Автор Тема: Протектори, ръкавици, подложки...  (Прочетена 9054 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Протектори, ръкавици, подложки...
« -: февруари 13, 2013, 11:25:24 am »
xenos   
Какви предпазни средства ползвате при стрелбата с лък? Аз си направих един протектор на предмишницата от дебела телешка кожа (5-6 мм вероятно):

Сега се чудя да си правя ръкавица с три пръста, или подложка (пад). Не съм запознат с ефективността и на двете. Какво бихте препоръчали?

}|{opukc   

Аз ползвам ръкавица за по-тежък лък. За 40# според мен е излишно, а и да я правиш според мен е играчка и време. По-добре си я купи.

По-подробно ТУК

BlackWolf   

Даже и по-евтини има.
http://www.bowhunting-bg.com/bg/online-shop/22896.html

xenos   

Бе на тия цени, като им сложа и поне 7-8 лв доставка, да ви кажа честно много по-добре би било да си я направя.  Като ги гледам, не би било особен проблем. Даже и по-хубава може да стане. 

Sartheris   

И 1 лев няма да дам за нещо което мога да си направя сам и то супер бързо......

Borkata   

най-лесно и бързо става с изрязана пластмаса от пвц бутилка и някаква връв.

Sea Raven   

И моите сам си ги правя, първо че си ги изработвам по мярка и така че да са ми удобни и второ че обичам да работя с кожа, дърво и всякакви естествени материали.

Протектора е пластина от кравешки рог, варена, изправяна и подлепена с мек велур.
.

Borkata   

Красива работа!
За естествените материали вдигам палец! 
Просто ако на Стоян му се стреля и няма кожа под ръка може да изработи нещо временно от ПВЦ бутилка...

Поздрави!
Борката

BlackWolf   

Цитат
Borkata wrote:
най-лесно и бързо става с изрязана пластмаса от пвц бутилка и някаква връв.

Петров, ти май се ебаваш! 

xenos   

Sea Raven, виждам, че ползваш подложка за пръстите. Какви са ти впечатленията от нея? В сравнение с ръкавицата?! Аз дори не знам как се държи това нещо, защото съм го виждал само така на снимка.  Питам, защото се двоумя между такава, и ръкавица.

BlackWolf   

Абе по-добре си тренирай пръстите! 

xenos   

Бе ти ясно, че така най-добре, ама пусто нема кога да стане!  Вчера се каних-каних да ходя да стрелям, това трябваше да свърша първо, после онова... успях да тръгна към 7 и 15-20, и докато стигна до полето и развия чаршава с лъка и стрелите, и се стъмни  Да знаете, лятото си е заминало вече...  Не можах въобще да стрелям, и се прибрах по абсолютно тъмно.

Sea Raven   

Стрелял съм и с трипръста ръкавица но подложката ми е по удобна защото при нея пръстите са голи и свободни когато не се стреля и е по удобно да се пипа нещо, по лека е и по бързо се слага а като не стрелям я свалям за секунда и я пъхам в джоба да не ми пречи да вадя стрелите от мишената или нещо да поправя по финно..

Теоретично стрелбата с нея може би не е толкова прецизна и точна, но аз нямам база за преценка- според мен си е удобна.
Слага се елементарно- нанизваш средният пръст в дупката и тя се намества сама.
Прави се още по лесно- тази ми е от езика на някакви стари туристически обувки, не е проблем да си направиш за проба една и да си прецениш.

С нея между другото стрелям само с по силни лъкове, с по слаби си дърпам с голи пръсти, от стъргането и дялането кебапчетата ми са станали на гьон. 
.......................

Последните две седмици се расипах от стрелба, нито една стрела не ми остана- всичките ги потроших.
Обикалях две седмици южното черноморие и понеже съм харпунджия обикновенно се свираме по някакви пусти плажове към турската граница- просто идеално за стрелба.

xenos   

То да ти кажа, и на мен ми се струва, че с моя лък ще мога да си стрелям без такива екстри. Последния път като стрелях, направих 30-тина изстрела, без да имам особен дискомфорт в пръстите. На една среща на форума ми на Кръстец обаче, бях си прецакал средния пръст, защото за пръв път стрелях със средиземноморски захват, при това само с два пръста, и си слагах тетивата в сгъвката след първата фаланга. Засегнах си нерва на средния пръст, който минава точно там, и около ден нямах чувствителност във върха на пръста, а после с месеци отвреме-навреме ме "удряше ток".  Та си спомням, че оттогава мисля за ръкавица. 

}|{opukc   

Ако ти бяха изтръпнали всички пръсти, нямаш нужда от екстри. Нямаше да чувстваш нищо така или иначе. Шега.
При мен пък от шлайфмашина палеца не е мой... 

Borkata   

Предпазителя за стрелящата ръка е хубаво да е изработен от по-твърда кожа или както колегата си го е направил от рог. По рога тетивата ще се преплъзва по-бързо. Но недостатък е, че рога ще защити по-малка част от ръката.
Ако държиш правилно лъка ще се удряш по-малко, но при силен лък и малко е много...

Идеята на крагата е точно приплъзване. Тетивата не се спира в нея, целта е да продължи. Понеже кожата на ръката задържа тетивата и се получават сериозни ожулвания. На мен ми се е случвало тетивата да влезе между крагата и ръката ми... Пак не е приятно... Затова е хубаво предпазителя да е плътно по ръката.
Та тези които са стреляли знаят, че ПВЦ предпазителите от бутилки пластмаса с гладка стена върши работа. А и Стоян често говори за опортунизъм в блога си и за употребяване на наличното в случай на нужда. Смятам информацията не е излишна при положение, че в ситуацията в която живеем пластмасови бутилки има навсякъде в излишък.

Стрелял съм с ръкавица и с подложка. Според мен е въпрос на лична преценка. При подложката има разделител между показалец и среден пръст който служи за осигуряване на разстояние между двата пръста точно колкото тялото на стрелата. Това е полезно, понеже пречи на пръстите да се допират плътно до стрелата, а от там да влияят на полета й.
Пръстите държат тетивата. Недостатък на подложката е, че бързо се амортизира. Лично аз се чувствах по-добре с ръкавица (не трипръста, а нормална ръкавица), като нейния недостатък беше мекият материал. Стрелбата с ръкавица сякаш беше по-бавна отколкото стрелбата с подложка.

Sartheris   

Не ми е ясно тия нагръдници които професионалните стрелци носят за какво точно служат???

BlackWolf   

Те са спортни стрелци, не професионални. Професионален стрелец аз разбирам някой, който си вади хляба с лъка (истинки лък имам предвид, а не спортните изкуственяци).
Така че това е или някой, който разчита на лъка за прехрана (лов) или професионален наемник. И двата вида са изчезнали вече  , така че професионални стрелци днес няма.   

А за какво ги слагат - ами щото са малоумни. И се чудят каква нова глупост да измислят. 

xenos   

В тоя ред на мисли, знаете ли какво значи "амазонка"?  Отговарям: "без гърда"!  Според митовете, амазонките са войнствено племе от жени, които били много добри с лъковете. За да можело обаче да стрелят добре, били с една отрязана гърда (тази, която се пада към лъка, и пречи на тетивата).

Та това във връзка с нагръдниците. Може някой от днешните стрелци да са по... гърдести ... и за да не се стига до рязане...   

Сори за офтопика! 

Sartheris   

Е имах предвид примерно тия по олимпийските състезания. Наистина ли няма абсолютно никаква роля тоя нагръдник?
И НАЙ-МНОГО ме дразни как въртят лъка след като стрелят... ТОВА пък защо????

П.П. сега видях че xenos писа. Да, точно жени гледах че носят такива, сигурно затова ще да е 
« Последна редакция: март 15, 2013, 12:40:01 am от Admin »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Протектори, ръкавици, подложки...
« Отговор #1 -: юни 10, 2013, 11:22:59 am »
Направих си и нова "крага" или както там се казва - протектор за ръката от тетивата - особено необходима при по-къс брейс

Колкото и пржсто до изглежда - доста бачкане си е... и винаги може да се желае още

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #2 -: юни 12, 2013, 01:35:21 am »
този ъгъл на кожата от вътрешната страна на предмишницата не е ли малко рисков?
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #3 -: юни 12, 2013, 08:47:02 am »
Аха, и аз това си помислих. В моя случай (вижда се малко по-горе), дори я направих изрязана по-навътре, да не би евентуално да се закачи тетивата...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #4 -: юни 12, 2013, 09:31:57 am »
Там няма как да се удари тетивата, поне при моя начин на стреляне и не го считам рисков, напротив. Първото място където може да се срещне тетивата е в основата на триъгълника, като ще продължи да се плъзга напред, но не и да закачи самия триъгълник.

Неактивен Black Wolf

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 249
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
    • Общество "Орловият Кръг"
« Отговор #5 -: юни 12, 2013, 03:49:45 pm »
Стояне, защо не постнеш онези другите протектори, които си беше ушил? Доста добре изработени са.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #6 -: юни 12, 2013, 04:15:20 pm »
Амиии.. аз имам май само още една ръкавица, която е направена да предпазва горната част на ръката, държаща лъка. В комбинация с крагата става добра защита на ръката. За това ако говорим - ето ги:

...и публикацията ми в блога.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #7 -: юни 12, 2013, 07:55:26 pm »
Те го те и моето - флеч протектор или bow hang arm protector - тоя път реших да мина само със шиене при пръстите и другото шиене да си го спестя....

Моля за извинение за лошото качество на снимките, при първа възможност ще ги сменя с по-добри

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #8 -: юни 13, 2013, 08:49:41 am »
Ръбовете на кожата ги мини с нагорещен пирон, който топиш често в парафин или восък. Ама предварително ги заобли и оглади със шкурка. После нацяло удари някое негранясващо масълце или течен парафин, и ще им вдигнеш няколко левъла поне! ;)

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 124
    • Профил
« Отговор #9 -: юли 24, 2013, 07:13:49 pm »
Пръстен изработен от рог от крава. Понеже от ентусиазъм прецаках нужното парче този пръстин изработих от останалия материал. Още не съм го пробвал с лъка но мисля че ще е добре. Омекотен е с бизонска кожа. Изработката отне 30 мин.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #10 -: август 01, 2013, 12:39:26 am »
преди време си бях направил с почти същия дизайн но го чуствах доста некомфортен при стреляне, да не кажа болезнено. тази плоска форма много ми тормози палеца от горната страна. разбира се от палец до палец има разлика - дано при теб е по добре. на FETİH KUPASI имах възможност дапробвам доста пръстени но струва ми се най комфортно се стреля с този дизайн
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #11 -: януари 03, 2014, 12:56:26 pm »
Здравейте!

Понеже забелязах, че в студено време дори стрелбата със средно силен лък не е много приятна за голите пръсти, реших да си направя поне една проста подложка. Ето от този тип:

Понеже на живо не съм виждал такава, въпроса ми е: каква би било най-добре да е дебелината на кожата?
« Последна редакция: януари 03, 2014, 12:58:44 pm от xenos »

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 124
    • Профил
« Отговор #12 -: януари 04, 2014, 06:33:42 am »
Имам такава подложка. Направих я от 5мм телешка кожа за приятели които идват да стрелят с лъка ми време на време. Мисля че от 3 до 5 мм е добър вариант.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #13 -: януари 04, 2014, 12:21:01 pm »
Аз мислех 1-2 мм ще кажете... :)

Неактивен bobber

• Newbie
  • *
  • Публикации: 41
  • Arrows: +1/-0
    • Профил
« Отговор #14 -: януари 04, 2014, 07:24:13 pm »
и с 2мм ще стане,аз съм правил от оная кожа дето ти пратих....малко тънка идва тя де ама май няма 2мм :)