Автор Тема: Корейски лък  (Прочетена 7180 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Корейски лък
« -: Декември 10, 2013, 05:22:30 pm »
.......... Следващият ми проект мисля да е корейски лък, така че ще ми трябва наистина качествен материал.

Да ползвам да попитам, някой знае ли размерите на традиционният корейски лък ?

Дължини, дебелини, тегло........гледал съм доста снимки и клипове но единствено знам че обикновенно са около 40-60 либри.

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
Re: Корейски лък
« Отговор #1 -: Декември 10, 2013, 10:29:13 pm »
Размерите варират, но е често сравняван като геометрия и размери с кримско татарския.
Погледни в Атарн, има достатъчно информация.

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 65
  • Arrows: +1/-0
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Отговор #2 -: Декември 11, 2013, 12:22:00 pm »
Размерите варират, но е често сравняван като геометрия и размери с кримско татарския.
Погледни в Атарн, има достатъчно информация.

Доста по-къс е от кримския.
Не се притеснявам от психическите си отклонения, даже си ги харесвам!

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #3 -: Декември 11, 2013, 07:28:06 pm »
Ами.. Не точно. За това казвам, че е с вариации. Има корейски лъкове по 2 метра.
Има и с размери на турски лъкове.
В АТАРН има достатъчно информация.

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #4 -: Декември 23, 2013, 03:43:32 pm »
След едно доста продължително ровене по разни форуми, най-накрая попаднах на една единствена дадена мярка за корейски лък. Дължина по корема 131 см. Друго за сега не намирам.

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Patience my friend !!!
    • Профил

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #6 -: Декември 23, 2013, 10:28:59 pm »
Страхотно!
И аз попаднах на същия лък, но в друг форум. Там има само снимките с мащаба. Тук е доста по-точно.
Много благодаря!

Излиза, че в най-широката си част рамото е широко под 30мм!!!

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #7 -: Декември 25, 2013, 09:11:27 am »
От корейският лък ме интересуват размерите и техниките, времената и материалите. Самият лък като лък не ми харесва като тип но имат уникално добри майстори с много опит. За съжаление това че имат автентична непрекъсната традиция е мит. И те като турците, маджарите и китайците въстановяват с налучкване, просто го правят по отдавна и са преоткрили много неща за това си заслужава да се изучава техниката им.
Единствената автентична непрекъсната традиция е монголската, всички останали са прекъсвали и започвали отново.
Корейците изобщо имат проблем с доказването на много неща относно техните исторически лъкове, доста неща направо си ги измислят, обвиняват за това японците.

Днешният корейски лък се различава от историческия, единственият ссрл който може да претендира за автентичност и като вид и като изработка пак казвам е монголския.

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 249
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #8 -: Декември 25, 2013, 12:24:28 pm »
И японската традиция е непрекъсвана. 8)

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #9 -: Декември 25, 2013, 07:32:43 pm »
Е да, английската също но имах предвид сслр, имаше такова мнение че турците, монголците и корейците са единствените автентични но се оказа че не е баш така. Монголците имат много интересна техника, често правят лъкове без много съвременни инструменти, лъковете им са малко грубички.
Жалко че не са толкова популярни, гледал съм само един кратък клип в тубата и това е.

http://mongolianarchery.com/?page_id=59

пп

Съжалявам за оспамването, ако му е интересно на някой да отворим друга тема, на мен самият монголски лък не ми е интересен като модел а само от гледна точка на техниката.
« Последна редакция: Декември 25, 2013, 07:39:56 pm от Sea Raven »

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
« Отговор #10 -: Декември 26, 2013, 09:49:02 am »
имам едни снимки - около трийсетина на напречни сечения на корейски лък, мисля че повечето от вас са ги виждали. ако има желаещи ще ги кача. не съм много запознат, кога е прекъсвана традицията в направата на корейския лък?
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #11 -: Декември 26, 2013, 10:45:09 am »
На семинара в Корея есента е станало въпрос за това, корейците нещо не са могли да извадят данни за най древните си лъкове, стрелци и майстори и за това са обвинявали японците които през средновековието са нападали и завладявали страната, японците от своя страна които присъствали на този семинар са реагирали като японци - абсолютно невъзмутимо и без коментар.
Това по отношение на най старите им корени в лъкоправенето и стрелбата.
Доколкото разбрах правенето на лъкове се въстановява едва през последните петдесетина години, малко след втората световна, преди това е било изоставено, след това  започват наново по музейни експонати и рисунки.
Горе долу нещо като турците и маджарите.
Същото важи и за стрелбата, от друга страна в Монголия тази традиция със стрелбите и правенето на лъкове никога не е прекъсвала от времето на чингисидите насам, едва ли не всяка неделя си правят състезания по борба и стрелба и си правят лъковете.

пп
Качи снимките че ми е интересно, те по принцип имат много останали музейни експонати и си работят по тях, така че лъковете им са автентични нищо че е прекъсвана традицията.

Неактивен neven

• Full Member
    • Профил
« Отговор #12 -: Декември 26, 2013, 11:27:41 am »
С голямата разлика, че маджарите никога не са помирисвали запазен маджарски лък, докато в Корея и Турция такива бол!
Т.е дори да има прекъсване в традицията, със сигурност те има откъде да черпят пряка информация. Което не е вярно за маджарите - те са типичен пример не за възстановяване, а по-скоро за налучкване.
« Последна редакция: Декември 26, 2013, 09:37:14 pm от neven »

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Отговор #13 -: Декември 26, 2013, 08:31:59 pm »
имам едни снимки - около трийсетина на напречни сечения на корейски лък, мисля че повечето от вас са ги виждали. ако има желаещи ще ги кача. не съм много запознат, кога е прекъсвана традицията в направата на корейския лък?
Качвай..

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
« Отговор #14 -: Декември 27, 2013, 07:22:02 am »
това са снимките

https://plus.google.com/u/0/photos/116770291447743137520/albums/5961790465890397713?hl=bg&tab=Tq

не мога да гарантирам че няма липсващи, а също има една която не е излязла напълно. така съм ги изтеглил. все пак може да се добие представа за конфигурацията на отделните компоненти, а също и за ширината на лъка. ако се приеме че е рязан през един инч - донякъде и за дължината.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz