Автор Тема: Евтини стрели  (Прочетена 12759 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Re: Евтини стрели
« Отговор #15 -: януари 14, 2016, 04:07:55 pm »
Шафта е тялото на стрела, да Рейвъна има точно заготовки за дюбели предвид. При всички положения какъвто и материал да избереш, гледай в него да няма чворове и да е правожилен, т.е. годишните слоеве да вървят от край до край, а не де излизат настрани. А що се отнася до спайна - не съм съгласен, че няма значение!

О, да. Спайна има огромно значение, просто аз не съм стрелец и за мен не е толкова важен. Стрелям на къси разстояния и предимно ме интересува как се държи лъкът а не толкова стрелата.
Стрелата прочее си е отделна материя с много тънкости, не по малко отколкото самият лък.

Забелязал съм че особено на изток има стриктно разделение при майсторите на лъкове и стрели, обикновенно не се засичат в занаятите си.
Въпреки че са неразделни лък и стрела са две много  различни неща като техника на изработка, физически качества и ред други моменти.
Аз така и не се научих да правя смислени стрели, просто въртя някакви полуфабрикати набързо колкото да имам подръка.

Заготовките за дибли наистина са доста добър вариант, сухи, прави, два вида дървесина, спестява допълнителна обработка на филизи и заготовки.
Само трябва да се гледа внимателно, обикновенно като отидем с Жорикс вадиме всичките налични пръчки и се почва едно оглеждане, "прицелване", и персонала ни заглежда подозрително.  :D

Неактивен vojd14

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #16 -: януари 30, 2016, 06:30:29 pm »
Здравейте , бях тръгнал покрай Дунава понеже съм от Видин , да си търся издънки за стрели .Намерих си и утре пак ще ида да посъбера ,мисля че са от Върба и се чудя дали ще стане от това дърво ( спина за сега не ме интересува , важно е да има с кво да стрелям че съм много нов за сега) . Но с пръчките намерих и нещо друго .Реката беше спаднала малко тия дни и кво да видя на брега мъртъв корморан. Понеже предишните дни беше доста студено и си личеше че трупа е пресен и без да се чудя много много си го оскубах да му взема перата , не знам от какво е починал ама дано не се заразя с нещо . То аз само перата ще пипам така или иначе .

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #17 -: февруари 09, 2016, 01:25:03 am »
Не си губи времето с върба, освен аке не става дума за 10-15либ. лък! Познавам хора, които ползват такива лъкове, уж за децата, ама и те стрелят с тях, та най- добрите, според тях, били от върха на папур...отхвърлям и първото и второто, па и третото...Потърси си дрян, кучидрян и леска!
Корморана най-вероятно е застрелян, няма да те зарази! Опитай,едра птица е, ако говорим за голям корморан, разбира се, щото има и малък, но по това време едва ли го има по Дунав/това са отделни видове/
Правил съм от лебед, същите, като гъши, ама по- големки ;D, супер са!

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #18 -: декември 08, 2016, 05:49:05 pm »
Здравейте.Довършвам едни стрели от бор и се чудя със какъв лак да ги запечатам.Миналата година преправях едни стари и ги лакирах със яхтен лак но съхнаха три седмици че и повече не знам стар ли беше гъст ли беше...та сега се чудя със какво да ги финиширам.Ако може и да не е много скъп че за шест стрели ....

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #19 -: декември 08, 2016, 06:01:32 pm »
Търси ЕДНОкомпонентен УРЕТАНОВ лак (не дву- и повече, и поли!, не че не стават, но...). Препоръчвам този:

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #20 -: декември 08, 2016, 07:14:08 pm »
Благодаря ще го потърся

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #21 -: декември 08, 2016, 11:13:09 pm »
В контекста на форума застъпвам ползването на естествени мазнини, мас, лой или зехтин!

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #22 -: декември 09, 2016, 12:39:19 am »
дай повече инфо за ползването на естествени мазнини мисля че имам свинска мас някъде рецепта има ли някаква или направо мажеш ;)

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #23 -: декември 09, 2016, 08:00:10 am »
В контекста на форума са и томовете на "Библията на традиционния лъкоправец" :P

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #24 -: декември 09, 2016, 09:50:45 pm »
Не, не се заяждам, не се изразих правилно! Контекста на форума кучета го яли/па то и целия форум/! Просто, лакираното дърво ми е твърде стерилно, като че съм го ''задушил'', някак си не ми е ''живо''! То ефекта на мазнините е подобен, но по ми харесва!
Иначе, Ванка, просто мажеш и леко затопляш! Стрелите ги мажа еднократно, лъковете няколко пъти годишно!
Има и някаква схема с восък, но не я знам! Преди време Цецо ми подари един лък с восъчно покритие, много добре стои!

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #25 -: декември 09, 2016, 10:16:08 pm »
Ванка, забравих, да не стане грешка! Мажеш готова стрела, не голия шафт, че зор ще видиш с лепене на пера,връх и нок ;D
Тук излиза предимството на лаковете, можеш да лепиш и върху тях!
Сетих се за майсторите на гайди и кавали, правят някакъв разтвор от зехтин и оцет, и киснат кавала и дървенията на гайдата някакво време! Оцета отварял порите и мазнината прониквала по дълбоко. Не знам до колко е приложимо при лъкаджийството! Май не е :)

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #26 -: декември 09, 2016, 10:59:07 pm »
ОК значи мажа с парцалче примерно и загрявам докато попие така ли

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #27 -: декември 09, 2016, 11:37:04 pm »
с парцалчето може да разтриеш скоростно и така ще се загрее, трудно ще поеме на цяло, то зависи и колко си сложил, оставяш ги някакво време омазнени и после избърсваш със салфетка,да речем, примерно приготвил си една дузина шафтове, докато стигнеш до дванайстата, първата е готова, не знам, колко е правилно, но аз така го правя :), лъковете ги оставям, понякога, по една нощ дебело омазнени/ говоря за голи селфове, да не стане грешка/

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #28 -: декември 09, 2016, 11:47:37 pm »
 :)Благодаря

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #29 -: декември 10, 2016, 12:18:00 am »
Лъка, не беше с восък, а с тунгово масло! Наистина, хубаво е да се казват предимствата и недостатъците на едното и на другото, когато се отвори дума за материалите. Пък вижданията за естественото и неестественото ще си останат. Понякога едното върши по-добра работа от другото. Аз лично също предпочитам естествените материали и може би за това "го ядат кучета" тоя форум. Хората вече са доста далече от тая материя.