Автор Тема: Върхове за стрели  (Прочетена 13363 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Върхове за стрели
« Отговор #15 -: февруари 06, 2014, 02:52:56 pm »
Да ти кажа отдавна имам такива /подарък/, но още не съм ги ползвал. Може би все пак върха трябва да се залепи към шафта.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #16 -: февруари 06, 2014, 02:59:49 pm »
Да, да - лепят се задължително!
« Последна редакция: февруари 06, 2014, 03:03:06 pm от xenos »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #17 -: юли 08, 2014, 08:27:38 am »
След пробите се оказа, че върховете стоят доволно здраво и без да се лепят. Всъщност така е и по-добре, защото в противен случай при счупване на стрелата трябваше да ги изхвърлям. Самият вакуум, който се получава при опит да се измъкне върха, го кара да прилепва достатъчно добре към шафта. Със сигурност няма да излезе при изстрел. Това ми решава и проблема със съхранението във кутията. :)

Единствено не ми харесва, че върховете са доооста тежички за лък с нормална сила - около 160 и + грейна. С малко отрязване отпред и отзад, и последвало заглаждане със шкурка, и успях да ги вкарам в по-приемливите 125 грейна. Мисля да направя две флу-флу стрели за тренировка и стъмпинг, да видим какво ще се получи...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #18 -: юли 08, 2014, 09:03:37 am »
Да и моите са доста тежки, всъщност не съм фен да стрелям с тях. Аз ги лепих с туткал, така че при накисване да се разлепят.

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 249
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #19 -: юли 08, 2014, 12:26:17 pm »
Аз съм слаб стрелец и едва ли мнението ми е важно, но като стрелях няколко пъти със стрели с такива върхове (от цецовите) нещо не ме изкефика.
Пък и като удариш шишето отскачат, а другите си пробиват (стреляме по пластмасови шишета). 8) :P 8)

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #20 -: юли 08, 2014, 12:39:44 pm »
Е, то си има конкретни обстоятелства, при които да се ползват - например стреляне по дървета и други твърди материали, или когато не искаш стрелата да се забие или пробие мишената. Също така ако стреляш на поляна е сигурно, че няма стрелата да се закопае под тревата. Може да се използва също и срещу недоброжелателни животни (вкл. двукраки  ;D).
Разбира се, ще е нужен малко повечко тунинг, за да докарат летежа на стрелата с остър връх, но мисля, че не е непосилно. Да не забравяме, че има традиционни стрели с такива форми и тегло на върховете!

Неактивен gosho

• Newbie
  • *
  • Публикации: 42
  • Arrows: +0/-1
    • Профил
« Отговор #21 -: юли 28, 2014, 07:56:58 pm »
Един приятел ковач тия дни ми направи ето тия върхове тип Bodkin:

Дълги са (без най-горния) между 8 и 9 см, и тежат между 25 и 28 грама. Отворът е 1 см. Питанката в задачката е: какъв шафт трябва да приготвя за тях, и какъв лък - да го изстреля!  ;D

П.П. Всъщност на живо са по-хубави. Снимката някак "изглажда" релефа, и впечатлението не е същото...
           Ако намалиш / отрежеш / част от задния край на коничната втулка ,до 8мм в диаметър,ще падне грамажа с 2-3грама,както и ако намалиш дължината на острието с около 1 см. ,ще падне общия грамаж с още 1-2 грама.Така от 28гр.ще станат около 22-23гр.Това по-отговаря на на истинските средновековни ,английски бодкини при залпова стрелба от полето и най вече от крепостните стени.В действителност ,масовото производство на такива остриета е било : острие ,с дълж.3см , и втулка от 4см. при вътр.диаметър 8,5-9мм.,дебелина на стените ,около 0,6- 0,8мм ,зависи от прилежноста на ковача.Но това са за стрели само при залпова стрелба от описаните места.Забравих : масата не трябва да превишава повече от 16-18грама

Неактивен gosho

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #22 -: октомври 21, 2014, 07:58:31 pm »
Колеги ,забелязвам ,че постоянно използвате английските измер.единици  ! Не ще ли е ,по-лесно разбираемо използването на българската десетична единица?

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 124
    • Профил
« Отговор #23 -: октомври 21, 2014, 08:50:04 pm »
Прието е при лъковете да се използват либри/паунди, грейн и инчове. Макар че едва от 4 години стрелям с лък по-лесно ми е да оперирам с английските мерителни единици, така и по интернет когато поръчваш става по-лесно.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #24 -: октомври 22, 2014, 09:00:52 am »
Да за съжаление така е прието в световен мащаб или по-скоро така се е запазило и ние не можем да налагаме нашите мерки на света, въпреки, че по-голямата част от европа и света ползва сантиметрите и килограмите....Също така и измерителните уреди за лъковете, които се предлагат са в паундове и изчисленията правени в тази област са в тези мерни единици.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #25 -: октомври 22, 2014, 03:52:09 pm »
Пролетта като правих ремонт ми трябваше една лайсна за вратата вкъщи, измерил съм я в бързината в ярдове по навик. Момчето в Баумакс ме гледаше странно докато преобразувах в сантиметри.:D  Сигурно мога с по голяма точност да кажа един отрязък колко инча е отколкото сантиметри.

Неактивен gosho

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #26 -: октомври 24, 2014, 08:40:28 pm »
Прието е при лъковете да се използват либри/паунди, грейн и инчове. Макар че едва от 4 години стрелям с лък по-лесно ми е да оперирам с английските мерителни единици, така и по интернет когато поръчваш става по-лесно.

Убеден съм ,че все още няма приет закон у нас ,в който да дава начало за опериране с двете системи. Ние все още сме в системета SI , нямаме изменение или допълнение в съответния закон , така ,че не виждам нищо лошо да си говорим с такива измерителни единици.Винаги може ,след българската измерит.единица да се изпиши и еквивалента и в англоезичните народи.Още повече ,че след като тези народи държат да се изговарят данните на лъковете и всички др.аксесоари в англ.система , защо да бъдем по-долу от тях ,като държим на нашето си.Помислете и под  такъв ъгъл. >:( >:( :-[

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #27 -: октомври 25, 2014, 12:49:56 pm »
Без да се обиждаш, но у нас няма нищичко запазено свързано с лъковете освен думите лък, стрела, тетива и колчан - с тоя форум се опитваме да възстановим поне част от нещата, а за тези които не успяваме съответно ползваме световно приетите! Тези които си имат запазени могат да ползват своите, но дори и те преминават към английската система, за да е ясно на всички. На нас ни е лесно да оперираме с инчове и паундове понеже ползваме множеството чужди източници и вече сме свикнали. Всеки участващ тук е достатъчно интелигентен за да може да си превърне мерките, които го интересуват - ако не ви се търси ето - инч=2,54см, паунд, фунт, либра=0,453кг, не можем за всички мерки, които споменаваме да си правим труда да я обръщаме - супер елементарно е. Да имаме си мерни единици, но не винаги са приложими.
На мен например ми е било много интересно като чета в старите български книги за мерните единици използвани преди като ока, драм, крина, кош - определено не съвпадат с днешните и не добиваш представа за теглото веднага.... :-[
Благодаря за разбирането

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 249
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #28 -: октомври 26, 2014, 02:11:50 pm »
Освен това почти всичко, което се купува покрай лъковете е с такива мерни единици.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #29 -: януари 30, 2015, 06:24:04 am »

Един връх за стрели (предполагам Манчу).
Интересен начин за промяна на центъра на тежестта, чрез удължаване на опашката на стрелата.