Автор Тема: Поддръжка на тетива  (Прочетена 6149 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Djokoe

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
Поддръжка на тетива
« -: Октомври 13, 2013, 01:26:30 pm »
Здравейте,

Преди няколко месеца си купих първия лък. След няколко тренировъчни стреби тетивата се скъсаха. Искам да разбера какви мерки се взимат за удължаване на живота на тетивата. Видях по сайтовете че има някакви смазки.Ако може да ми кажете да ли е  препоръчително да ги  използвам и как? И ако може да ми дадете съвет какви тетива да си купя и как, имали значение мощността на лъка или тетивата са еднакви и това се определя от самия лък. Благодаря предварително за отговорите ако има такива  ;)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Поддръжка на тетива
« Отговор #1 -: Октомври 13, 2013, 08:09:59 pm »
Моля те кажи поне какъв тип лък си си купил?
 Не са едни и същи тетивите и съответно за всеки лък си има определена тетива според силата на опън и материалите за направата на лъка. опише къде и как ти се е скъсала тетивата. Дали е имала сървинг.... също така и вероятния материал за направата и. Най-елементарната поддръжка на тетивата е втриване на въсък в нишките.

Неактивен Djokoe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Октомври 14, 2013, 12:38:05 pm »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #3 -: Октомври 14, 2013, 03:14:27 pm »
Доколкото се вижда тетивата си е имала сървинг по средата и не проумявам как се е скъсала. Или си я претрил със стрелите или е била стара и материала е поддал, понеже старее от ув лъчите. Според мен трябва да си направиш тетива от fast flight с подходящ сървинг и съответното навосъчаване и няма да имаш проблеми.

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 125
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
« Отговор #4 -: Октомври 14, 2013, 04:14:58 pm »
Тетивата е различна за различните лъкове. Става дума от лък 35lb не може да ползваш тетивата за лък 70lb. Сървинг-а е важен също. FastFlight или Dacron 50 за тетива и сървинг конец от 0.14 до 0.22. Аз съм доволен от продуктите на Brownell. За поддръжка - пчелен восък. Може да го комбинираш с течен парафин. Дано да съм бил полезен.

Неактивен Djokoe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 14, 2013, 07:08:15 pm »
Благодаря за информацията. Но можели дами препоръчате  от къде мога  да  си набавя тези материали от някой конкретен сайт или магазин от който купувате ,и кой да си взема като се има предвид че лъка ми е 55lb. Също така имай ки предвид че не знам  как да си направя тетива дали няма да е по добре да си купя готови за сега, докато се науча да си правя сам.И пак благодаря за информацията. :)

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #6 -: Октомври 15, 2013, 02:20:27 pm »
Аз си купувам конеца от някакво магазинче на женския пазар за конци и канапи- бял капрон или силон, не го знам как се казва, здрав е, не се разтяга, струва 2 лв. за двеста метра, две по осем дължини и можеш да обесиш вол.
Конеца за сървинга си го купувам от от магазин за конци- черен, изкуственяк. Това е.

Иначе конкретно за този лък и за тази тетива най добре отиди в магазина от който е взет и си купи тетива за този модел с съответната дължина, либри, процент разтягане и тн.

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 15, 2013, 02:30:39 pm »
Благодаря за информацията. Но можели дами препоръчате  от къде мога  да  си набавя тези материали от някой конкретен сайт или магазин от който купувате ,и кой да си взема като се има предвид че лъка ми е 55lb.

Не е сложно да направиш тетива освен ако не е от тъй наречените фламандски плетки. Най-добре е да си поръчаш в магазина тетива след като нямаш нужните пособия и материали. Моите си ги поръчвам от ebay.

Неактивен Djokoe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Октомври 19, 2013, 09:16:15 am »
Благодаря много за полезната информация. Имам един последен въпрос. Понеже лъка ми е разглобяем и го сглобявам само при стрелба, това влияе ли много на тетивата. По добре ли е като го сглобя и да него разглобявам за да няма едно опъвам и отпускане на тетивата всеки път.

Неактивен perf

• Full Member
    • Профил
« Отговор #9 -: Октомври 19, 2013, 12:59:49 pm »
Тетивата се слага на лъка само когато се стреля с него. Ако го държиш натегнат постоянно ще омекне, в смисъл - ще намалее силата му драстично.

Неактивен Djokoe

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: Октомври 19, 2013, 05:25:30 pm »
Благодаря за отговорите, бяхте много полезни. :D

Неактивен Petio

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #11 -: Януари 18, 2014, 10:48:41 am »
Искам сам 1 бърз въпрос понеже съм нов , какжо е "сървинг" ?

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #12 -: Януари 18, 2014, 11:10:09 am »
Сървинга са напречни плътни намотки обикновено от синтетичен конец, които служат за предпазване на тетивата от износване на определените места - а именно, на мястото където се закачват ушите на тетивата и там, където контатуват пръстите и нока на стрелата.

Неактивен Petio

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #13 -: Януари 18, 2014, 10:59:15 pm »
Мерси много, а искам да попитам днес минах в рибарски магазин и мислех да си купя корда ? от нея стават ли тетива или не ?

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #14 -: Януари 19, 2014, 06:47:40 pm »
Категорично не! Тетивата трябва да е от много ниско разтеглива материя.