Автор Тема: "Змийски" лък от маклура (Osage character bow)  (Прочетена 3308 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
}|{opukc    

Osage character bow
66" ntn, 55 - 60 @ 28 - 30"
дръжка - 12см
фейд -8см
ширина - 5см
типове - 12мм
не е типичен "пирамида лък" - стеснява си много малко да средата на раменете и след това рязко към върховете.
костени върхове
финал - 1х зелен байц, 1х червен байц, 2х орех байц, дръжка - лен, последните 20см от крайниците са оцветени с черен байц. Имат 2" рефлексия, която при тилеринга спадна до 1". Раменете са обработвани топлинно 1 път, а краищата 2 пъти. Лъка е почти изцяло от беловина заради една пукнатина, която минава през цялата дължина на лъка, след края остана само в дръжката. Това не пречи на лъка, тъй като маклурата понася много дефекти в дърресината.
Долното рамо е леко по-слабо, което е извън правилата, но има един много неприятен "чеп", който променя доста механиката на рамото.
Персоната с китайски произход готви в близкия ресторант...беше удобен за фотосесията. 

https://picasaweb.google.com/111031739418215634924/OsageCharacterHunterBow

primitive    

Харесва ми много, добре си се справил с пукнатината, може би допълнително трябваше да я запълниш преди да я мажеш с масло. Аз единствено бих разминил рамената, като с топлина се коригира тая кривина в дръжката само. Осейджа го позвозволява дори и при по-големи кривини и още по-дебели участъци, като пластелин е.

}|{opukc    

Тъй като е почти само беловина аз не мислих, че ще излезе нещо от това дърво. Кривината нарочно я оставих, така хем е характерен хем и малко снейки вид добива. Пропуснах една възможност за змийски кожи../един приятел за около месец е утрепал 4-5 на риба/ ама той не "фърля боб" и не знае, че аз си търся. Та така - финиша остана само с байца. Дървото беше адски усукано в началото, с топлина го коригирах до известна степен, но не си играх прекалено. Също така много бягах от усукванията, по едно време лъка приличаше на "волната програма с лента на И. Раева".

Мислих да обърна рамената, но накрая малко ми писна и го оставих така..

primitive    

Хората много често пренебрегват беловината и това е обяснимо от начина за по-дълготрайно сушене. Ако например не се обели кората - както знаем беловината бързо и лесно бива нападана от дървояди. Принципно това е по-меката и по-влажна част от дървото. Също така, поради тази повишена влажност се и цепи по-силно. Ето го и обяснението, защо са я махали преди същинското сушене. Естествено всичко това може да се избегне с внимателно сушене и навременно премахване на кората - не веднага. За щастие съм чел и книжката на Льойбин, където човека споделя, че направени правилно - между осейджов лък от беловина и такъв от сърцевина няма никаква видима разлика. Мисля, че не е необходимо да споменаваме, че също така болшинството "примитивни" лъкове са правени предимно и само от беловина - по простата причина, че е било далеч по-лесно да се обработват с каменни сечива. Това не ги прави никак по-лоши! Просто лъка се оформя грубо на мокро и после се суши по определен начин, за да се избегне нацепването. Лъковете от сърцевина са общо взето средновековно изобретение.
Е малко се отплеснах в друга тема, но въпреки това лъка е добър.
започнал съм няколко акациеви само от беловина, но каго ли ще ги довърша...

Borkata    

То логиката е, че сърцевината имайки по-ниска влажност съхне относително по-бавно от беловината. Причината за това е, че соковете на дървото минават основно през беловината, а сърцевината играе механичната функция да го държи изправено. По-суха, по-твърда, абе нещо като арматура. Следвайки тази логика - по отделно само сърцевина или само беловина биха съхнали относително равномерно, та не мисля, че е нужна допълнителна подготовка. Ако стволът е достатъчно голям в диаметър и има примерно 50\50 - беловина\сърцевина - може да се разцепи внимателно по границата и да се получат два лъка - един от беловина и един от сърцевина. И така двете заготовки от еднороден материал ще са склонни по-малко на напукване понеже няма да има разлика в скоростта на съхнене. Правилно ли съм разбрал? Важи ли същото за черницата?

primitive    

Не баш всичко, но по-голямата част да. В смисъл че нещата не са черни и бели има и сиво...
Може би е добре да преместим тези коментари в друга тема и там да продължим...

Borkata    

Имаме ли тема за Сушене? Смятам че е подходящо заглавие. Пък и ми е мътилка в главата и ми се ще да поизбистрям нещата по малко.

}|{opukc    

Обърнах раменете - така мисля се получи по-добре. Лъка дърпа точно 58# на 30". Това е пълния опън..

primitive    

Това вече е нещо друго!!!

soulflytribe    

А има ли някакви особености при обработка на маклура? Освен кората трябва ли да се махне част от беловината или зависи от концентрацията на годишните кръгове? Има ли смисъл да се използва "естествения лиминат" като при тиса?

}|{opukc    

Цитат
soulflytribe wrote:
А има ли някакви особености при обработка на маклура? Освен кората трябва ли да се махне част от беловината или зависи от концентрацията на годишните кръгове? Има ли смисъл да се използва "естествения лиминат" като при тиса?

Беловината не е нужна при маклурата. Търсиш по-дебел годишен кръг, който да пази гърба. Изгледай клипчетата, по-добре обяснено от това здраве...

making primitive bow 1-4

soulflytribe    

Цитат
}|{opukc wrote:
Цитат
soulflytribe wrote:
Беловината не е нужна при маклурата. Търсиш по-дебел годишен кръг, който да пази гърба. Изгледай клипчетата, по-добре обяснено от това здраве...

making primitive bow 1-4

Благодаря, клипчетата наистина са добри