Автор Тема: Калъфи и колчани...  (Прочетена 16548 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Калъфи и колчани...
« Отговор #15 -: март 10, 2014, 01:40:05 pm »
Супер, хубаво е когато има дискусия, а хората не се заяждат  -  наистина не оставам равнодушен почти никога, просто по-рядко го изразявам.
Аз все пак бих го нарекъл колчан с индиански елементи, отколкото тип, но както и да е. Очевидно да - разликата произлиза от тълкуването на понятието тип.
Репликата според мен е когато правиш нещо абсолютно еднакво с даден оригинал - точно както си се изразил, а тип би трябвало да се разбира /или поне както аз го разбирам/, като нещо което си направил според "общите" черти /ти си ги изредил съвсем правилно и точно/, без да си копирал напълно съответния образец. Затова съм акцентирал върху отликите при твоя - директно отсъстващи при индианските. Поне според мен всяко "нововъведение" драстично те отдалечава от "типа".
Да допуснем, че всичко е както при оригинала, но добавиш да речем дупка в долния край откъм върховете, през която да вадиш стрелите - пак ли си остава наименованието на типа /където този елемент е отсъствал/? Въпроса е по-скоро риторичен, за да онагледя съжденията.
Ето моите колчани от "Индиански тип" без да са копия или реплики
Показал съм по няколко ракурса, за да се видят дъната и начините на закрепване, както и положенията с и без лък в калъфа за лъка. Идеята е когато лъка се извади за употреба, калъфът му да увисне така, че да не пречи по никакъв начин на изваждането на стрелите.

Като заключение искам да те поздравя, че експериментирайки си оценил предимствата на този тип колчани.

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 249
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #16 -: март 10, 2014, 02:24:21 pm »
Доколкото разбирам, основният спор е за т. нар. чаша (cup) - детайл от сурова кожа (т.е. здрава и корава 8)) на дъното. На рисунката към началото на темата (тя е от книгата на Льойбин) се вижда добре. Тази чаша може да се вади чрез дръжката с пискюл и се е пълнела с мек материал (козина/вълна), когато стрелите са били с каменен връх, както Primitivе припомни при стрелковия ни излет вчера (аз честно казано бях забравил тази подробност).

Иначе чантичките (джобовете) Джим Хам ги дава, не се сещам на старите колчани да са ги слагали, но мога и да бъркам.
« Последна редакция: март 10, 2014, 07:47:56 pm от Black Wolf »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #17 -: март 10, 2014, 02:42:27 pm »
Не, лично за мен спорът е основно за това дали мога да нарека колчана си "от индиански тип". Както мисля се разбра, разногласията ни с primitive идват явно от различното тълкуване на този, тъй да го нарека, "термин". :) Приемам забележките за "отдалечаването от типа", надявам се и той да е приел моите аргументи. :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #18 -: март 10, 2014, 03:49:12 pm »
Естествено, че ще се разберем!
Всъщност основният ми тезис се гради върху една презумпция - а именно: когато един незапознат човек види този колчан и прочете от "индиански" тип, той обикновено го приема за чиста монета и това се отпечатва в съзнанието му вече като индиански тип /без кавичките/. В повечето случаи хората /с някои изключения/ нямат време, пък и желание, а понякога просто и не могат поради ред ограничения  да се ровят допълнително и да търсят други източници на информация. Т.е. ТЕ вече са приели това за дадения тип и така нещата се пренасят погрешно в бъдещето. Нещата прогресират един вид.
За съжаление съм се сблъсквал с това и то на ниво кино-продукция, за която трябваше да правя индиански оръжия и др., при което режисьора ми обясняваше пламенно, че не правя нещата както трябва защото трябвало да са "така", както той ги е видял в някакво списание. Затова го попитах дали цели историческа достоверност или просто ги иска "така", както той ги "разбира". Естествено получи се четвърти и пети вариант....
Целта ми тук във форума е да се опитвам да изправям някои "неясноти" в които се стремя да съм компетентен.
Наистина не съм имал предвид чашата, а вида дъно на колчана, обикновено с кръгла и много по-рядко с овална или капковидна форма.
Както се спомена вече, ако се върнем назад във времето и се опитаме да разберем начина на достигане до това решение ни става много по-ясно защо именно се е стигнало до там. При твоят начин, като се подредят хипотетично каменни върхове, те ще имат склонност да се сближават и удрят един в друг и да се чупят /както впрочем се случва и с металните, при които  в случая това не е от значение, освен ако не са ловни/. За един ловец от ерата, преди да са използвани метални остриета, това си е било равносилно на гладна смърт. Една стрела тогава е изисквала неимоверни усилия за направа. И т.н. мисля че стана ясно.
Като казвам, че не се заяждам, наистина го твърдя и считам, че с интелигентни хора винаги може да се постигне съгласие, независимо от страната на всяка от страните.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #19 -: март 10, 2014, 04:20:08 pm »
Да, има резон в нещата, които пишеш! Понякога човек пишейки забравя, че не всички хора имат нужният минимум от знания, и че има нужда да се уточняват много повече подробности, без които съществува вероятност нещата да се изтълкуват грешно. Благодаря, че ми напомни и за този проблем!

Иначе обещавам, че ако някой ден си направя по-къс лък и индиански стрели, ще се постарая да намеря нужните материали, и да направя абсолютно автентичен индиански колчан, който да покажа на читателите ми за сравнение! ;)
« Последна редакция: март 10, 2014, 04:21:41 pm от xenos »

Неактивен bobber

• Newbie
  • *
  • Публикации: 41
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
« Отговор #20 -: март 11, 2014, 08:23:22 am »
значи все пак ще се пробваш в мозъчното дъбене? :)

относно лисицата...имам спомен че съм мяркал от лисици и чакали...може да бъркам разбира се

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #21 -: март 11, 2014, 09:01:27 am »
значи все пак ще се пробваш в мозъчното дъбене? :)

Ам... не знам... имам познати дето правят.  :P ;D

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #22 -: март 11, 2014, 09:36:35 am »
От койоти и вълци има, както и от планински лъвове /считана за най-добрата и престижната/, но лисичата кожа е твърде деликатна и ако е използвана, то е било нещо като изключение.

Неактивен bobber

• Newbie
  • *
  • Публикации: 41
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
« Отговор #23 -: март 11, 2014, 06:24:49 pm »
ох,нещо се зарибих една телешка кожа дето я имам да я правя на мозъчна и нея...ако стане много дебела за гамаши(едва ли) ще си направя колчан като хората :)
ама айде малко да се оправя тва време де,последния път 8 часа омекотявах докато изсъхне кожата  :-[

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 249
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #24 -: март 31, 2014, 09:36:02 pm »
Ето всъщност конструкцията, за която стана дума по-горе:

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #25 -: април 12, 2014, 09:36:30 pm »
По повод на турските колчани, които публикува Динко, се сетих да попитам, как бих могъл да уплътня такъв, така че стрелите да не падат, да са подредени, лесно да се поставят и вадят от него! Знам два варианта! Единия с челно парче кожа с дупки, другия с вертикални пластове плъст, между които се постевят стрелите! За втория ме светна Цецо, който любезно ми предостави снимка на автентичен колчан от някакъв музей, точно с плъст! Голямата питанка е, как ще извадиш сртела с широк връх/листовиден, лястовича опашка и пр./ от него, а също и от този с дупките? Някой ми беше казвал, че се е ползвала свинска четина, чували ли сте? Пускам и една снимка на дъното на мой колчан, по горе беше станало въпрос, че дъната винаги са обемни, никога с плосък, равен шев! Тава е вярно!

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #26 -: април 13, 2014, 10:28:53 am »
Ако не държиш на автентичност пробвай моя вариант, ние слагаме пластмасови кухненски четки, купуваш си някакъв подходящ тип от домашни потреби и натъпкваш две навътре така че космите да са срещуположни и между тях да се навират стрелите, евентуално подстригваш космите до подходящ размер и форма.
Дори при стрелба от кон или тичешком стрелите не изпадат от плитък колчан.

При исторически колчани май слагаха освен плъст навита осукана сплитка суха тръстика, сменява се при нужда и не задържа остриетата с контри като плъстта.
« Последна редакция: април 13, 2014, 07:57:07 pm от Sea Raven »

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
    • Профил
« Отговор #27 -: април 13, 2014, 12:08:21 pm »
Плъст навита на руло е по-добрият вариант.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
    • Профил
« Отговор #28 -: април 13, 2014, 07:54:00 pm »
Според мен не е, размъква се, затепва се и върховете се закачат колкото и да са заоблени. Това с четките е най добрият вариант, измислен е от хора които са направили хиляди истрели от кон.
Стига да не държите на автентичността де.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
    • Профил
« Отговор #29 -: април 14, 2014, 08:55:42 pm »
Рейвъне, все пак това е форум за лъкове и аксесоари от естествени материали. :)

По същата логика може вместо рогови лъкове да се ползват спортни лъкове... Щото са пробвани многократно.
Идеята на форума е да представим нещата такива каквито са били - оптимално близко до историческите и да се поучим какво и защо е ползвано. :)

Моята логика е, че ако на нашите експерименти не ни се получава или ние бъркаме или има тънкости които не са ни ясни.
Сигурен съм, че дедите са изстреляли повече стрели от нас.
Въпросът е ако те са го правили, защо и ние да не опитаме?
« Последна редакция: април 14, 2014, 08:57:17 pm от Admin »