Автор Тема: Евтини стрели  (Прочетена 12576 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
Re: Евтини стрели
« Отговор #30 -: декември 10, 2016, 05:43:28 pm »
ако търсиш крайно неестествено, но не лошо решение - нитроцелулозен лак, доста разреден. прави много тънък филм, и съхне за няколко минути. ако искаш по близо до натуралното - масло фесто примерно. основата е ленено и др. масла + сикативи (ускорители на съхненето). съхне за 2 - 3 дена. от където го купувам продават разливно, че малко скъпо идва. ако търсиш още по натурално - мастикс и боров терпентин, мирише супер, стрелите остават една идея лепкави, но след първите изстрели се "оправят". шеллак на няколко ръце - супер неангажиращо и евтино покритие. въобще варианти всякакви....
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 93
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #31 -: декември 10, 2016, 11:40:15 pm »
мисля да пробвам с мас но първо ще тренирам върху дръжката на един нож който правя от два месеца и все не го довършвам та ако ми хареса ще наклепам и стрелите  ::)

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #32 -: декември 11, 2016, 08:49:58 am »
тренирането е лесно, пробвай каноконлита дали лови върху маста, че ако падне перо да нямаш грижи.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #33 -: декември 11, 2016, 04:58:59 pm »
... и гледай ако идеш в турция на някой турнир да не те дисквалигицират ::)

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #34 -: декември 11, 2016, 10:37:05 pm »
не съм дорасъл до турция но подозирам че някой си е патил и говори от собствен опит

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #35 -: декември 12, 2016, 08:21:45 am »
Бъзика се, няма как да се установи.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #36 -: декември 12, 2016, 10:35:35 am »
Тъй, да драсна и аз два реда, че като съм вкъщи не ми се отдава да си събера мислите за повече от 2 секунди (не ми го отдават, ако трябва да съм по-точен! :) )!

Първо - посочих лака, защото ме попитаха за лак! Иначе става малко като вица за американския, руския и българския форум! :) Истината е, че поне 90% от стрелите ми (и толкова някъде от лъковете), са "запечатани" точно с естествени материали - ленено масло, пчелен восък, боров терпентин. Напоследък опитвам с посочения по-горе лак, защото:

Стрелите ми изглеждат по-защитени! С естествената импрегнация, когато стрелям на открито (а то всъщност само така стрелям ...няколко пъти на година :( ), където има кал, вода, треви и прочее, не ми харесва как това се отразява на стрелите. Повърхностният филм твърде бързо се изтрива, особено докато почистваш с парцала от кал примерно, и просто виждам как дървесината се разрошва и навлажнява (че се и цапа е допълнителен минус...)! Последствията от подобни навлажнявания са, че след една такава сесия на открито, стрелите ми се измятат по-често, и по-забележимо! Трябва да се сушат, изправят и импрегнират наново, което не е толкова неприятно занимание, стига да си клатиш краката и да се чудиш какво да свършиш! :)  Този лак, като паркетен, издържа доста по-добре на такива издевателства. Всичките ми стрели, които са импрегнирани с естествени масла, рано или късно се измятат в една или друга степен. Имам десетина с уретанов лак - не са мръднали! Не знам аз ли не правя нещо като хората ...ама едва ли?

От хора с много по-голям опит от моя съм чел, че повърхностно натрупващата се импрегнация е много по-ефективна от проникващата, и явно наистина е така! По тази причина и тренировъчният лък, който правих наскоро, реших да го пробвам как ще е със същия този лак. За репликата на съдбъри-то - още се двоумя...
Пак уточнявам, че с естествените промазки може и аз да правя нещо не както трябва, но имам известни наблюдения и върху това как се държат при лоши климатични условия. Носих един лък пропит с ленено масло и повърхностно мазан няколко пласта с паста от пчелен восък, ленено масло и терпентин. Покритието изглеждаше плътничко и добре засъхнало. След два дни дъжд успя толкова да се отмие (и за мен е невероятно как точно се случи!), че по ръбовете на лъка се отми байца! И самият лък стана осезаемо по-тежичък, така че трябваше две седмици да го суша на топло, преди да се престраша да го натегна отново!

Разбирам любовта и предпочитанията на някои хора към примитивното и естественото, защото самият аз ги споделям! Но понякога човек просто има нужда да разчита на нещо, особено като няма излишък от време да се занимава с поддръжката му! Тогава, за съжаление, трябва да се правят някои компромиси! :( Гледам да са възможно най-малки, разбира се!

Иначе за собствено удовлетворение, винаги ще си имам лъкове и стрели с естествена импрегнация, сухожилия, каменни върхове и прочее! :)

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #37 -: декември 13, 2016, 12:21:26 am »
Добра обосновка! Повечето неща и аз ги мисля. Само не разбрах, тоя лък дето му се е отмил байца, два дни го остави да го пере дъжда ли... под открито небе???

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #38 -: декември 13, 2016, 08:30:23 am »
Абе честно казано и аз това се питах... за лъка и дъжда де. Пък и наистина лака може би защитава малко по-добре при еднократно пологане, а естествените масла и мазнини просто се полагата по-често. Другото което ме дразни, е че лака прави оръжията да изглеждат като мебели.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #39 -: декември 13, 2016, 08:51:30 am »
Два дни беше влажно, да не кажа мокро навсякъде, защото валеше (мъглата беше допълнителна екстра). И понеже нямаше калъф, съм го крил колкото се може в палатките. Отмиването стана точно за около 2 часа, докато се прибирахме пеш през гората, когато ни пра постоянно дъжд, а лъка го носехме в ръка. Мокрите треви сигурно са помогнали също... Но факта си е факт, колкото да изненада и мен също!

П.П. За мебелите - зависи колко дебел ще го направиш! :) Моя последния примерно не се отличава на външен вид от тези, дето са с лененото масло и пчелния восък, само дето на пипане е по-хлъзгав от тях. Те малко "залепват" в ръката...
« Последна редакция: декември 13, 2016, 08:55:27 am от xenos »

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #40 -: декември 15, 2016, 10:02:48 pm »
пробвах със мас но нещо не попива стоя на топло търках с парцалче ...абе мазно едно такова та в крайна сметка ги лакирах но забелязах нещо друго -някои от шафтовете се изметнаха а бяха абсолютно прави може ли да е от влагата в гаража където ги преместих-преди това стояха в стаята на топло