Автор Тема: Върхове за стрели  (Прочетена 10917 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Върхове за стрели
« -: март 14, 2013, 11:11:47 pm »
bobber
нека кажа и тук
преди няколко дена реших да ида до лазерно рязане да пробвам върхове за стрели.излезнаха 35ст бройката,тежат 7,3 грама цялата стрела е към 22грама за 20 килограмов лък.хубавото е че можеш да си ги направиш каквито ти харесват,аз ги направих капковидни за да се вадят по-лесно от мишената(която пък си направих тази вечер от ленти велпапе,до сега бях със стиропор)
не знам защо но повечето хора на които ги показах прихнаха да се смеят   
за тях връх за стрела е или средновековна която да пробива брони или свръх модерна с която можеш да се обръснеш.

нямат още скос но и така стават

primitive
Върховете са много добри, типични ловни от прериите през 19-ти век - няма смисъл да плащаш данък обществено мнение. Аз лично започнах също с такива. Единственият проблем е, че когато се забият в дърво се вадят много трудно и в значителна част от случаите чупят дървото на мястото на захващането, ако не е увито поне един инч надолу хубаво със сухожилия, Също зависи и дървото какво е. Стоманата не трябва да е прекалено закалена, за не се чупят при среща с камък. Повярвай има достаа случаи.

bobber
материала е най-обикновенно желязо   можех да избирам измежду различни стомани както и 65г ст45
неръждавейка и тн. но точно поради същата причина е "мек"   
наистина се вадят малко по-трудно като се забият ш дърво но поне стрелата остава цяла,докато ако е с купешки таргет върхове(някои) направо се чупи стрелата.

primitive
противно на това таргет върховете са доста по-щадящи към стрелата. считай го за късмет, че не си счупил нито една. всъщност материала 65г може би е най-подходящ.

Sea Raven
Подобни стрели си правех като дете от пирон, взимах дърводелски гвоздеи със подходящ размер и ги редях по жп линията, като минеше влакът ставаха плоски и идеални за остриета.

По едно време сечех главите с чух и секач защото като се сплескат се разширяват, след това обаче забелязах че именно това разширение играе ролята на спирачка която не дава на острието да влиза навътре в шафта при удар в дърво или друга твърда повърхност, около сплесканата глава която стърчи леко извън шафта се намотава обущарски конец и така без да знам съм имитирал ушичките на ръчно изработените кремъчни остриета.

primitive
Ето какви върховни остриета кове един чичо, с който се запознахме в Турция. Прави ги от стомана, като всяко му отнема по около 1 час. Намесата на шмиргела е минимална - доста е добър... както се досещате, ако няма опит човек времето за направа съответно ще се увеличи доста.

« Последна редакция: март 15, 2013, 12:19:22 am от Admin »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 514
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Върхове за стрели
« Отговор #1 -: април 25, 2013, 09:07:18 am »
Ще ми се тук да попитам и да сравня мненията - как според вас е българското име или се нарича тази част от острието на стрелата по-горе, която стърчи назад и навлиза в тялото на стрелата. На английски термина е Tang!

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #2 -: април 26, 2013, 09:37:34 pm »
Опашка.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 490
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #3 -: февруари 03, 2014, 01:39:57 pm »
Един приятел ковач тия дни ми направи ето тия върхове тип Bodkin:

Дълги са (без най-горния) между 8 и 9 см, и тежат между 25 и 28 грама. Отворът е 1 см. Питанката в задачката е: какъв шафт трябва да приготвя за тях, и какъв лък - да го изстреля!  ;D

П.П. Всъщност на живо са по-хубави. Снимката някак "изглажда" релефа, и впечатлението не е същото...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #4 -: февруари 03, 2014, 04:42:07 pm »
Шафт съответно 11-12мм и лък поне 80-100+++ либри, иначе се сещаш - ще я плюе само.

Неактивен Fox

• Newbie
  • *
  • Публикации: 11
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #5 -: февруари 03, 2014, 09:49:20 pm »
Някакви кординати на ковача?Да не е Стефан Чаков?

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #6 -: февруари 04, 2014, 12:01:24 pm »
Да, Стефан Чаков е ковача.

Мен обаче и други въпроси ми изникват... При такова тегло на върха и при такава дебелина на шафта, дали се гонят пак приетите отношения връх:тегло на стрелата, спайн:сила на лъка и тегло на стрелата:сила на лъка? Или в този случай вече влизат други правила в сила? Щото предполагам ще е по-трудно да се спазят...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #7 -: февруари 04, 2014, 03:07:21 pm »
Напълно прав си за съмненията. По същия начин стои въпросът и за по-късите лъкове с по-късите стрели. Това правило доколкото знам е прието някъде в края на 19-ти век, въз основа на  изчисления и зависимости /някой си е направил труда/, а най-вероятно и върху нещо вече съществуващо, за да служи като отправна точка.

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 65
  • Arrows: +1/-0
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Отговор #8 -: февруари 04, 2014, 07:29:44 pm »
Да, Стефан Чаков е ковача.

Мен обаче и други въпроси ми изникват... При такова тегло на върха и при такава дебелина на шафта, дали се гонят пак приетите отношения връх:тегло на стрелата, спайн:сила на лъка и тегло на стрелата:сила на лъка? Или в този случай вече влизат други правила в сила? Щото предполагам ще е по-трудно да се спазят...

При ~1200грейна стрела, колкото ще излезе с тези върхове ако я правиш от кедър примерно и около 1400 ако е ясенов или дъбов шафта ще ти трябва лък около 120-140#.
Yeoman-bowman, ще му смогнеш ли?
Не се притеснявам от психическите си отклонения, даже си ги харесвам!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #9 -: февруари 04, 2014, 09:07:00 pm »

Малко вероятно :( До 100 бих се напънал, ама от там нагоре, едва ли... Има два варианта: или да ги "плюя" по-наблизо, или да ги мина на шмиргел да им сваля някой друг грам, и да вляза в категория до 100 либри...

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Отговор #10 -: февруари 04, 2014, 09:14:14 pm »

Малко вероятно :( До 100 бих се напънал, ама от там нагоре, едва ли... Има два варианта: или да ги "плюя" по-наблизо, или да ги мина на шмиргел да им сваля някой друг грам, и да вляза в категория до 100 либри...

Ако работиш с по-леки шафтове и докараш около 1100 със 100# лък ще имаш средно около 180м дистанция, което мисля е добре за тези тежки стрели. Ако искаш да прескочиш 200м метра, поне 130#. С 10мм шафт ще стане и може да влезеш в 800-1000 грейна. Стандартните стрели от топола навремето са с 10мм при върха и 9мм при нока. Те са го мислили хората навремето как да подобрят нещата.
« Последна редакция: февруари 04, 2014, 09:18:31 pm от }|{opukc »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #11 -: февруари 04, 2014, 10:41:23 pm »
От топола си правя сетовете за боу дрил. Верно е леко, но не е ли малко мекичко и крехко?! Сякаш ще ме е страх да стрелям с такава стрела... :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #12 -: февруари 04, 2014, 11:02:30 pm »
Точно топола са ползвали, добре че Жоро го спомена. Идеята е дървото да е леко и евтино, все пак точно тези стрели рядко са се ползвали повторно. А за далекобойност хич не го и мисли с такива. Целта е била да имат огромна кинетична енергия на близки дистанции - 50-80м, която се определя от тежестта им. Тогава са в силата си. Особено от крепостните стени, надолу.

Неактивен }|{opukc

• Jr. Member
  • **
  • Patience my friend !!!
    • Профил
« Отговор #13 -: февруари 05, 2014, 10:48:33 am »
Информативно е това за тополата. Естествено ще търси по-сигурен вариант за шафт - ясен, дъб, кедър. Бих препоръчал върха да е с отвор 3/8 или около 9,5мм.
В общи линии това е:
http://www.theenglishwarbowsociety.com/welsh-class-arrow_EN.html

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #14 -: февруари 06, 2014, 02:11:36 pm »
Благодаря за линка Жоро!

А иначе ето и още една нова придобивка - Гумени "blunt" върхове. За т.нар. roving или stumping, както и за тренировъчна стрелба, когато не искаш стрелата да пробие мишената (не, че повечето от нас не знаят за какво стават де, ама и заради другите обяснявам ;) ). Аз си ги нарекох и стоп-върхове/стрели, защото си мисля за тях още откак ми изскочиха две каракачанки (кучета! :) ) насред полето, докато се разхождах с лъка. Пък не ми се лееше кръв.  ;D

Малко технически данни:
Тегло: ~150 грейна
Дължина: 58 мм
Диаметър: изтъняващ от 18 до 11 мм
Пасват на шафтове с диаметри 5/16" и 11/32"

Купени са от и-бей (не, че не можех да си направя традиционни, ама едва ли ще изтраят колкото тия). Излязоха ми някъде по около 3 лв върха (с доставката).