Автор Тема: Tillering Tree  (Прочетена 7862 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Tillering Tree
« -: Януари 23, 2014, 11:26:54 am »
Както вече съм споменавал, в бъдещата ми работилничка (прави се в момента), смятам да използвам едната стена за да си направя т.нар. tillering tree - дъска за тилеринг с макара(и) и въже.

Имам си разни идеи, но вие, като хора с по-дълъг стаж, предполагам сте попадали тук-там на планове, снимки или обсъждане на практични решения. Предполагам също, че си има разни тънкости, на които не съм обърнал внимание. Добре ще е да се размине с директно построяване, без последващи модификации поради недоглеждане или недомисляне от моя страна.  :D А и повече глави мислят по-добре, все пак!  ;)

От друга страна, като започна да го правя, ще пускам тук фотоси от различните етапи, и евентуално от сполучливия краен резултат, и се надявам да се получи добър туториал! :)

Благодаря предварително!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Tillering Tree
« Отговор #1 -: Януари 23, 2014, 12:25:12 pm »
Получава се много по-добра визия, или точно къде има отклонения, когато зад приспособлението има повърхност на квадрати или правоъгълници, също така можеш да подобриш допълнително нещата като поставиш лъка малко над нивото на очите или приблизително на твоята височина /дръжката му/. По този начини дъгите на огъване са точно на нивото на очите ти.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #2 -: Януари 23, 2014, 12:42:08 pm »
Да, задължително ще има ясно четяща се "мрежа" отзад. При работата ми с досегашния tillering stick, и аз стигнах до твоето второ уточнение. Бях направил лъка да е на височината на очите ми, но по-добре виждах извивките, когато лееко приклекна. Така че щом и ти го потвърждаваш - така ще е! ;)

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #3 -: Януари 23, 2014, 12:55:09 pm »
Всъщност основните ми кахъри са относно устройството на самата поставка за лъка. Колко да е широка, да е само отдолу контактната повърхност ли, да се пристяга ли и отгоре и странично... и как това би се постигнало най-практично. Там разни планчета, чертежи и снимки биха ми били най-полезни. Останалите работи са лесни за изпълнение.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #4 -: Януари 23, 2014, 04:11:19 pm »
Е това ми хареса сякаш:

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #5 -: Януари 23, 2014, 04:48:36 pm »
Със сигурност ще издържи, но ми грознее много и намалява видимостта. Пък стягането на дръжката към стената може да се измисли и по-други начини. Точно там обаче, идеята не е да се стегне здраво, така че да не мърда, а по-скоро да не се извърта странично, което предполага в повечето случаи по-мека подложка, като няколко пласта кожа да речем.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #6 -: Януари 23, 2014, 06:27:39 pm »
Не знам... едва ли би намалило повече видимостта например от окачването на най-първата снимка. Просто тая част, която закрива дръжката, ще бъде подвижна, за да може да се настройва за различни ширини на дръжката. До стягане на дръжката и аз стигнах до заключение, че вероятно не е нужно. Ако подложката е широка 6-7 см, лъка ще си стои стабилно, и наистина проблема ще е само извъртането му, ако жлеба е прекалено широк...

Активен archy

• Newbie
  • *
  • Публикации: 18
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #7 -: Януари 23, 2014, 08:58:38 pm »
Изработил съм си подобно тилеринг устройство с цветна мрежа отзад за по-бързо отчитане на
участъците .Поне при мен проблема по-скоро е че дръжката трябва да се фиксира бързо против
страничното приплъзване на лъка(ляво-дясно)при опъна му с макарата надолу,отколкото откъм извъртане.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #8 -: Януари 23, 2014, 09:13:53 pm »
И намерил ли си решение за това?

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 26, 2016, 10:14:09 am »
Като погледна датата, на която съм отворил тази тема със заявката, че започвам да си правя дърво за тилеринг, първо ме хваща срам, колко съм изпълнителен, и второ - страх, колко бързо лети времето! :(

Та успях най-накрая да приключа и този проект!

За да не пълня тука със снимки и обяснения (могат да се видят в поста в блога ми), ще пусна само финалният клип, на който всичко се вижда достатъчно добре! :)

« Последна редакция: Февруари 27, 2016, 10:13:07 pm от xenos »

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 26, 2016, 09:52:14 pm »
Супер! Имаш си и ново, хубаво магаре, иде време да започнеш да ги ползваш!
Аз бих разчертал квадратите направо на стената, при чупене на заготовка може да разцепиш хартията, парчетаците хвърчат, понякога и на страни.
Иначе аз им меря силата, като ги закачам на едни куки, прикрепени на касата на врата, а тилера на статична стойка и квадратите на балатума на пода...просташка работа!

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 26, 2016, 10:15:49 pm »
Пууу, оттдъхнах си! Това е първият коментар, откак пуснах материала сутринта, и взех да си мисля, че не смеят хората да си отворят устата, да не ме обидят! :)

Имам си всичко вече, да... Само един скрейпър ми остана да добавя в набелязания инвентар, и съвсем съм 6!  Оффф, само се самозалъгвам аз, че някой ден ще ми остане наистина време и спокойствие, да стана и аз лъкоправец! И че тоя неща, де ги трупам сега, тогава ще са ми от полза! :)

Хартията е евтина! Па и аз не смятам да ги чупя!  ;D Стената ми отзад, понеже аз съм я правил, не беше равна, и щеше да ми криви визуално линиите заради сенки и прочее, и реших да сложа подложките. Ако все пак стане така, както казваш - ще купя шперплат, и ще я залепя върху него!

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #12 -: Февруари 26, 2016, 10:41:05 pm »
Ще дойде и времето, и спокойствието!
Обикновено, в нещата дето ги говоря за лъковете/ и не само/ не съм 100% сигурен, винаги с едно на ум. Но за едно гарантирам- материали и инструменти трябва да се трупат, падне ли ти- прибирай ;D!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #13 -: Февруари 27, 2016, 03:26:29 pm »
Естествено, Емо благородно те лъже  ;) - времето не идва, а става все по-малко - дано да не съм прав :o.
Браво за стойката за тилероване, доста си се потрудил и не е бавно, така вървят те нещата по-важното е да вървят....
Аз лично бих избрал по-опростен вариант като този, като тръгна да го правя де. Поне на мен ми се струва достатъчно надежден. Не съм правил още и не съм ползвал много, защото при по-късите лъкове всичко се вижда доволно ясно на проста пръчка за тилероване, сложена на фона на плочките на банята /взаимствано от Джим Хам/, но по-дългите определено имат нужда от устройството. Пък и писах с Косьо - той каза че предпочита да не е солидно захваната дръжката на лъка, за да са ясно видими ако има усуквания и измятане.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #14 -: Февруари 27, 2016, 05:30:50 pm »
Първоначалният ми вариант също беше много по-опростен, но за 2 години - ето какво стана!  ;D Усукванията и измятанията мисля, че всеки с поне малко опит и някаква теория за лъковете в главата, би ги забелязал независимо от начина на закрепване на лъка. Ще видим де, като почна работа някой ден! :)