Автор Тема: Лък за начинаещи  (Прочетена 18888 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Лък за начинаещи
« -: януари 15, 2013, 07:36:57 pm »
Overlord
Здравейте, искам да попитам един въпрос, може да ви се стори глупав и тъп.
Искам да си купя рефлексен лък, но до сега не съм стрелял с лък. Въпроса ми е, колко килограма(кг) / либри (lbs) на опън трябва да има лъка, ако се употребява от възрастен начинаещ стрелец.
(трябва ми само за тренировки)
- извинявам се за тъпият въпрос.

primitive
30-35 са ти напълно достатъчни

Overlord
30-35 либри или килограми?

}|{opukc
Цитат
30-35 либри или килограми?

либри

Overlord
значи около 14-20кг опън?
(пак се извинявам за бисерите)

primitive
няма бисери спокойно

Overlord
Последен ламерски въпрос. Чуда се между два лъка:
Единият е от 8 до 20 кг на опън и макс. дължина на опън 68 см
Другият е от 10 до 20 кг на опън и макс. дължина на опън 63 см

каква е разликата между 8-20 кг на опън и 10-20 кг на опън?

Borkata
Най-вероятно става дума за варирането от първоначалният момент (инч\см.) на опъване на тетивата до посоченият максимален. При първият лък достигаш 20 кг. тежест при 68-мият сантиметър, а при втория още на 63-тият.

В твоя случай не е важно каква е разликата, а каква стрела ще ползваш - каква дължина на опън ти е нужна. Ако си по-висок, с по-дълги ръце, ще ти е нужен първият лък, ако си по дребен - вторият.

Overlord
Благодаря на всички за отделеното внимание

Кой лък е по - подходящ за начално обучение ?
http://baga-tur.com/zencart/index.php?main_page=product_info&cPath=7&products_id=18&zenid=f77f3377fcedc1383282d69174d26456
http://baga-tur.com/zencart/index.php?main_page=product_info&cPath=7&products_id=78
Гледам да е някой до 20 кг, че иначе нема да мога да го опъна

slaf40
По-ефтинкото

Borkata
http://www.dealextreme.com/p/20lbs-training-bow-set-53036

primitive
Еееее Боре, как можа да го предложиш пък те това баш?????

Borkata
 ахахах
АМи... ахахаха Китайчуга :Р
Хареса ми идеята за компактността  Всичко се събира в колчана
Иначе изработката може да се направи и в България

Overlord
А кой от двата лъка който съм дал на линковете е по - подходящ за ламер(начинаещ) юсър :Р
имам нужда от повече мнения поне 2-3

Borkata
За първоначални тренировки за техника и медицински ластик, ще ти свърши работа.
Моят съвет е да потренираш с такъв ластик поне месец.
После може да вземеш по-евтин лък (дори и втора ръка).
Като постреляш с него може и да си поръчаш на някой да ти направи.

bobber
и медицински ластик, ще ти свърши работа.

xenos
Абе какви ластици, какви пет лева!!! Едно време стреляхме с огънати дрянови сопи, вързани със сезал. Най-добрият ми такъв лък беше от две съединени в дебелите си части еднакви такива, и хвърляше над 80 метра. Прави се за минути, и е в пъти по-добре за тренировка, от някакви си ластици.

Borkata
Много яки съвети даваш...
Щото дряна расте много бързо, дай на новаците да режат дрян.
Дряна е най-добрата дървесина в България. За съжаление все повече я изсичат. По-добре да не се хаби дряна от хора търсят нещо на което да се учат.

Ластик се ползва за заучаване на техниката на стрелба. Първия месец може да опъва ластик и едновременно да заякне и да тренира правилна стойка, правилна стрелба при това без да чупи стрели или да е дал пари за лък.
После ще му е по-лесно като хване лък.
Сухи тренировки...

xenos
Бе да ти кажа, при нас доста бързо си расте дряна. Направо си превзема територии в последните години. И говорим за издънки и клони, не за 10 см дърво, дето да правиш истински лък от него. Такива стават за година-две ако не - на третата. Сега, предполага се, че всеки си има глава на раменете, и няма да отреже единственото дряново дръвче в парка да речем, а ще направи полезно освежаване в някой гингирлик, или край някой път. 

Всъщност, с теб вече сме си говорили на тия теми. Знаеш, че смятам, че подхождаш прекалено идеалистично и стерилно към тия неща.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Re: Лък за начинаещи
« Отговор #1 -: януари 15, 2013, 08:12:16 pm »
Borkata
Виноват...
Ама това дърво дето някой начинаещ ще унищожи за ден два, някой майстор който се занимава с изработката на инструменти може да направи произведение на изкуството. Същото важи и за майстор на лъкове.

Най-добре е да се купи летва от най-близкия склад за дървен материал и да си правиш експериментите на нея.
Дървото може да е Ясен, Акация, Бреза, Бряст, Череша, Черница. Търси се летва на която жилите вървят право.

xenos
Мда, в случая подвеждащата дума беше "дрян", ама какво да правя - от това правехме тогава!  Иначе наистина може и от други подходящи дървета.

А иначе това акация и черница ако ги видя на летви някъде (ама да не са някакви прецакани с химии и изпечени при сушенето), бих си взел. Ама честно да ти кажа се съмнявам второто поне да се намира някъде.

Borkata
Когато на човек не му се търси - няма да намери.

wanderer
ще опитам да степенувам възможните според мен варианти под някакъв ред:
1) местата където се продава дървен материал за огрев. често продават габър, понякога се намират и дрянови парчета. доста ненадежден вариант - първо трябва да си късметлия да има подходящо дърво, второ да не е нарязано за печката и трето да не е рязано през лятото, ама като гледам всите са със зелена шума.
2) местата където продават дървен материал но за други цели - мебели например. аз не ти го препоръчвам защото съм горял с пари. уж хубав правожилен клен, но кой знае как е сушен. ужасно крехък и трошлив. ако все пак се навиеш на този вариант гледай материала да е цепен и с кората, а не бичен.
3)да си купиш от място, от което продават заготовки и дървета специално за лъкове. на тази сиромашия и тези цени мисля че отпада.
4) отиваш в гората, и си режеш едно дърво, но ако си убеден че ще се справиш, поне в прилични граници. това за тренировките - ако ще се учиш да работиш тепърва с пила, или други инструменти върху заготовка на лък, може би не е сега точно момента. не влагам нищо лично и се надявам да не се обидиш. напротив - ако си имаш вяра работи с възможно най доброто което намираш за момента. само тогава ще усетиш разликата между хубав и лош материал, и всяка твоя грешка ще добави един голям плюс към твоите знания и умения.
успех!

Overlord
Вие си завързахте ваши си мохабети май

Borkata
Отговорът на въпросът ти ми беше - ластик. Поне първият месец.
А след това - по-евтин лък.
В случая - Скита.

Според колегите е по-добре да си направиш сам.
Пак според колегите във форума има 2 типа хора. Такива които обичат да правят и такива които обичат да стрелят.
И е хубаво да пробваш и двете.

За 150-200 лв. можеш да си купиш материали и инструменти за 2 лъка. И ще ти останат инструменти, ако искаш да направиш лък или нещо друго за в бъдеще.

Ще ти трябват:
0 - 30 лв. - Брадва
0 - 15 лв. - Няколко дървени или метални клина
0 - 15 лв. - Тесла или рукан
0 - 20 лв. - Добре подострен нож, може и джобен
0 - 20 лв. - Дърводелско ренде, раш пила или от тези пили за конски копита
0 - 4 лв. - Малко шкурка (няколко листа различна едрина)
0 - 10 лв. - Летва за направа на тетива
0 - 1 лв. - Няколко пирона

И материалите:
0 - 20 лв. - Право дръвче с над 10 см. в диаметъра ствол.
0 - 20 лв. - Ленен конец или Дакрон
0 - 5 лв. - Пчелен восък

ОБщо това прави - между 0 и 160 лв.
Нула слагам, щото част от тези неща най-вероятно ги имаш като инструменти у вас.

Overlord
Мерси, но едва ли имам подходящи инструменти унас. Kaкакто и нужният опит - липсва.

Borkata
Въпрос на избор...
Обикновенно не опита е проблем, а желанието.

Overlord
Нема да те лъжа...мързел съм...
Мога да опитам, но по всяка вероятност ще стане много зле.
За сега имам друг проект :Д скоро ще си купя платове да се опитам да си ушия дрешки за възстановки :Р

Borkata
Да ти имам мързела!!!

Overlord
Имам още един въпрос който може да ви се стори глупав.
На първата страница съм дал линкове към бага-тур лъкове. Казаха ми че те ги купуват от Унгария, затова мисля, че поне лъковете им ще са долу горе арни.
рефлексен лък "Скит" - има дължина на опън 68 см, при която дължина достига максималните си либри/килограми(20кг)
А рефлексен лък "Харпалике" - има дължина на опън 63 см, при която и той достига 20 кг
Та, въпроса ми е, ако се опънат лъковете повече от възможната им дължина на опън, възможно ли е това да причини, някакви повреди по лъка, като например да се скъса или отпусне тетивото ?

(давам за пример тези два лъка защото, между тях се колебая, но клоня повече към Скит. Мисля да си направя коледен подарък)

primitive
тетивата едва ли - по-вероятно е да се счупи рамото въпреки, че обикновено издържат до още 2-3 см

Overlord
Значи ли това, че трябва да си взема някой с по - голяма дължина на опън?
primitive, ти към кой лък би ме насочил от тези двата?
И дължината на опъна се мереше от центъра на лъка където се поставя стрелата ?

primitive
По принцип - щом си решил да опъваш повече, съответно ти трябва лък с по-голям опън. Когато лъка е по-силен, при положение, че не се опъва с лекота, се спазва предписаната дължина на опън. Когато пък е по-лек, е много лесно да го преопънеш и да го спраскаш... Не мога да те посъветвам нищо за тези лъкове, след като ги продават багатур - обърни се към тях. Доколкото го познавам - момчето е много любезно и ще ти обясни предимствата и недостатъците. Да, дължината на опъън се мери от средата на гърба на лъка, съответно до нокчето на стрелата, която седи на тетивата.

Overlord
Мерси за инфото.
Ще попитам, админа на бага-тур специално за тези два лъка.
Но мисля за първо време да взема някой лек лък и долу горе със сносни цени.
След година две като усвоя стрелбата, ще си взема по сериозен лък.
А за дължината на опън, ще го гледам да го опъвам до допустимата му дължина на опън, за да го щада

bobber
а бе човек,не се взима лък да го опъваш до максималната му дължина
а лък,който отговаря на твойта дължина на опън
ако мислиш че тази дължина на опън не е за теб...по-добре не копувай нито един от двата
първо си измери дължината на опън после си харесай тип лък и след това копувай
това бих те посъветвал аз

Overlord
Мисля че успях да измеря предполагаемата ми дължина на опън: изпънах ръцете си, на нивото на раменете ми и ги събрах. От върха на пръстите до гърдите ми са 72см, а от раменете ми до върха на пръстите са 76-77 см.

}|{opukc
Цитат
Мисля че успях да измеря предполагаемата ми дължина на опън: изпънах ръцете си, на нивото на раменете ми и ги събрах. От върха на пръстите до гърдите ми са 72см, а от раменете ми до върха на пръстите са 76-77 см.

Спокойно може да стреляш на 28-30 инча опън.

Аз примерно стрелям на 31-32" - това ми е пълен опън

Overlord
Meрси много }|{opukc, ще рискувам с по - евтиният (скит), че другият е с още по къс опън.
А не ми се рискува с още по - тежък и скъп лък, който вероятно дори няма да мога да го опъна. Нека да започнем с нещо по - лекичко, за да се научим   
И както казва primitive, ако всеки лък издържа на още 3 см повече опън, то тогава мисля, че ще е таман.
Благодаря на всички за коментарите и помоща
искам да попитам, този лък на снимката, клюпа на тетивата е захванат за рамената със още един клюп.
Това нормално ли е?

Така купих си лък.
50 либри 70см опън
Малко е тежичък за мен но ще му свикна.
Искам да попитам, ако го оставя така с тетивото, има ли опасност нещо да му стане?
Защото малко трудно му сложих тетивото и ме е страх да не взема да го счупя при някое слагане.

bgpanev
В никакъв случай не го оставяй натегнат.На мен жена ми помага за тетивата.Най-добрия вариант е да си направиш въже за сгъване на лъка или да си го купиш.

Overlord
Махнах му тетивата, само когато стрелям ще му ги слагам. Малко трудно ги поставям и махам. но тъкмо възможност да вържа некъв мускол :Р