Автор Тема: Багрене на сурова кожа  (Прочетена 6312 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 265
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
Багрене на сурова кожа
« -: Декември 10, 2013, 11:09:10 pm »
интересуват ме достъпни методи и естествени материали за багрене на сурова кожа. кожата ще бъде използвана за обвивка на лък.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
Re: Багрене на сурова кожа
« Отговор #1 -: Декември 11, 2013, 12:02:46 am »
Взимай от Галя боя за коса и вапцай!  :D
Дойно така си боядисваше перата на стрелите.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #2 -: Декември 11, 2013, 12:27:45 am »
доста съм скептичен относно натуралността на баш този продукт. имах предвид разни корени, люспи, кора, минерали и пр. подобни неща.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #3 -: Декември 11, 2013, 09:51:29 am »
Какъв е цвета, който желаеш?

А иначе водните байцове, дето са за дърво, се справят също толкова добре и на кожа...

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #4 -: Декември 11, 2013, 10:10:45 am »
За Охра (кафяво-червеникав цвят) - ръжда (железен оксид) на прах примесен с лепило.
Можеш да намериш и други в Интернет.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #5 -: Декември 11, 2013, 07:16:07 pm »
цветааа...цвета е като опитам няколко - който ми хареса. жълт, кафяв, тъмно виолетов, зелен и др. важно е и да не променя кожата и най вече способността и за залепване. ще пробвам с байцове - що ги препоръчваш. знам че има всичко в интернет, но щом питам тук, значи или не съм открил, или е на език който не владея.
« Последна редакция: Декември 11, 2013, 07:29:22 pm от nameless »

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
    • Профил
« Отговор #6 -: Декември 12, 2013, 04:08:49 pm »
Не знам дали ще е полезно но съм боядисвал само естествени тъкани- лен, коноп и памук.

Орехови листа и кора от зелен орех боядисват зеленикаво след накисване, ако се сложи утайка от кафе към тях става кафеникаво зелено, дървесина от орех боядисва кафяво и леко червеникаво, дървесина от черница особено жълтата част боядисва риванолено жълто особено ако се кипнат тъканите със стърготини, кипнат ясен боядисва червено, и аз много се чудих, дървесина от бряст червената сърцевина също боядисва ярко червено ако се кипне и се потопи тъканта в водата.

Маклура боядисва неприятно риванолено жълто, вода от коприва сивкаво зеленикаво, утайка от кафе кафеникаво, вино боядисва добре ама е грехота. Други естествени багрила за които се сещам са саждите ама цапат и кръв ама е странно.

С дървени стърготини съм боядисвал като ги кипна във вода и потопя тъканта в отварата, така избиват цветовете и багрилото захваща за плата .
Байцовете на водна основа са минерални и принципно минават за естествени, с тях тонирам туткал но стават и за кожа, боядисввал съм кожени ремъчета.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #7 -: Декември 12, 2013, 04:22:44 pm »
Проблема с разните дървесни отвари е, че вътре има танини, и става нещо като дъбене. Това не знам как ще се отрази на качествата на суровата кожа. Предполагам, че ако има разлика, тя ще е минимална, но пък току-виж не съм прав!

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 13, 2013, 12:19:18 pm »
Кората от елшата боядисва шаяк в сиво.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #9 -: Декември 13, 2013, 01:08:18 pm »
Очевидно не сте наясно с проблема, че багренето на тъкани и прежди се извършва при състояние на врящо багрило и то за продължителен период от време, което при суровата кожа е крайно недопустимо. Изобщо температури от 35+ градуса са немислими. Съответно баргрилните вещества, в зависимост от това, по какъв начин са добити имат доста голямо остатъчно съдържание на танини, което задъбва /щави/ кожата и в последствие тя губи  способността си да се съкращава при съхнене. Това тотално свежда до минимум ефекта на суровата кожа!
Проблемът не е в намирането на цветовете, а в технологията на багрене на СУРОВА КОЖА. Багренето на е просто боядисване на кожата отгоре, а проникнаването на цвете навътре, с цел получаване на траен тон, дори при нарушаване на целостта на материала.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #10 -: Декември 13, 2013, 01:17:07 pm »
Ами добре тогава... Да приемем, че по-сурова кожа от тая по ръцете ми едва ли може да има. А съм я боядисвал доста стабилно с естествени материали, като кори от орехи и къна. Може би ще сработят?! ;)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #11 -: Декември 13, 2013, 03:25:47 pm »
Приемам до някъде, разликата обаче е очевидна - кожата си е все още на тебе - тя не е сурова, а е жива! Освен това, че я боядисваш, боядисваш я, но това е повърхностно, а не в дълбочина и последно - корите от орехи имат яко много татини, а естествената къна се прави от кора на дървета - т.е. същата работа, но така или иначе трябва да се опитва. Аз лично с орехи, шума и обелки съм пробвал - задържа относително по-стабилен цвят върху кожата след около седмица киснене, и то не равномерно.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #12 -: Декември 13, 2013, 11:34:48 pm »
благодаря на всички за подхвърлените идеи за растителните багрила. при наличие на съответните нищо не ме спира да пробвам. засега съвсем прясно съм направил един експеримент с багрило направено от обвивката на орехи и вода. концентрация неизвестна.

мостри номер 1 и 2 - накиснати 24 часа и залепени веднага
мостри 3,4,5  - за 48 часа, като 5 е зашкурена леко и лакирана с 5 слоя шеллак
6,7, и 8 - за 72 часа. само лакирани трикратно с шеллак. всички парчета след изсъхването и лакирането си за зашкурени в долния край за да се види цвета вътре в самата кожа. кожата е ярешка - 0.4 мм дебела.
наистина -  вероятно заради танините (или незнам какво точно) но кожата изгуби доста от еластичността си. не знам дали ще се напука при огъването и сега май трябва да повтарям опитите отново с огъваща се летва.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
    • Профил
« Отговор #13 -: Декември 14, 2013, 11:05:22 am »
И аз се чудех същото нещо, Динко ме изпревари с експеримента. Имам същата ярешка кожа и искам да беквам гръб върху сухожилията но кожата е белдо бежова на цвят и трябва тониране.

Мислех да пробвам с разреден водорастворим байц, пише че е на минерална основа.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #14 -: Декември 15, 2013, 08:45:36 am »
с уточнението, че на живо нещата изглеждат много по добре отколкото на снимките.