Автор Тема: Вариации на тема съставен лък  (Прочетена 1957 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 490
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Вариации на тема съставен лък
« -: май 31, 2013, 10:34:33 am »
neven    

Здравейте,
Започнах един експеримент. Геометрията и сглобките на лъка доближават тези при турските лъкове.
Разликите са съществени обаче:
1. Няма рогови пластини;
2. Ядро също няма.
3. Лъкът е изцяло от осеидж и ще бъде бекван със сухожилия.
4. Друга съществена разлика от турските е, че <<-снадките при дръжката са относително плитки и еднакви с дължината на самата ръкохватка. При турските снадката е до около 1/3 по-дълга от самата ръкохватка.
Все пак реших да го сложа в темите за ССЛ защото лъкът си е съставен.
Поздрав,
Невен.

BlackWolf    

Това е интересно. Кога планираш да го завършиш? Ще чакаме да покажеш.
Дръжката и крайщата от какво са?

neven    

Извинявайте. Забравил съм да дам малко повече подробности.
1. Рамената са от осейдж - ширина 3,4 см;
2. Дръжката е също от осеидж, като общата дължина с >>-видните снадки е 24 см;
3. Самите <<-снадки на дръжката са с дълбочина 8 см;
4. Сиите са брезови с дължина заедно с <<-снадките 16 см;
5. Самите <<-снадки на сиите са с дълбочина 7,5 см;
6. Дръжката има бамбукова подложка. Направих я за да усиля малко <<-снадката, тъй като няма рога.
7. дължината на лъка по корема е 114 см
Цецо предложи да направя сиите от клен, но имах готови брезови и мързелът надделя - много ме е за което...

BlackWolf    

Тази идея малко ми напомня за един "рогов лък без рог" , който видях в Primitive Archer Magazine.

neven    

Ами онзи ден се видяхме с Цецо и той спомена, че качествата на осейджа при компресия доближават тези на рога - около 98%. Имаше вариант да е с пластини от осейдж и ядро от някакво друго дърво, но... Да видим така какво ще стане...
Малко съм кът със сухожилията, та не съм сигурен кога ще го довърша. Смятам да е преди края на лятото.

wanderer    

хммм. осейдж вместо рог - интересно. макар че едва ли могат да бъдат съпоставими при лъкове с много екстремно-криви работни зони. щом цецо ти го е казал едва ли е грешка. и аз чакам резултата. нямаш сухожилия, или няма кой да ги залепи?

neven    

изображение

neven    

Още малко развитие с този експеримент:

neven    

Доста е лек, независимо, че е от оседж.

neven    

Мисля да е с 3 слоя сухожилия, които да обхващат лъка отстрани.

}|{opukc    

Невене, много мазно работиш човече...и с кеф.

primitive    

Всъщност, съветите ми се основават на направеният турски лък от Льойбин през 60-70-те години на миналия век, изцяло от осейдж. След като експериментът е бил съвсем успешен, считам че мога да се опра на него. Самият автор е правил доста лъкове от почти всякакви видове, включая от еленови и рога от бигхорн, наред с всички останали прости и усилени със сухожилия. Със сигурност никога не може да се получи същия рогов ефект, но при по-малки килограми на опън е съвсем съвсем уместно да не се ползва рог, а осейдж. В момента се прави подобен ексеримент в атарн и е почти яростно критикуван .... Автора на експеримента също се опира на книгата на Льойбин American indian archery.

neven    

Здравейте,
Вчера се чухме с Динко в скайп и подхванахме една тема дето май на никой от нас не е особено ясна, а имено поведението на материала около т.нар ОКО на касан секцията при турските лъкове. Реших да кача няколко снимки на оцейджовият турскоподобен лък, който съм започнал. В три последователни снимки може да видите как работи т.нар. касан-око, като имате предвид, че тук все още няма залепени сухожилия. Това ме навежда на мисълта, че вероятно с 3 слоя сухожилия работата ще е още по-сигурна.
Поздрав,
Невен.
Attachment:
P1020263.JPG
Attachment:
P1020264.JPG
Attachment:
P1020265.JPG

wanderer    

като те гледам как го гънеш без жили, те признавам за по голям душманин от мене. всъщност работата в касан окото ми е ясна само дето не мога да прогнозирам степента на работа т.е. - дали ще работи в степен която аз съм пожелал. доста са зависимостите - ширина/дебелина на целия сектор, и на отделните компоненти, предварително зададен рефлекс, съотношение в дължината между касан и сал и т.н.т.... наблюдавам доста лъкове с почти не работещо око, имам съмнение че и аз съм направил подобна грешка. мисля че от двата не идеални варианта е по добре да работи повече отколкото трябва, отколкото изобщо или почти изобщо да не работи.

}|{opukc    

Понеже няма рога аз ти препоръчвам да не се еб...ш много с това огъване до дръжката, въпреки, че ще има сухожилия аз бих направил по-голяма работна част почти до сиите. Нещо подобно на работната част на молегабет лък. При тази дължина не бих рискувал въпреки сухожилията.
Работната част бих я направил като този вариант та дори и повече, при теб има значителна рефлеския.

}|{opukc    

Пиша тук, защото темата е за вариации, тъй като не съм много сигурен в кой стил работя, но искам да покажа кви ги свърших до тук. Това е само груба заготовка на дървените елементи. По тях има още доста работа.
ядро - ясен 8мм
дръжка - ясен
сии - бук, малко е тежък бука, но пък той заради твърдостта си розволява много отнемане на материал. Мога да го докарам до 4мм дебелина и пак да съм спокоен, че няма да подаде а ще има и костни пластини най-вероятно.

primitive    

Жоре, то работата убава ама.... пробвано ясена за рамене - абе почти ептен не става/може пък ти да успееш/, също така се надявам тая дебелина от 8мм да смъкнеш драстично, че то си е така почти като за селф боу. Бука...и на 2мм да го свалиш па е тежък да го..., аз лично в тоя случай не бих хабил рогата или труда. Стискам палци все пак.

}|{opukc    

Цитат
primitive wrote:
Жоре, то работата убава ама.... пробвано ясена за рамене - абе почти ептен не става/може пък ти да успееш/, също така се надявам тая дебелина от 8мм да смъкнеш драстично, че то си е така почти като за селф боу. Бука...и на 2мм да го свалиш па е тежък да го..., аз лично в тоя случай не бих хабил рогата или труда. Стискам палци все пак.

Много си негативен ей...хората масово работят с ясен. Да, за бука си прав, тежък и е плътен, но пак гледам го ползват масово за сии и дръжка, при него може и без костна пластина. Умишлено лъка който правя е завишен в дължина. Не споря, а експериментирам, то ще покаже..
Само пример..
Всичко тук е ясен..

http://atarn.net/phpBB2/viewtopic.php?t=2021&highlight=magyar

primitive    

ЕЕЕ чак пък негативен, ако не си разбрал опитвам се да намаля неуспехите на хората, ма всъщност както искаш така го приемай, освен това - винаги завършвам позитивно.....

Sea Raven    

Този лък на Botondbow дето така настоятелно го пише HUN е минал покрай хуните.....

Иначе са му перфектни лъковете и той е голям маниак, ама лъкът няма нищо общо с хунските и хунобългарските а дали има общо с маджарските или са волни фантазии както подозирам- това вече е съвсем друг въпрос.
Така и не разбрах на каква база ги въстановяват тези "маджарски" лъкове.
Унгарците умрът да се правят на наследници на хуните, дори и името на държавата си преправят на Хунгария като им скимне, само дето нямат връзка с тях освен че ползват парцела на някогашната им държава.

И на мен ясена ми се струва подозрителен, аз по принцип съм изпълнен с негативизъм към това дърво, според мен става само за флат и то за първи опит за флат /лекичък/.
Мисля че има шанс само ако се изтънят раменете за да е безопасно, иначе просто няма да издържи на огъването.И то май трябва да се изтънят доста а при това положение ще има стойност само да държач на туткала а не на работещо рамо.
Никое стандартно за флат и селф боу дърво няма да издържи огъването на един хорн боу, за това се ползва дървесина дето по принцип не става самостоятелно за лъкове като мекиш или бреза.

Поне от опита ми със селф и флат боу не останах с добри впечатления от ясена, малко е неуправляемо като дърво и винаги е на ръбъ на засадата.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 490
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Вариации на тема съставен лък
« Отговор #1 -: май 31, 2013, 10:42:40 am »
Borkata    

Сигурно от всяко дърво ще стане лък, ама трябва да си много опитен, търпелив, спокоен и да работиш внимателно и бавно.
Чистия ентусиазъм не ми помогна...

}|{opukc    

Цитат
Borkata wrote:
Чистия ентусиазъм не ми помогна...

Това е друга тема - не слушаш патило. (: Нема как да огънеш тояга за овЦи на 120см и тя да стане лък..

archy    

Neven,от доста време и с голям интерес следя изработката на ССЛ от маклура и сухожилия.
Докъде стигна с "експеримента"?Любопитен съм, понеже и аз съм започнал подобен лък и гледам да намаля грешките си.Ще съм благодарен за споделеня опит.

neven    

Привет.
Ами лъкът е в състоянието, в което всички знаят. За съжаление нямам време в момента да му слагам жили. Предполагам, че до края месеца ще го довърша.
Поздрав,
Невен.

archy    

Благодаря за бързият отговор.До края на месеца не остават много дни,но когато е готов ще съм много радостен ако споделиш опита си.
Поздрави

Hristiqn    

Цитат
neven wrote:
Мисля да е с 3 слоя сухожилия, които да обхващат лъка отстрани.
Здравейте,
някой може ли да каже има ли голямо значение триъгълната форма на сиите как е разположена спрямо рамото.Демек върха на триъгълника към корема или към гърба.Как е по-добре да бъде,щото гледам разни снимки на почти еднакви лъкове ама сиите са 'обратни'.Може да е малко тъп въпроса ама сори-прави ми впечатление постоянно.

primitive    

Винаги върха на триъгълника откъм стрелеца. Целта на този триъгълник е да се намали тежестта на сиите, като се запази относителната стабилност.

wanderer    

съгласен съм но наполовина. върха на триъгълника е насочен към стрелеца на лъкове с дървени сии. когато имат костни или рогови пластини, и пластинка откъм коремната страна на сията върха на триъгълника сочи точно наобратно. т.е. - по посока на изстрела.

primitive    

Дай пример, недей да голословиш

Borkata    

Има аварски лъкове които са с 4 пластини, ако не се лъжа (на рамо) - Една отпред, една отзад и две странични.
При хуно-българският са три - Едната пластина е отзад (от към корема на лъка) и другите две странично. Като според Рейвъна има 2 варианта - задната пластина да е вложка или капаче. (вложка значи да е обхваната от двете странични или капаче което значи да обхваща страничните отзад)

wanderer    

Цитат
primitive wrote:
Дай пример, недей да голословиш

мошчевая балка

Hristiqn    

Тогава при прабългарския лък основата на триъгълника ще се пада откъм стрелеца,изтънен до върха на сиите за олекотяване.И затова може би нарезите са но около 5 см от върха на сиите където има повече "месо".

Borkata    

Унгарските са на 5. Българските, аварските и хунските на по-малко - 1,5-2,5 см.

Hristiqn    

Ами да,вярно че при прабългарския сиите не се стесняват на височина ами странично.Малко объркване

primitive    

Действително може да се "допусне" само при някои от лъковете с неконтактни сии, но принципно не е правило и не съм срещал такъв тип, поне от онези които съм виждал, пък и няма логика там където лежи тетивата да е остър ръба. Може наистина да е дадено на чертежите на мошчевая, които не съм виждал и да, повечето със странични пластини се скосяват само странично или/и към стрелеца.

Borkata    

Защо виждаш проблем в това, че основата гледа към стрелеца?
При хуно-българските реално триъгълното\трапецовидното сечение е до 2\3-ти от сията някъде, от там нагоре са си две слепени костни части които имат почти овално сечение...

Hristiqn    

ами като са контактни сиите ще има ли нужда от мостове?

}|{opukc    

Така, ядрото със сиите ми са готови, сага започвам да мисля за рога и жили. Вариацията е нещо като унгарски лък. Това е предела на опън засега, но това е опън почти до тетива.

https://picasaweb.google.com/111031739418215634924/hMvuQB

Hristiqn    

Жоре супер е ве,сигурно почти цялото рамо ще работи?