Автор Тема: Нещата, които би трябвало да ни вълнуват...  (Прочетена 4030 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Нещата, които би трябвало да ни вълнуват...
« -: Септември 21, 2013, 06:39:41 pm »
   По повод на публикацията http://www.nbp.bg/nbp/?p=19384 и обсъжданията в интернет пространството
   Както социолозите би трябвало доста добре да знаят, колкото повече се повтаря една лъжа/неистина/, толкова повече в очите на незапознатите с дадената тематика тя започва все повече да прилича на истина и в един момент неминуемо се превръща в такава. За това особено много спомага нейното допълнително тиражиране и пропагандиране с помощта на масмедиите и „особени групи” с про-прабългарска насоченост.
   Какво остава на тези, които от „малко” по-отдавна са запознати с въпросите на лъкоправенето и се опитват да помагат на незнаещите и да ги отърват от стеснения мироглед и „дълбоките” разбирания относно тематиката „на чашка”?
   БЪЛГАРСКИЯТ ЛЪК!!!! На мен също ми се иска да излезе на яве това чудо на техниката, с което българите са воювали и печелили битки. Ама нейсе... Та, щом било направено в България и то от български „майстор” било български лък и защо ли пък да не се гордеем с него. Ами ето, аз лично не се гордея. Най-малкото защото не съм убеден, не защото ще седна да споря с археолозите – опазил ме Бог. Никой не оспорва определянето на погребението в Матюхин Бугор. Има си специалиси, те са се произнесли.
   Това, което искам да направя е да изразя категоричното си становище по въпроса за майсторството, майсторлъка, калайджиите и пр...
   Чудесно би се получило ако всеки в България милееше толкова за българското и българщината. И ако не забелязваше кола в окото си, проявен под формата на лична амбиция и зле прикито чувство за въздигната самооценка...
   За да съм напълно ясен искам да заявя, че въобще не съм против вложените усилия и стремежа на човека към „усъвършенстване” с направата на повече работещи екземпляри. Напротив,  подкрепям и винаги съм го правил, но въпреки всичко казано и написано по въпроса, да отстояваш едни и същи твърдения, без да направиш и най-малък опит да видиш и другата гледна точка, то извинете, но това аз наричам темерутлък.
   Няма да коментирам историческата достоверност на т.нар. „РЕПЛИКА” защото специалистите вече са се произнесли относно принадлежността на артефактите към българско погребение.
   Не мога обаче да отмина с мълчание редица твърдения в цитираната в началото статия, които се отнасят конкретно до самия лък и които звучат толкова уверено, че незапознат с материята на лъкоправенето човек лесно би се заблудил.
   1. Възстановеният от Мариян лък от Матюхин Бугор е коректна и до милиметри точна реплика! Това твърдение не отговаря на истината! Няма как само по запазени костни накладки от дръжка и сии да бъде направена точна реплика. Най-малкото защото липсва информация за дебелина на рог, ядро, сухожилен слой. Сглобката в дръжката също е волна интерпретация на автора по аналогия с лъковете от Миран. За да се твърди, че е изработена точна реплика е необходимо да се работи върху находка, която позволява измерването и изследването на всички (повечето) компоненти. Например възстановките на лъковете от Мошчевая Балка или скитските лъкове от Тарим.
   2.Сравненията за „по-ефективната” работа на така прокламирания български лък, че и то на всичкото отгоре с над 30% ПОВЕЧЕ КПД! „Нашият е с 30% по-високо КПД от другите подобни.”. Също неотговарящо на истината твърдение! Повече от кой лък, аджаба? От турския, от монголския или от „маджарския”?
   Не искам по никакъв начин да омаловажавам факта, че има хора способни да спечелят състезание с подобна „реплика”, но ролята на лъка според мен в случая е силно преувеличена.
   А относно самата изработка въобще не се впрягам да коментирам, наистина точно този не съм го видял, но от видяното до преди това... Ха, че то къде извинете е майсторлъка в един композитен лък, тежащ 800 грама. А от там и къде е тази ефективност, за която става въпрос. А технологичното време за съхнене (полимеризиране) и т.н. Въобще няма да коментирам силата на опън или пък тълкуването на либрите (по-вероятно авторска грешка). Какво остава за „запазените свидетелства“ за лъка, правен според притежателя. Да вероятно наистина е било точно така, но как се определя…, хайде моля ви се! Е да извинете, какво всъщност разбирам?. Да, ама като пък не разбирам това не ми пречи да спомена, че се опирам на доооста по-добри от мен и къде-къде по-знаещи хора.
   В заключение така да се каже ще потвърдя, че с настоящото не се стремя да се конфронтирам. Напротив, точно за това беше създаден форума – за да има алтернатива на несвързаните бръщолевеници на някои, които в последствие хората поради ограниченост и тесногръдие или елементарно незнание и нежелание да прочат нещо по въпроса приемат за „майстори” и за да има алтернатива, и опит за достоверност при всичко направено. Поради което изразявам личното си съжаление за този тип тиражи, но чувството ми за справедливост не ми позволява да ги подмина без ответна реакция.
« Последна редакция: Септември 21, 2013, 06:48:40 pm от primitive »

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
Re: Нещата, които би трябвало да ни вълнуват...
« Отговор #1 -: Септември 21, 2013, 07:41:40 pm »
Приветствам това открито писмо и смятам, че е съвсем на място!
Реплика на лък се прави по находки на такива, в които елементите са запазени. Всичко останало е свободна интерпретация на тема "***" лък!
« Последна редакция: Септември 21, 2013, 07:47:12 pm от neven »

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
« Отговор #2 -: Септември 23, 2013, 07:35:23 pm »
И какво сега?
Кучето си лае... Керванът си върви...
Нещо започва да прилича на държавата, в която живеем...

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #3 -: Септември 26, 2013, 09:51:54 pm »
Не ми се отговаряше хич ама все пак да кажа нещо по въпроса.

Статията е кошмар, съгласен съм, ако искате обаче истински кошмарна статия да ви пусна едно мое интервю от миналата година, направо не повярвах какво чета, това е то журналистиката.Конкретно това за 30 % е глупост разбира се, споменах че всеки ссрл е с около тридесетина процента по високо кпд от селфовете или поне така знам, останалото е интерпретация, нашият лък е архаичен и тромав модел, с доста по ниско кпд от един късен турски или кримотатарски или моголски лък.

Относно майсторлъка.

Цецо признавам че специално ти и всички останали от лъкоправците сте години пред мен ама да те питам конкретно теб колко ссрл имаш?

Доколкото знам с около петнайсетина по малко от мен, тоест николко.

Всичките лъкове които съм направил работят и то добре /отдавна вече не са по 800грама/, някои от тях са около сто либри, нямам деламинации и дефекти, нямам счупен лък или такъв с някакъв сериозен проблем. С един от лъковете ми стрелят всеки ден по 150-250 стрели от кон /настоявам да ги брои криво ляво/, във всякакви метеорологични условия, от няколко месеца насам.След това отива на международно състезание и с този лък печели медал , два пъти до тук, предстоят и още две до края на годината.

Не се смятам за майстор и никога не съм твърдял че съм нещо повече от любител който тепърва започва да се занимава с това с което вие се занимавате от години, просто правя лъкове и те работят.Вложих доста труд и свободно време в това, почти си развалих семейството, да не говорим за вложените средства и лично аз се гордея с постиженията си колкото и да са скромни или спорни.

Доколко това е български лък и доколко е точно копие, според мен и според екипа археолози разкопал погребението Матюхин бугор това е много точно копие на този лък, ако някой ден намерим запазен екземпляр тогава ще видим дали съм улучил.

пп
По разни причини съм свързан с група която някои определят повече като театрална отколкото като  реконструкторска и за съжаление такива статии, интервюта и изцепки тепърва ще има, опитвам се да направя компромис в името на някаква полза и да настоявам за някаква историческа достоверност и коректност но често не се получава.

Неактивен xenos

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 507
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #4 -: Септември 27, 2013, 09:15:27 am »
За съжаление, аз също съм си патил от журналисти...  :(

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Sr. Member
  • Публикации: 254
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #5 -: Септември 27, 2013, 07:15:34 pm »
Мнозина сме си патили от журналисти, така че всичко е ясно...

Надявъм се Рейвъне да не се засегне от другарската критика, още повече че някои от нещата явно са съотворени от пишещите братя (или сестри). 8)

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 265
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
« Отговор #6 -: Септември 28, 2013, 01:36:42 am »
все още не мога да проумея как може да се тиражират такива в голямата си част глупости в публичното простронство. навярно журналиста също има вина но за целта някой друг му е дал основните насоки. няма как журналиста да е виновен за всичко. мога да спомена няколко. - ...
..."Бойният лък е точен на около 300 метра". и как се разбра това? или така ни се иска да бъде? марияне имаш ли представа колко са 300 метра?
..."има други подобни лъкове на други народи, но с по 6 пластини, т.е. по-малко мощни" откъде отсъди че ако лъка е с 6 пластини е по малко мощен от този с девет? ами тези късните образци дето са без пластини по тази логика те изобщо не стават!? 
..."Хунобългарският лък е биокомпозит – сложно съставен костеносухожилен и много пластичен лък" - искрено се надявам да не е бил пластичен, защото като го опънеш така и ще си остане - като пластелин.
...това за кпд - то изобщо не искам да го коментирам, но все пак няколко въпроса си дирят отговор. как се определя това кпд? как може да се измери този коефициент от един несъществуващ лък и да се съотнесе към английския или друг вид (не "пра-български")лък? по кой метод го определи? или защото така ни се иска? направил ли си някакви измервания за скорост? или пък една FD - крива дай.ама тези неща простолюдието което чете статията не го интересува. важното е че има "български лък"! а колко е български един господ знае.
...цените които си дал за европа също не са актуални. тръгват от около 700 евро нагоре. а пък да продадеш свестен лък за 500 лева според мен си е жив мазохизъм.
..."По разни причини съм свързан с група която някои определят повече като театрална отколкото като  реконструкторска и за съжаление такива статии, интервюта и изцепки тепърва ще има, опитвам се да направя компромис в името на някаква полза и да настоявам за някаква историческа достоверност и коректност но често не се получава" - какво означава този компромис? мислиш ли че с тези неща могат да се правят компромиси??
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #7 -: Септември 28, 2013, 09:22:32 am »
Преди да продължите с детайлния анализ на тази злополучна статия да уточня нещо.

Статията не е предназначена за вас а за хора които бъкел понятие си  нямат от лъкове и то за относително тесен кръг ползватели имайки предвид че е в някаква регионална малотиражка.

Ако исках да пиша монография по въпроса щях да я подпра със съответните изчисления, позоваване на източници, графики и снимков материал, ясно е че това е глупост някаква но обещах да дам това интервю и това е, не знаех че толкова ще подразни академичната общност. Като не ви харесва не го четете, на мен  не ми е проблем.

Конкретно на въпросите на nameless.

Обсега на един боен лък е максимум около 300м., това вероятно съм казал или съм искал да кажа.

Това за бройката укрепващи пластини особено за тилните и ефекта им върху лъкът е малко дълъг и не много ясен въпрос, има такива мнения че тилни се слагат при  особено дълги сии и къси рамене, тилни по принцип има само в лъковете Сивашовка известни сред научните среди като "хунобългарски лък", защо в един момент изчезват не е много ясно, съвпада с удължаването на рамото и скъсяването на сията при тюрко хазарския лък от средата на седми в.но не вярвам той да е бил по слаб спрямо хунобългарския , мисля че е бил по далекобоен, това е свързано с промяната на военната тактика в периода и смяната на защитното въоръжение.Има мнение че тилните пластини по принцип утежняват сията с всичките негативни последствия но при тези модели се търси висока начална скорост с тежка стрела предназначена за поразяване на брониран противник от късо растояние.Всъщност може и да не е така, сия укрепена с три костени пластини може би е по лека от сията на един турски лък за същата дължина имайки предвид колко  материал се налага да се остави за да се направи сия само от дърво.

Правя разлика между  пластичност и еластичност.

Общоналожено мнение е че всеки ссрл е с поне малко по високо кпд от всеки селф, не съм правил измервания по въпроса.

Продавам лъкове за да мога да ги правя а не за печалба.Самата идея като започнах не ми беше свързана с печалба а изгубеното време така или иначе никой не може да ми плати.

Компромис винаги има, друг е въпроса кога и доколко е допустим, когато се явя на международен симпозиум по лъкоправство ще гледам да се подготвя по добре.

......................................

Ако искате продължавайте по темата но не мисля да влизам повече, за да не четете други "несвързани бръщолевеници" от "амбициозен темерут с завишена самооценка" иначе с удоволствие бих обсъдил примерно някои много интересни моменти от конструкцията на лъковете Сивашовка които не са ми много ясни а същевременно са много интересни но явно акцента е що съм казал че едикойси  лък е най великия на света и за колко го продавам.Аз по принцип и не исках да пиша но ми стана интересно че  първите двама критикували работата ми всъщност надали имат да ми кажат нещо по въпроса съдейки по практическия им опит в областта на ссрл.
Само една забележка за последно, следващия път като отидете на международна сбирка на лъкаджии наблегнете повече на лъковете а не на кафтаните.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 533
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #8 -: Септември 28, 2013, 05:03:32 pm »
   Какво се получава: А-а-а разсърдиха ме и аз повече няма да си играя на тая игра…
   Относно журналистиката и журналистите. Най-елементарно е да се знае, че те в повечето от случаите изопачават, видоизменят и „украсяват” нещата, което обаче не е повод да се жалваме. Ние си го знаем – това обаче може да се контролира, като се прегледа материала преди публикацията (само при желание, разбира се). Пък иначе си имал и предишен „лош” опит. Щом ще има и още, което се очакваше....
   Но най-силно ми повлия изказването за „компромисите”. Да това в случая са от онези преднамерени компромиси, предварително зададени – за да вървят нещата. Част от Пи Ар акцията. В случая е видно, че си се обградил с хорица, които да те величаят и да ти поддържат самочувствието. Струва ми се, че се получава един лек приятен гъдел под лъжичката – тайничко така. На човек му порастват крила! Опитах се да те накарам малко да стъпиш на земята, но очевидно не ми се отдава. Да, лесно е да убедиш хората, когато не разбират, далеч по-трудно тези, които са запознати.
   Хубаво е също така и да се чете правилно, без да се пропускат редове. За целта бих могъл да ги подчертая в предходното си мнение, та дано да им се обърне внимание.
Аз колко ССЛ имам? Добреее, не знаех, че ще  трябва да си мериме... Във всеки случай няма да получиш отчет за това какви и колко лъкове имам и какво съм правил или не, или пък какво възнамерявам да правя. Ами странното е, че не помниш или не – просто не обръщаш внимание, защото си прекалено зает да показваш своите, иначе можеше да забележиш, този, който носих и беше ССЛ на последната на среща. При 60+ либри тежеше 240гр. Според мен доста по-важно е не бройката, а качеството. Сигурното е, че не се боря за пазарен дял, не се притеснявай в това отношение. Освен всичко останало, като имаш 15 ССЛ лъка, защо не ги споделяш във форума, доста странно ми е? И то какво стана – това за (пра)българския лък си го знаете, като в приказката, само ти и група съветски учени...
Както и да е. Добре известен факт е, че има един единствен безпристрастен съдник относно това, дали лъковете ти работят добре. Надявам се ще се сетиш. Радвам се, че са здрави и устояват при всякакви условия – овчарската гега работи на същия принцип, че ако вземе да я натегне човека, може и по-добре да работи, а със сигурност ще е хвърлил по-малко работа по нея. 100 ЛИБРИ – е вече съм впечатлен! Не – излъгах. Сто либри са впечатлителни само ако работят като такива, а не като 50-60.
   Аз майстор не съм! Не съм и критерий. Но не се и правя, пък и не се изказвам като такъв, иначе ще стана като в поговорката „Кога стана калайджия,…“ Щото, когато съм започнал да се интересувам и да правя лъкове, ти изобщо не си и имал подобна идея.
   Ще се опитам да завърша положително. Статията направо ме хвърли в… потрес! Също така реакцията ми е повече емоционална, отколкото рационална и тъй като ти седиш зад статията, това е резултатът. Не съм целял да пиша с лични нападки въпреки, че вероятно така се получи, за което съжалявам донякъде. Напълно известно ми е, колко е скъпо, времеемко и трудоемко това „хоби“. Най-вече ССЛ. Свалям шапка за упоритостта. Та дай боже и един ден да се гордея, ама за сега нямам основания. Няма нищо срамно в това да се учи. Има ли смисъл да питаме от къде научи всичко, което знаеш за лъковете???? Случайно да си ползвал някои форуми? Те са за това, за да се споделят, идеи, опит, критики. Аз и до сега го правя (ползването на форуми), а и продължавам да питам, че получавам и критики. Пък и съм склонен да чуя и другите. Дори мнението им да не съвпада с моето. Е може и да се поразсърдя, но като го мина през мелничката – може да се окаже и че не съм прав. В крайна сметка, колко хора в България се занимават стова целенасочено?
  Апропо, благодаря, че си харесал кафтаните!  ;D

Неактивен Boris Petrov

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
« Отговор #9 -: Септември 28, 2013, 07:43:05 pm »
Здрасти,
пиша в качеството си на човек който се интересува от исторята на народа си, в качеството на човек който се интересува от археология и преди това... от лъкове.
Ще си позволя да изкажа лично мнение и ще задам въпроси, след като ги пиша публично - искам да обременя другите с тях... па дано след 9 месеца има резултат. Дано хване "дикиш".

1. Изказвам благодарности на всички вас, които имате възможност да правите опити в сферата на изработката на лъкове. До един... И не искам да заемам страна, защото познавам всички ви... Някои лично, други задочно и съм благодарен за усилията на всеки един от вас да популяризира това наше общо хоби. Пожелавам на всеки един от вас това което сега наричам хоби, в бъдеще да носи доход.

2. Напълно съм наясно, че българите сме малко индивидуалисти и това на пръв поглед ни прави да изглеждаме разединени и своенравни, ама мисля, че всеки един човек в един или друг момент си има его и си го ползва по предназначение. На едни егото е по-голямо от това на други, на трети по-малко, ама в крайна сметка сме различни и това е хубаво, защото различията обогатяват.

3. Бих искал да използвам точно тази тема за да наложа своето его. Егото на човек който смята, че лично той ще се чувства по-добре, ако група с неговите интереси се обедини и зареже личните кавги за да остави на децата си нещо стойностно, по-точно организация свързана с традиционните лъкове изработени от естествени материали. Това как се правят, как се поддържат, как се използват... В момента... щото как точно е било преди - информацията е оскъдна. И не на последно място - това да проучва миналото и историята... дори не казвам българската, щото ние не сме живеели изолирано, а е хубаво човек да познава и приятелите и враговете си. :) В днешно време всички възможни култури на стрелба с лък са ми интересни. Напълно съм наясно, че за един са интересни един тип лъкове, за друг втори, за трети и четвърти и пети съвсем различни. Но те са лъкове. Те са инструмент за усъвършенстване. Както на сръчността, уменията за работа с инструменти, така и спортните умения, дисциплината, търпението, взаимоотношенията между хората.
Лъка е оръжие... също както и човешкият ум, човешкото слово. Ние можем с тях както да градим, така и да унищожаваме. И историята го доказва. Един човек може да изгради бъдеще за себе си и близките си и същевременно да унищожи друг човешки живот. Но може и чисто егоистично да се развива и да прави нещата само за себе си. Но каквото и да прави човек, той е човек в обществото. И за да бъде оценен труда му - той търси обществото което да го оцени. Еми нормални неща...

От тази гледна точка ще си позволя да направя анализ на цялата тема... "Нещата, които би трябвало да ни вълнуват..."
- Никой не каза какви точно трябва да са нещата които трябва да ни вълнуват, затова аз ще го направя.

1. Трябва да ни вълнува това дали се самоопределяме като Българи или не... Защото само от тази гледна точка можем да съдим или не дали трябва или не трябва да приемем даден лък за български или не... Аз се възприемам като българин. като такъв съм възпитаван и смятам, че няма нищо срамно в това да кажа - Аз съм българин. Аз искам да има България за внуците на моите внуци. Аз искам всички те да знаят какво е Български лък. :) От тази гледна точка... Дали изобщо има български лък и дали ще го има... Зависи от това като какви се определяме и какви искаме да бъдат децата ни. :)

2. Много упреци има към унгарците. Лично аз съм живял в Унгария... Те не са шовинисти, но за сметка на това са големи патриоти и показват респект към всичките си врагове. Виждат ги доста по-реалистично отколкото ние. Историята им е близка до нашата. И те като народ са осъзнали, че за тях е важно да бъдат едно цяло - единни... в опитите си да възродят една традиция около която да обединят хората. Приели са, че за тях има унгарски лък. За тях този лък е изглеждал по определен начин и сега цял свят ползва унгарски лъкове... ако и да са различни от маджарския тип лък показван в учебниците по история. В турция традицията може да е запазена, но те пазаруват от унгария лъковете си... Защо? Защото Унгарците са съумели да изградят марка в която те самите вярват. И това продава лъковете им зад граница. И в това няма нищо лошо. Ние не живеем в средните векове и ни интересува настоящето. И като хора които се интересуват от настоящето с интерес в миналото, археологията, историята, етнографията и всички други възможни науки изучаващи миналото... ние търсим неща които са ни интересни.... по-точно - лъковете. И от тази гледна точка ние като малцинство, трябва да намерим начин да се обединим около нещата които ни събират. Да си изградим организация. Това включва и отношението ни към нещата. Кое за нас е важно реално... Как другите определят нас и това което правим или това как ние искаме другите да виждат това което правим. Тук съм съгласен с Primitive. Ако искаме да ни приемат сериозно, ние трябва да сме сериозни и критични. Както към себе си, така и към тези които ни представят... В случая темата беше отворена заради медийна изява, затова - ние трябва да сме критични както към себе си, така и към това как ни представят медиите. Ако медиите изопачават истината - ние сме длъжни да си търсим правата и да изискаме тази истина да бъде показана. В случая обаче наистина си говорим за компромис и съм съгласен с Мариян.
Не можем да очакваме, да представим на българската публика нещо толкова комплексно и сложно като лъковете с 1-2 изречения. Ако сме организация - можем да го направим това. Нарича се организационна идентичност. Представяме организацията в 1-2 изречения и внимателно ги подбираме, за да може тези изречения да представят всичко зад което стои организацията. Но дори това не обяснява напълно всичко. Всеки има различни интереси... Един се интересува от северноамериканските, друг от африканските, трети от средноазиатските лъкове... Как го правим? Правим ли го изобщо? Или се караме по форумите за това кой какво бил казал пред медиите. Има един маркетингов термин... Brand Alignment. Бих го превел като "проекция на марката" - създаване на образ\имидж, според правилата които стоят зад определена марка. Тоест - всяка организация, формална или не си има основни корективи които предварително определят правилата които трябва да се спазват за да се създаде определен имидж у хората които попаднат на произволна комуникация от дадената група. На човешки език... Ако аз кажа нещо за лъковете, аз не представям само себе си, аз представям всички хора които се занимават с лъкове. От тази гледна точка единството в определянето на някакви напълно неформални правила на комуникации с медиите е наложително. И подкрепям, ако всички градивно почнем да предлагаме решения на проблема. Щото днес са Мариян, Ксенос и Цецо, утре може да е всеки друг.

3. На мен лично много лошо впечатление ми прави коментирането на разни организации... Дали ще са Бага-тур, дали ще са Модус, Мотус, СИЛА... На другите не трябва да се гледа като на лоши или добри... те са различни... Въпросът е ние като група с какво сме различни... Но не да го кажем с думи и да се сравняваме с другите организации... Какво правим? И група ли сме или само индивиди... :) Имаме ли общ интерес и какъв точно е? Кой какво очаква от този форум?

4. Личните конфликти. Аз съм никой тук... Но отново ми направи кофти впечатление факта, че има лични нападки. Нима е нормално това нещо? Нима показва зрялост? Чели, чели книги за лъкове, забравили да отворят книгите за етика и комуникация. Ако искате взаимно да сте си полезни - не е това начина.

5. Форума място за правене на бизнес ли е? - ДА. Няма какво да се лъжем. Без значение дали е голяма корпорация или един човек в мазето... Форумът е форма на комуникация. Всяка комуникация може да доведе до сключване на сделка и това НЕ Е ЛОШО НЕЩО... :) Даже си е много хубаво, когато правиш бизнес с хора които проявяват разбиране към слабостта ти - хобито... лъковете... Лошо е когато обаче хората не искат да си признаят, че и от хобито може да се правят пари. И не само, че може, ами и се правят. Лъжа е че в бизнеса няма правила и е като на война. Напротив - преуспяват не тези които воюват помежду си, а тези които се обединяват. В случая обединението трябва да бъде срещу хорското невежество относно лъковете. За повечето за съжаление лъковете са точно дряновици със връвчица дето мятат пръчки от сас.

6. Последна точка от дневният МИ (его-центричен) ред... :)
Ако ще се карате за глупости, аз лично нямам намерение нито да ви слушам, нито да ви чета, нито да ви уважавам като личности. Щото няма да бъдете такива в очите ми. Аз приемам за личности хора способни на разумен диалог готови да се учат един от друг и да си казват ИЗВИНЯВАЙ.
Ако желаете да изгубите още един читател и писател тук във форума... продължавайте в същият дух. Лично аз виждам много повече потенциал, ако само забравите за секунда егото си, за секунда крайностите в различията си и си спомните защо изобщо го има форума.

За мен форумът е не място да се изявя като личност, а да намеря други хора които имат моят интерес - лъковете. Да водя диалог с тях, за да не се чувствам като откачалка на улицата носейки калъф с лък и стрели... За да виждам тая готина искрица в окото на човек когато ми говори колко право парче дърво е намерил и как прави чертежи да си направи лък... Ако и за вас това е този форум, значи съм на правилното място... Дори ако сте тук за да ми продадете това което сте изработили - пак е моето място... Обаче не се карайте за пазарни дялове, пари и кинти... щото изглежда жалко... Ще ми вземете много повече пари, ако се разберете задкулисно за цената :) Направете картел... или да се хванем и да го направим заедно... Обаче ще е по-градивно да работим малко и като унгарците... Нека картела да е в полза на българският пазар и да ощетяваме чуждият... :)

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Sr. Member
  • Публикации: 254
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #10 -: Октомври 01, 2013, 10:56:40 am »
Смятам, че дискусията излишно се изостри. Няма смисъл да се караме, още повече че и без това с лъкове се занимават шепа хора.
Мисля, че е по-добре интересуващите се от това да си сътрудничат или поне да не се карат. 8)

Не искам да вземем страна, още повече че във всяко мнение има някаква истина.

Лично аз нямам пристрастия към български и небългарски лъкове и така поставен въпроса ми е малко излишен. Личното ми убеждение е, че няма някакви уникални лъкове, а различните типове са били характерни за дадена епоха и за определен регион, без да са "привилегия" на този или онзи народ.

Все пак дори и най-съвършения лък е бил изоставен още щом пушката е станала съвсем мъничко по-добра от тръба с дръжка...  8) 8) 8) Защо ли?...
Това е отделна интересна тема, но е за друго място.

Предпочитам да дискутираме такива теми, което не отменя нуждата да се обсъждат и лъковете, направени от дадени лъкоправци (форумци или други).

Искам да подчертая, че всеки тип лък си има своите трудности и "чалъми", които изискват задълбочени познание и опит и направата на един прост лък е не по-малко "тънка" работа, отколкото на един съставен. Лъкоправството е изкуство и наука във всичките си разновидности.

Лично аз ще съм разочарован, ако Рейвъна се разсърди и се фръцне  8), защото мисля, че има какво интересно да каже и покоже тук.