Автор Тема: Приготвянето на слюда (isinglass) от есетрови мехури  (Прочетена 5736 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
тук ще се опитам да проследя процедурата по обработката на плавателните мехури от есетрови риби до състояние от което може да се сготви рибен клей. работата е мътна и кървава, и всичко започва с отделянето на самия мехур от околната тъкан (ако има такава)

отделените мехури се измиват добре от кръвта и нечистотиите. разрязват се през по светлата белезникава част. тя е и по тънка

от вътрешната страна на мехура има жълтеникаво белезникав секрет(не се вижда на тази снимка). измивам и него старателно. понякога перления слой е доста зацапан с крав или нечистотии. в този случай добър вариант е разрязаните мехури да се оставят в съд с бавно течаща студена вода за няколко часа. така всичката мръсотия, кръв, и слуз се отделят, и изтичат с водата. след това оставям разрязаните мехури да се отцедят добре

аз съм си открил разни дребни хитрини при които доста се олеснява последващата работа. например ако се оставят в хладилник за 3-4 часа после доста по лесно се отделя перления слой. при мехурите с които съм работил той варира от 1 до към 4 мм. самие слой се изстъргва с нож когато е по тънък, а при положение че е по дебел се отлепя и се навива на руло.

това всъщност е "нещото" от което се приготвя клея. нужно е да се работи изключително чисто, и да не се допуска остатъчна тъкан по перления слой. мазнините са направо табу. не бива да се допуска и просъхване на слоя защото започва да става трудно отделим. вече отделените парченца или рулца се разстилат за изсушаване. на решетка, на дъска...варианти много, най важното е да са с чисти повърхности. в зависимост от условията изсъхва за няколко часа. при нужда съхненето може да се ускори чрез обдухване с ветилатор.

добре направената слюда може да варира цветово от белезникаво-жълтеникава до златисто-кехлибарена. чувал съм дори и за червени нюанси.

мисля че названието "isinglass"е избрано изключително подходящо. при поглеждането през изсушено парченце мехур ефекта е досущ като при слюдата

това е моят опит. не казвам че е най точния. нито пък най верния. но процесите са общо взето елементарни и логически си следват реда. още веднъж заострям вниманието на това да се работи чисто, и по възможност бързо, защото мехурите имат прогресираща склонност към разваляне, особено при горещо време и трябва да се изсушат възможно най бързо. така приготвените парченца аз лично съхранявам в платнена торба, окачена на проветриво място, недостъпна за разни животинки (като мравки например). от тук на сетне, когато ви потрябва просто бъркате и вадите

успех в приготвянето!
« Последна редакция: Септември 14, 2013, 10:25:39 pm от nameless »
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 506
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Приготвянето на слюда (isinglass) от есетрови мехури
« Отговор #1 -: Октомври 04, 2013, 01:21:07 pm »
А това само от есетрови мехури ли може да се направи, или просто те са достатъчно големи, за да е лесна работата?!

Неактивен Boris Petrov

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
« Отговор #2 -: Октомври 05, 2013, 12:31:59 am »
Туткал може да се прави от накълцани сухожилия и стърготини сурова кожа.
Технологията е подобна, но за качеството на различните лепила от различните продукти се спори.
За сега първо място е на есетровият тукал, а второто на сухожилният. Има и опции за смесване... Ама не съм наясно.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #3 -: Октомври 05, 2013, 12:33:16 am »
важното е в случая не големината, а дебелината на желатиновия слой. дори при есетровите има доста голяма разлика при отделните видове риби. при другите сладководни риби този слой е почти символичен. още един минус е че са доста по мазни. изсушавал съм мехури от шаран и амур, после целите лъщят от мазни петна. до използването им не стигнах. чел съм че времето за желиране е по кратко от това на есетровите. може би каквото е при сухожилния туткал. но и с такъв не съм работил, та каквото и да ти кажа няма да е 100% изпитано.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #4 -: Октомври 08, 2013, 12:41:32 pm »
важното е в случая не големината, а дебелината на желатиновия слой. дори при есетровите има доста голяма разлика при отделните видове риби. при другите сладководни риби този слой е почти символичен. още един минус е че са доста по мазни. изсушавал съм мехури от шаран и амур, после целите лъщят от мазни петна. до използването им не стигнах. чел съм че времето за желиране е по кратко от това на есетровите. може би каквото е при сухожилния туткал. но и с такъв не съм работил, та каквото и да ти кажа няма да е 100% изпитано.

Ако някой иска да вари сухожилия за лепило казвайте че съм насъбрал сумати материал остатъци от чепкането на жили.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #5 -: Януари 28, 2014, 01:03:06 am »
А това само от есетрови мехури ли може да се направи, или просто те са достатъчно големи, за да е лесна работата?!
преди месец ми дадоха един мехур от толостолоб. около 15 кг беше рибата. заради експеримента го изсуших. излезе 29 грама сухо. мисля доста приличен добив. ама си има мазното тук-там. структурата на желатина е малко по различна от тази на есетровите риби и е доста интересна. при есетрите е къдрава, а тук е от два слоя нишки пресичащи се перпендикулярно.
.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 506
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #6 -: Януари 28, 2014, 08:53:14 am »
Остана да се пробват "лепящите" му качества! :) Ако са подобни - толстолоби май се намират по-лесно... :)