Автор Тема: Материали за тетива  (Прочетена 12187 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Никола

• Newbie
  • *
  • Публикации: 13
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
Материали за тетива
« -: март 16, 2013, 01:33:11 am »
Кой с какво си прави тетивата и сървинга за своите лъкове.Ще бъде от полза на всеки да споделим опит,защото вярвам,че има много хора като мен които искат да подобрят качеството на тетивата. Или пък не знаят от какво да си направят.Както и какъв  конец е по-достъпен и удачен за сървинг.Поздрави!!!
« Последна редакция: март 16, 2013, 10:30:36 am от xenos »

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 124
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
Re: Материали за тетива
« Отговор #1 -: март 16, 2013, 02:40:17 am »
Brownell B-50 Bowstring  за тетива и Brownell Nylon Serving и Brownell Diamondblack.

Идеални са.
« Последна редакция: март 16, 2013, 10:32:27 am от xenos »

Неактивен Никола

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: март 16, 2013, 06:59:37 am »
От къде мога да си набавя тея материали ,и колко пари струват?
« Последна редакция: март 16, 2013, 10:32:56 am от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #3 -: март 16, 2013, 09:12:56 am »
Аз ползвам същите материали. Честно казано, доколкото знам и в България се продава дакрон, поне докато го има, защото компанията, която го произвеждаше както видях, вече не го произвежда и на пазара в щатите има някакъв нов заместител, който според твърденията на рекламите е по-добър. Що се отнася до сървинга - не е необходимо да се поръчва - във кинкалериите се продават напълно същите синтетични конци за доста по-малко пари.
« Последна редакция: март 16, 2013, 10:33:17 am от xenos »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 502
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #4 -: март 16, 2013, 10:29:22 am »
Разбира се, че се продава Дакрон в България. Аз примерно съм си купувал от тук:
http://www.bowhunting-bg.com/bg/online-shop/141.html
Има и други влакна...
« Последна редакция: март 16, 2013, 10:33:36 am от xenos »

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 124
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
« Отговор #5 -: март 16, 2013, 09:51:00 pm »
Всичко за тетивата съм купувал от гореспоменатия сайт. Изключително коректни.

Неактивен Никола

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: март 19, 2013, 03:02:01 pm »
Аз ползвам същите материали. Честно казано, доколкото знам и в България се продава дакрон, поне докато го има, защото компанията, която го произвеждаше както видях, вече не го произвежда и на пазара в щатите има някакъв нов заместител, който според твърденията на рекламите е по-добър. Що се отнася до сървинга - не е необходимо да се поръчва - във кинкалериите се продават напълно същите синтетични конци за доста по-малко пари.
Аз за това говоря, че не ми се дават  50-60 лв за макара ,но не знам точно какво да търся в тези кинкалерии .Дакрон намерих и по-евтин ,за сега не ме вълнува цвета а материала.Но тея синтетични конци не знам как точно, и по какво да ги избера за да стават за сървинг.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #7 -: март 19, 2013, 04:51:29 pm »
Да, обаче за съжаление не мога да ти дам точен отговор, точно какъв вид е конеца в кинкалериите и какво да търсиш. Истината е, че не знам как се казва - може би трябва да си виждал поне веднъж, за да можеш да го сравниш и да го познаеш, при мен така се получи и то чак след като си поръчах от "истинския". Питай за оплетен изкуствен конец, не е динична нишка и не твърде тънък. Друг съвет не мога да ти дам. А там в чуждите сайтове, конеца за сървинг не е пределно скъп, от порядъка на 6-8долара, но не си струва, защото тук макарата примерно е около 2-3лв.

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 65
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Отговор #8 -: март 20, 2013, 09:25:56 am »
За сървинг взимаш по-дебел полиестерен конец/0,2-0,3мм/ - около 2лв макарата..
Не се притеснявам от психическите си отклонения, даже си ги харесвам!

Неактивен Никола

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: март 25, 2013, 07:44:31 am »
Супер сте!До колкото знам при простите лъкове е добре тетивата да се разтяга малко,а при сложно съставните как стоят работите?Какви естествени материали са ползвани, и  какви заместители имат? Поздрави!!!

Неактивен Petio

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #10 -: януари 18, 2014, 10:15:56 pm »
Хора нещо много важно кордата става ли  ? издържа 16 кг и е от най - дебелата пишете плс

Неактивен vladossavov

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #11 -: септември 27, 2014, 02:34:28 am »
Добре, аз търсих и търсих, но може би не съм забелязал добре - къде да погледна във форума за плетене на тетива?

Неактивен ванката

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #12 -: септември 27, 2014, 01:24:32 pm »
аз се научих ей от тука конците с обикаляне между 3-5 лева търсиш капрон или нещо подобно машинката за сървинга от профил за гипсокартон със една шпилка с две гайки за станока една дъска 150см две п-та от тънките 4 дълги болта и си готов

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #13 -: септември 28, 2014, 05:44:04 pm »
Аз май и преди писах ама пак да кажа, ако не държите на марка или цвят си вземете някакъв полиестерен конец. На женския пазар в Сф има едно магазинче за конци и канапи, известно е, от там си взимам един бял полиестерен конец. На пластмасова планка е намотан, не е на макара. Стотина метра струват около два лв. и стотинки. Това е най добрият материал който съм пробвал за тетива, имам един лък с който са направени около двадест хиляди истрела според човека и е още с тази си тетива, няма късане това. Сървинга го правя с някакъв здрав полиестерен конец но това са глезотии както ще ви каже всеки активен стрелец. Най добрият сървинг се прави от медицински анкерпласт, от този розовия на макаричка. Правите по две три намотки на съответните места и ще изкара много по дълто от който и да е конец.  Този номер го правят всички активни стрелци които познавам, стига да не държите на външен вид това е най доброто решение.
Оргиналните тетиви са се правели от естествени влакна или сурова кожа /съръм/, това е много здрав материал. Обработва се с урина или вар, от нея сега се правят бичове и конска амуниция.Ако правех сега естествена тетива сигурно ще пробвам със съръм.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #14 -: септември 29, 2014, 10:37:04 pm »
Аз имам съръм/около 1кв./ и преди години съм пробвал да правя тетива от него, от две 3-4мм. ремъчета усукани едно с друго! Късаха ми се веднага! Знам, че съръма го ползват за изтегляне на тънка нижка с която шият конските амуниций и седла! Незнам как се вади тази нижка, предполагам, че с нея в няколко ката, добре усукана, ще стане! Иначе тази кожа е, наистина, много здрава, но и много твърда, което може да е проблем за направа на тетива! Ако някой ми каже, как да извадя много тънък конец от съръма, пак ще опитам! С ножица или макетен нож не става. Вероятно има спецялен инструмент за това!