Автор Тема: Лъковете на xenos  (Прочетена 17856 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Лъковете на xenos
« Отговор #105 -: януари 15, 2018, 01:05:52 pm »
Белейки кората и разцепвайки най-дебелото дръвче от снимката, забелязах ясните признаци на заразяване с холандската болест! Това лято вероятно е щяло да му бъде последното. Жалко, колко хубави лъкове ще си отидат ей така... :(

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #106 -: януари 16, 2018, 09:52:00 am »
Как пък разбра, че става въпрос точно за тази болест, доколкото прочетох това е болест само при бряста и обикновено се разпознава по изсъхване на клоните в горната част на короната. Стана ми интересно.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #107 -: януари 16, 2018, 10:20:07 am »
Е то това си е бряст де! :)
Дълбоко в кората се образуват едни странни петна, които се забелязват при белене. Освен това в беловината (някъде към по-горните годишни пръстени), започва да се образвува тъмен пръстен. Самите пори се превръщат в тъмни (понякога почти черни) нишки. А и сега като се замисля - имаше изсъхнал клон малко по-високо от мястото, на което го отрязах. Не съм оглеждал върха, може и там да е имало още изсъхнали.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #108 -: януари 16, 2018, 12:58:33 pm »
Ясно - гадна работа, така или иначе бряста е много, много намалял в БГ.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #109 -: февруари 27, 2018, 11:53:40 am »
Хм, сякаш не съм попадал на бряст с толкова тъмна сърцевина досега! :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #110 -: февруари 27, 2018, 08:01:55 pm »
Дааа тъмничък е, сега си припомних като го видях как ми се пръсна един лък от такава сърцевина на бряст. Може би трябва да пробваш с един два слоя за гръбче върху сърцевината.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #111 -: февруари 28, 2018, 08:59:25 am »
Аа, аз и по принцип не съм мислил да правя лък само от сърцевината. До колкото знам, мисля че е сравнително трошлива (тази на бряста). Обмислях обаче една от цепениците (тая най-тънката) да я пробвам да стане английски лонгбоу. Със стандартното овално сечение. Тогава може и сърцевината да влезе, и ще стане още по-класически изглеждащ! :)

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
« Отговор #112 -: март 14, 2018, 04:05:51 pm »
Това е червен бряст, Ulmus rubra, нарича се така точно заради сърцевината.
Много добри лъкове стават от него, точно като тисов лонгбоу, принципа е същия. Сърцевината сама по себе си не става за лък но е много твърда и плътна и в комбинация с външната бяла част работи идеално.
Правих един сто и двадесетина либров лонгбоу, даже още ми се търкаля някъде в къщи.
Там откъдето взимам бряст е само от този тип, почти не съм попадал на бял. За съжаление това дърво има проблеми в световен мащаб и стана много рядко.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=566557306702510&set=a.541077909250450.126957.100000447370517&type=3&theater

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #113 -: март 16, 2018, 08:39:26 am »
Червеният бряст не беше ли северно-американско дърво?! Аз в България знам, че са само бял (Ulmus laevis), полски (Ulmus carpinifolia) и планински бряст (Ulmus glabra). От тях последния май беше по-устойчив на холандската болест. При нас все още го има сравнително често, но от 2 години насам забелязвам, че броя на поразените дървета расте... :(