще вземеш, вика, да си купиш една копринена превръзка за очите, от някои сексшоп ;D, слагаш си я и почваш да стреляш с нея! Ще видиш какви попадения ще имаш, може да са на тавана, но ще са в плътна група!" В това има резон. Според мен, при овладяването на правилна и не варираща техника, целевите попадения трябва да се игнорират напълно! Японците се учат на техника поне 2год., пускайки стрели в сламения щит от 2-3метра. Корейците пък, връзват стрелата, на новобранеца, с въженце за един кол отстрани. След изстрела стрелата увисва на кола до него, и така отново, и отново, и отново, докато се научи! Това го свързвам със споделеното от XENOS за заснетия рунд, в който не е мислил за целта, а само за техниката, и в крайна сметка великолепна група и то в целта!

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 19, 2014, 09:34:06 am »
Да, това за японците ми е познато от "Zen in the art of Archery". Аз не мисля, че съм толкова търпелив! :)

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 19, 2014, 08:14:52 pm »
Наскоро я прочетох и аз(българското издание). Японския начин на мислене винаги ме е изумявал! Това без апелационно следване заръките на учителя, години на ред с пълна вяра в него и напътствията му... Как ли са се учили древните стрелци по нашите земи? Де да имаше машина на времето... Все си мисля, че ширещия се сега лозунг "абе ти ли шъ ми каеш", тогава не е бил валиден!

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 23, 2014, 04:34:22 am »
За начинаещият стрелец - групата е по-важна от целта.
Групирането на попаденията означава повтаряемост при изпълняването на техниката (каква точно ще е техниката зависи от избора на стрелеца). Повтаряемостта от своя страна води до по-събрана група. И колкото по-събрана е групата, толкова по-техничен е стрелеца. А точността се тренира след постигане на плътна група (стрела до стрела).

Моят съвет е да почнеш с лист А4 на 20 м. и когато почнеш да събираш 5-6 стрели в група с диаметър 5-6 см. да срежеш листа през средата и да увеличиш разстоянието :)

Относно стрелбата която показваш:
- Стискаш с предната ръка (напрежение в ръката с която се прицелваш.
- Опъваш на бицепс (напрежение в ръката с която опъваш)
- Липсва тайминг (Не си даваш достатъчно или си даваш повече време за прицелване и се изморяваш)
- Влагаш сила (Лъка няма нужда от сила, а от техника. Ти не хвърляш стрелата, лъка го прави вместо теб, ти само трябва да не му пречиш - Пробвай с упражнения за отпускане преди И СЛЕД стрелба.)
- Казваш нямаш търпение... :) Имал си търпение да ти изсъхне дървото, да го обработиш, да го тилероваш, да му направиш тетива и стрели... А нямаш търпение да го ползваш правилно??? :) Ами шамари?

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 65
  • Arrows: +1/-0
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Отговор #12 -: Февруари 23, 2014, 09:18:44 am »
Моят съвет е да почнеш с лист А4 на 20 м. и когато почнеш да събираш 5-6 стрели в група с диаметър 5-6 см. да срежеш листа през средата и да увеличиш разстоянието :)

Byron Ferguson май и той не го може много добре този номер. Иначе, като пожелателна точност след поне 3-4 год. тренировки е идеално.
Не се притеснявам от психическите си отклонения, даже си ги харесвам!

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #13 -: Февруари 23, 2014, 11:05:27 am »
Ти ме уреди бе, Борка! Браво!  ;D

По повечето точки наистина съм склонен да се съглася с теб. Предполагам е точно така, и затова ще се работи. Само за опъването със бицепс не съм много съгласен. Самото положение на рамото и ръката не го позволяват много, пък и на това конкретно обръщах най-много внимание. Разбира се, винаги съществува вероятност да не съм изпълнил всичко както трябва! :)

Благодаря за съветите! Иначе за тренировките от тук нататък - заредил съм се с няколко книжки, и ще караме бавно и по учебник! :)

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #14 -: Март 01, 2014, 11:40:04 pm »
Знаеш ли по какво се разбира, че не опъваш с гърба?
Още на първият изстрел когато пускаш тетивата по време на изстрела (което е грешно) си задържаш ръката на едно място.
След прицелването гърба опъва до момента в който ИЗТЪРВЕШ тетивата. :) Задържане в инстинктивната стрелба няма. Дори и в спортната след (грубо казано) първоначалното опъване до закотвяне под челюстта - се доопъва до изтърване на тетивата. В момента в който оставиш ръката закотвена, тежестта преминава от гърба към бицепса.

При вторият изстрел даже връщаш ръката - лъка те свива. Което пак означава, че си разчитал повече на ръката да държи, отколкото на гърба да опъва.

Това дето оператора казва също е вярно. То е свързано с тайминга. След изстрела трябва да си дадеш време и да задържиш тялото си в това в положение в което е свършила стрелбата. Лявата ръка (държащата) сочи целта и дясната (опъващата) стои като все едно ти е прерязала главата - леко зад нея.

:) Държа да подчертая, че принципите при спортната стрелба и инстинктивната се различават. И още по-важно е да спомена, че като стреляхме с на Жорикс и на Стилян лъковете - не можех да улуча нищо... :) Обаче когато тренирах спортна стрелба, от 18 м. с рикърв съм си вкарвал спокойно 3 стрели една до друга (макар и не в десятката).
« Последна редакция: Март 01, 2014, 11:48:44 pm от Admin »