Автор Тема: Лъковете на xenos  (Прочетена 11514 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 490
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Лъковете на xenos
« Отговор #90 -: юни 19, 2017, 10:38:22 am »
Такааа... още 900 изстрела по-късно парчето на дръжката явно съвсем се отлепи (или поне само около средата не е), и в момента се държи на място само от бандажите! Лъка почна да скърца при опъване, но продължава да е цял, пу-пу! Чудя се още колко ли ще е така?! :) Силно се надявам да изчака зимата, ама...

Чудех се какво да направя - да залепя наново парчето, и да се надявам, че ще изкара пак така няколко месеца? но трябва да махна бандажите, пък така добре станаха! :( Или пък да ги подсиля с още?!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 514
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #91 -: юни 19, 2017, 09:30:32 pm »
Ами за съжаление това е най-стресовата ситуация и там обикновено не се подлепят дръжки освен неработещи, аз лично бих го презалепил със съвсем ново друго по-дълго парче и бих увил цялата дръжка с бандажи след слепването. Но струва ли си усилието или е по-добре да направиш нов?

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #92 -: юни 19, 2017, 10:06:44 pm »
Аз нов че ще направя - това е ясно! Даже няколко, надявам се! Но за съжаление, по материала за тях в момента има листа! :) По-рано от средата на зимата лък няма да стане от него! :( До тогава ми е зор да закърпя положението, че не ми се спира набраната инерция...

Почнах подсилване на бандажите тази вечер - плътни намотки ленен конец, промазани с епоксид. 2-3 пласта мисля, да видим какво ще стане...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #93 -: юни 19, 2017, 10:39:01 pm »
стискам палци, но нали знаеш, че това са палиативни мерки..., апропо ти какво лепило използва първоначално?
« Последна редакция: юни 19, 2017, 10:43:17 pm от primitive »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #94 -: юни 20, 2017, 08:37:15 am »
Двукомпонентния универсален епоксид на Бизон.

Да, да, напълно съм наясно, че мерките са временни! Само кръпки, които да ми дадат още малко време...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #95 -: юни 20, 2017, 10:01:09 pm »
Даже си мисля, че ако беше дървесно лепило щеше по да хване, защото лепилата за дърво са по-проникващи от смолите, въпреки, че тая е добра, но по-скоро за плътни елементи.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #96 -: юни 21, 2017, 08:59:35 am »
Дървесните са много капризни към плътното пасване на елементите, и искат сериозно стягане след това. Епоксидите са достатъчно добри - все пак и фибростъклените ламинати в цяла дължина ги лепят с такова! Досега при нищо друго не съм имал разлепване, но просто допуснатата грешка е сериозна. Всички, които са я правили, докладват разлепяне или гръмване на лъка! Явно напреженията, и особено вибрациите при стрелба, се концентрират точно там! За съжаление, разбрах чак след като я свърших... Втори път няма да се случи! :)

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #97 -: юни 22, 2017, 11:30:18 am »
А иначе Z-снадката няма никакви поражения, вчера я огледах, като свалих парчето кожа на дръжката, за да намотая ленен конец и под него. Което малко ме успокоява, защото репликата на съдбърито, която направих, е само Z снадка, без допълнително парче върху нея...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #98 -: юни 22, 2017, 04:15:32 pm »
Смолите са доволно добри, но когато се използват правилно и то не всички особено за лъковете, както е видно при поредица лъкове на Грозер например и някои други. То предимството им е определено попълването на относително ненапаснати елементи, не толкова самата здравина на слепването. Особено при дървесините си прав, че са чувствителни към напасването, но и към лепилата. Другото гадно при смолите е тяхното стареене и влиянието на слънчевите лъчи /да кажем, че уж не ни касае това толкова/. Хубаво за снадката, че държи, е в крайна сметка ще закрепиш там някак положението.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #99 -: юни 26, 2017, 10:13:50 am »
Спря да скърца! ...засега. :)

Неактивен primitive