Автор Тема: Скитските лъкове от Xinjang - опит за реплика  (Прочетена 7484 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 261
  • Arrows: +10/-0
    • Профил

wanderer

реших да направя един опит за реплика на скитски лък. още съм в самото начало и имам доста неясноти, но се надявам с времето да получа прозрение

преди

и след огъването на дървените части

тъй като огъвах без компресионни ленти, частите за долната скица (ляво) нещо не ми харесаха и тея дни ще огъвам нови.

Sea Raven                                                                                                             
Супер, отдавна се оглеждам в тези лъкове.
Какво е дървото, и само във вода ли ги киснеш?
Аз съм се замислял по тази ситема в плик или нещо подобно дали не мога да ги накисна в грунд за няколко часа, проблема обаче е в етапите, грундирането става на етапи а не нацяло.

wanderer

дървото основно е мекиш. само продължението на вертикалната рогова пластина по посока сиите ще е дрян. правя го от ламели с дебелина 5 мм. кисна ги преди огъването само във вода за около 5-7 дена ако дървото е прясно. като попият допълнително вода се огъват на пара още по добре. за грунда ще ти е достатъчно да го направиш както трябва - лепило достатъчно топло, със съответната гъстота, и в достатъчно слоеве, по възможност загрети детайли. чисти и прязно набраздени или изшкурени повърхности. ако ги киснеш в лепило няма да имаш чисто място където да хванеш, и като вземе да лепне по ръцете става мазало. а и идеята на грунда е освен да попие и да даде определена дебелина на лепилната линия. при съхненето туткала намалява обема си неколкократно. какъв е смисъла да накиснеш дървото (дори и да попие перфектно) ако неможеш да постигнеш същото с рога?

Borkata

Единственото нещо, което бих могъл да намеря като предимство е задържане на относително постоянна влажност на материала. Рога също като дървото може да се пресуши.
Ама ако материалът е суров - тогава задържането на влага не е много полезно...
А Корейците сушат всичко по година и всеки детайл след огъване - също сушат година.

wanderer

борка нищо не разбрах?

Borkata

Имам предвид - единственото предимство от потапяне на материала в грунд...

wanderer

и тъъъйй... от всичките ми заготовки се оказа че харесах само за лък и половина. залепих стадките на дървените елементи в рамената, също и продължението на вертикалната рогова ивица. от ламинат - 3 пласта дрян. малко встрани от традицията, но нямам друг избор. имам идея от два рога на които съм взел външните ивици на извадя роговите елементи за лъка. от вътрешните криви на рогата за корем, и от страничните парчета за вертикалните ивици. дръжки - дал господ. ама ще поизчака малко де 

neven

Харесвам всички видове лъкове, но си признавам, че най-много са ми грабнали окото турските и скитските лъкове.
Ще чакам с интерес развитието!
Като не мога да бачкам, поне ще воайорствам

wanderer

ааа не! най-хубавите са ненаправените

wanderer

това са вертикалните рогови пластини и дървените форми по които ги огънах

wanderer

дървеното продължение (към сията) на вертикалните рогови пластини са залепени, а тук и самите пластини към едната дървена ламела. използвал съм дървени форми и тънък сезал. форми

като изсъхне ще лепя другата. вече съм убеден че дефлексната секция в този лък е постигната както го е описал карпович - със загряване и огъване на вече сглобения лък. по моя начин - с предварително задаване на дефлекс на отделните елементи е страшно времеемко, а и изисква допълнителни форми и приспособления каквито древните едва ли са ползвали

primitive

На мен ми се вижда вижда непосилно цялото начинание, но ти ще успееш. Мамка му, все си мисля, че трябва да е имало по-лесен начин за цялата операция, особено при нивото на сечивата, които са имали по онова време... кой знае.

wanderer

със сигурност не работя по оригиналните технологии, но споделям абсолютно същото мнение . няма начин да е било толкова сложно. като са били древни не значи че са били прости хората. не отхвърлям вероятността да са ползвали някакви калъпи и форми при огъването и слепването на детайлите. но пак се връщам на дефлексната секция....ако материалите не са били с естествена извивка са били изкривявани по нянакъв начин в по късен етап - когато вертикалната рогова и двете дървени пластини са били залепени вече.

Borkata

Вайпъре,
Що ми се струва че вкарваш наученото от турските лъкове? И сякаш работещата част от скитския лък е нещо като огромен Касан...
Мисля си че е много вероятно рязките извивки да създават слаби места... В скитските лъкове извивките май са по плавни...

neven

Bore, shte izprevarq Dinko s otgovor na tvoite vyprosi.
Tova, koeto mislish, prosto ti se struva!
Replikata e geometrichno ednakva s tazi ot publikaciqta na Adam Karpowicz i Stephen Selby, kydeto Karpovic predstavq negovata replika na opisanite ot Stephen Selby originali. Izvivkite sa tochno takiva kakvito sa i v originalite.
Interesnoto ot klipcheto na Karpovic e, che tozi lyk raboti do golqma stepen i v dryjkata neshto, koeto men mnogo me vpechatli. Siite syshto sa raboteshti v dolnata si chast. Pone takova e vpechatlenieto mi ot napravenata seriq fotografii v statiqta i promqnata na geometriqta na lyka pri opyvaneto mu.

neven

Dinko, az imam drug vypros.
Kakva e sglobkata mejdu vertikalnata rogova plastina i dyrvenoto i prodyljenie?

wanderer

борка, като гледам извивките на най-долния лък се чувствам направо щастлив  няма нищо лошо да наричаш работещата част огромен касан - важното е да работи както трябва. аз например искам целия лък да работи малко повече в рамената и по-малко в дефлексните секции в сравнение с репликата на карпович. всичко зависи как ще бъде направено да работи, а не как изглежда. кое те кара да мислиш че резките извивки създават слаби места? точно обратното е. именно с тази цел при турските лъкове областта на касан окото се прави най-тънка за да се отслаби и да работи точно там. невене, аз като цяло се водя основно от карпович и шелби, но съм направил някои малки промени най вече във формата. снадката за която питаш е със застъпване - десетина сантиметра дълга. като залепя и другата вартикална ламела ще ти я снимам

neven

Динко, разбрах те.
Успех.

Borkata

В никакъв случай не казах това за касана като нещо лошо просто ми беше интересен избора на геометрия и ми заприлича на Касан... Явно е че има някаква приемственост. Ама извивката която е рязка май е по видима при долните рамена.
Следя темичката с интерес и мн ти се радвам.
..

wanderer

невене, това са снадките

neven

Ясно!
И аз така си ги представях. Ами то маи няма по-добър начин в този случай.

wanderer

сглобката в дръжката

и цялостен изглед

neven

Ееееееее...
Пълни ми душата тази гледка...
Страхотно...

_

wanderer

с добавен рогов корем

Borkata

Малии... Това с тоз корем... тая дебелина и слой два три сухожилия ще се превърне в ебаси чудовищното оръжие... Изглежда нечовешки красиво от сега.

primitive

Не, че не се очакваше, но роговия корем изби рибата...

"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
Re: Скитските лъкове от Xinjang - опит за реплика
« Отговор #1 -: май 05, 2013, 01:47:00 am »
тук е след третия уж последен слой сухожилия, но като се позамислих му сложих още един по тънък. общо трябва да стане около или малко над 3 мм дебелина

"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 514
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #2 -: май 07, 2013, 10:12:52 am »
То такова грозилище - просто не мога и да го гледам спокойно  :o

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #3 -: май 08, 2013, 08:18:10 pm »
 :o
Тва змийче е като живо!!! Златна кобричка...

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #4 -: май 08, 2013, 11:14:41 pm »
сега виси на един пирон като умряла змия ;D

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #5 -: декември 07, 2013, 11:49:57 pm »
вече хвърля стрели, значи броя го за лък

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 386
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #6 -: декември 08, 2013, 11:43:47 am »
Моите почитания, Др.Динев!

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 83
    • Профил
« Отговор #7 -: декември 08, 2013, 07:38:21 pm »
Вече съм сто процента убеден защо тези лъкове са спрени от производство и по примитивният хунски тип се е наложил. Уникална работа, някой ден може би ще се пробвам и аз но за сега изобщо не смея да започвам такова нещо.
Както съм казвал и преди, за мен това е най красивият лък, и вероятно най сложният.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 514
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #8 -: декември 09, 2013, 10:07:33 am »
Честито! Ама а дай и една снимка в пълен опън та да се изкефиме още в повече.

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 242
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #9 -: декември 09, 2013, 12:33:58 pm »
Вече съм сто процента убеден защо тези лъкове са спрени от производство и по примитивният хунски тип се е наложил. Уникална работа, някой ден може би ще се пробвам и аз но за сега изобщо не смея да започвам такова нещо.
Както съм казвал и преди, за мен това е най красивият лък, и вероятно най сложният.
Вероятно практическите резултати не са се различавали, затова друго нещо се наложило. От чисто визуална гледна точка лично на мен не ми харесват. Доколкото мога да съдя по истор. данни, не са имали някакво предимство при стрелба.

Сега е време да му де направи горит. 8)

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
« Отговор #10 -: декември 09, 2013, 09:36:10 pm »
Динко...
Мамка му...
Изби рибата бре човек!
Каквото и да кажа няма да има смисъл!
Мариан е прав! И според мен това е най-красивия лък!
Имам обаче един въпрос. В оригиналите, които са намирани, както и във възстановката на Адам Карпович, няма ли бандаж от сухожилия по цялата дължина на лъка?
Поздрав,
Невен.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #11 -: декември 10, 2013, 12:20:22 am »
да - приемам тезата че вероятно този дизайн е отпаднал заради сложността си, въпреки това е учудващо стабилен, без склонност към усуквания. сега съм го дърпал до 23-4 инча. дава 45 либри. предполагам като му навия сухожилните обмотки ще вдигне още. тогава ще го дърпам повече. нямам още идея до каква дължина на опън да го пробвам...може би около 27 - 28 инча, повече ми се струва твърде оптимистично за тази дължина на лъка. сега е 103 сантиметра. вероятно няма да мога да стрелям комфортно с този лък. всичко над 45 либри ми идва в повече.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
    • Профил
« Отговор #12 -: април 12, 2014, 02:34:37 pm »
Възникна въпрос,
понеже аз съм сух теоретик, но понякога и теорията ми куца.
Има ли запазени скитски лъкове с костни части по тях?
Или съм запомнил грешно, че са намирани такива които не са изработени само от рог и дърво?
Поздрави!

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 242
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #13 -: април 14, 2014, 03:43:50 pm »
Прочети книгата "Скифские лучники" на Черненко. Там са обобщени всички налични до момента данни за скитския лък. Писана е преди повече от 30 год. (вече! леле, как се радвах на тази книга когато излезе и колко неща научих от нея, напр. за класификацията на Morse за типовете захват и още куп работи).
Вече е старичка, но някакви коренно променящи картината находки май не са правени, така че инфото си е актуално. 8)

Файл : Chernenko-Skifskie_luchniki-1981.djvu
Линк за сваляне  :  http://dox.bg/files/dw?a=1ff82094dd

Файл : Skifskye_Luchniki.pdf
Линк за сваляне  :  http://dox.bg/files/dw?a=2da57b8b88
« Последна редакция: април 14, 2014, 04:23:37 pm от primitive »

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 83
    • Профил
« Отговор #14 -: март 14, 2016, 10:20:19 am »
Сигурно следите темата на Алмаз и неговото решение за скитски лък. Той го направи с прави рамене и после ги огъна, лъкът сработи добре и не дава някакви проблеми.
Ако реша най накрая и аз да се пробвам със скитски сигурно ще го направя по този начин.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100005806399498&sk=photos&collection_token=100005806399498%3A2305272732%3A69&set=a.476981512505391.1073741865.100005806399498&type=3