Автор Тема: Лъковете на xenos  (Прочетена 13021 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 491
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Re: Лъковете на xenos
« Отговор #60 -: юни 08, 2016, 09:47:29 am »
Мен лично с тоя профил дръжка тотално ме изгуби, остава само и да сложиш макаричка за водач на стрелите... :o

На първата част от изречението ще ти отговоря с думите "На вкус и цвет - товарищей нет"! :) На втората обаче, знаейки подтекста, с който го казваш, ако не се познавахме, бих се обидил! До колкото разбирам, това е форум за лъкове от естествени материали (подразбиращо се с традиционни форми), но не и изрично само за РЕПЛИКИ на конкретни съществували във времето типове дизайн?! Този тип дръжка се води "locator", и е един от от петте основни типа дръжки за лонгбоу!

Държа отново да напомня, че лъкът е тренировъчен, а не примитивен, реплика, и прочее! Какво ще рече това - тук фокуса е върху стрелбата, а не върху лъка! За изработка на традиционни лъкове от естествени материали може да не мога да се меря с повечето от вас тук, но виж за стрелбата с традиционен лък (засега с теоретичната й част, за съжаление), мисля че поназнайвам достатъчно, та поне да не съм по-назад! От там знам, и че правата (може да наречем и примитивна) дръжка, особено без водач, е най-трудна за начинаещ! Затова се препоръчва да се започне с леко моделирана, най-добре от типа "локатор". И тук вървях по ръба на традиционното, защото локатора е най-леко модифицираната от всички други, което също ми помогна да избера нея (можеше да е хай-пистъл грип :) )! За добрите резултати в стрелбата основното правило е едно: ПОВТАРЯЕМОСТ! В положения и движения (правилните, разбира се)! Дръжката от тип локатор позволява точно това - повтаряемост в положението на държащата лъка ръка върху дръжката!

Няма да ти хареса и кожения "водач" на стрелата, макар той също да е на ръба на традиционното с размерите и формата си. Защото можеше да го направя и център-шот, ако бях тръгнал съвсем модерната, в което ме обвиняваш! :) Но и той (водача) има същата роля - повтаряемост в положението на стрелата върху лъка! Разбира се, че древните са се справяли добре и без него ...само дето са стреляли ежедневно откак са проходили - нещо, с което мисля всички тук сме позакъснели леко! :) Така че този вариант отпада, и за мен лично остава втория - първо да си помогнем малко с леки модернизации (пак казвам - на ръба на традиционното, не съм тръгнал на ламинати, център-шоти, рекърви и компаунди!)! Пък после вече - може и съвсем примитивната! :)

Та с две думи: нека не смесваме ябълките с портокалите! :) Ако ще говорим за направа на традиционни примитивни лъкове - дай ми някой дизайн, и ще ти направя реплика до последния детайл! (в тоя ред на мисли - следващият ми лък вероятно ще ти хареса, ако стане!) :) Но като ще говорим за стрелба с традиционен лък, и особено начално обучение - мисля, че някои леки компромиси (за трети път: на ръба на традиционното!), си заслужават!

Ето защо смятам, че сравнението ти от втората част на изречението, е неуместно!
« Последна редакция: юни 08, 2016, 11:07:17 am от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 516
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #61 -: юни 08, 2016, 02:04:47 pm »
Това с макарата е стар майтап, свързан с един друг форум. Пък нищо не ти казвам, просто наистина не съм фен на този тип дръжки и всичките им сродни, та затова. То си е твоя работа, щом те кефят и си имаш съображения. Мен никога не са ми седели такива на дневен ред.  Пък реплики нивгиш не ми е било за цел да правя. А от ръба най-лесно се залита, стига да имаш уклон.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #62 -: юни 08, 2016, 02:18:25 pm »
Точно защото знам за майтапа, затова не ми хареса да бъда сравняван с този, от когото е тръгнал! :) Уклона си, мисля категорично, съм го показвал много пъти досега! Не виждам признаци това да се промени... И тук не ставаше въпрос дали ме кефи дръжката или не, а просто за необходимото зло, което ще ми помогне да стана по-добър (така поне обещават! :) ). Как да знае човек, преди да опита?

П.П. Айде реплики може да не е била точната дума. Да речем primitive, aboriginal, native, или както там още може да се нарекат, дизайни! :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #63 -: юни 08, 2016, 02:34:44 pm »
Не се коси, те с мен най-вече се майтапят по тоя повод.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #64 -: март 27, 2017, 01:16:11 pm »
Няма как - някои неща трябва да се научат по трудният начин! :( Става въпрос за тренировъчния 30 либров лък, който направих миналата година. С лепената дръжка тип "локатор"... Не бях стрелял с него откак съм го завършил, но миналата седмица реших да го подкарам ...и се появи проблем, който ако не действам - може да се окаже фатален!

Както се вижда по-назад в темата, дръжката е лепена - двете рамена със Z-снадка, и върху нея - допълнително парче дърво за докарване на дебелина. Та след около 200 изстрела точно по лепилната линия между това допълнително парче дърво и рамената започнаха да се появяват вече добре различими пукнатини ( с червено на прикачената най-долу снимка)! Дали са в дълбочина, или засега само в лака - трудно да преценя! Но при всички положения са индикатор на проблем, който вероятно ще се задълбочи - вероятност парчето да се отлепи, и лъка да се счупи! :(

Проверих (колко хубаво би било да бях го направил преди това, но кой да си го помисли!), и се оказа, че съм направил грешка още при проектирането на лъка! Понеже досега не бях рязал Z-снадки, ме беше страх да режа по-дебели заготовки, и ги изтъних до прогнозираната дебелина на рамото, като си мислех, че фейдовете после ще ги докарам от допълнително залепеното парче дърво! Да! - ама НЕ!, както би казал Петко Бочаров! Не ставало така! По този начин се натрупвало напрежение между двете части, което можело да доведе до отлепяне - респективно унищожаване на лъка!

Правилно е да се направи така:

Странното е, че по време на тилеринга този лък е опъван стотици, да не кажа хиляда пъти, без да забележа проблема! А може би сега го забелязвам, защото има лак, който се напуква? Или при оформянето на дръжката съм я отслабил достатъчно, че да стане едва забележимо работеща?!
Няма значение всъщност - вредата вече е сторена, и аз нямам много полезни ходове в този случай! :( Това, което съм решил да направя, е да добавя сухожилия и/или сурова кожа, по начина показан с оранжеви линии по-долу на снимката - надлъжно по гърба, и напречно бандажиране на няколко места по дръжката. Надявам се така да я стегна допълнително, и да я направя по-твърда, за да спра евентуално процеса. Добре, че лъкът е сравнително слаб, та вероятността да успея е малко по-голяма! Как мислите?

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 262
    • Профил
« Отговор #65 -: март 27, 2017, 09:47:07 pm »
това за напрежението между двете части при ламиниране (в случая на дръжка) не го бях чувал. как така? огромна част от композитните лъкове имат сходни снадки, често от разновидови дървесини. споменава се за османски военни лъкове при които дръжката получава дебелината си от дрянов ламинат за  втвърдяване. по съм склонен да приема някакъв проблем с лепилото. ама станалото станало. така дистанционно нямам идея, но ако прогресира, все пак презалепването на ново парче дърво с естествени лепила не е ли вариант?
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #66 -: март 27, 2017, 10:29:49 pm »
Има има, в англоезичните форуми за лъкове има подобни случаи.  Там идва напрежение от огъването и ги цепи залепените парчета. Може би наистина е проблем на лепилото обаче щото дръжката си е Масивничка.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 262
    • Профил
« Отговор #67 -: март 28, 2017, 01:57:56 am »
това общо за всички лепила ли важи, или става въпрос само за синтетични?
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #68 -: март 28, 2017, 08:23:31 am »
Май май при синтетичните се случва, ма де да знам ако има постоянно напрежение при туткала какво ще стане.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #69 -: март 28, 2017, 08:35:45 am »
Хм, дръжката ми въобще не е толкова масивна, трябва в ръката ми да я снимам, за да се добие представа. А може би и това е проблема? Може би се получава съвсееем леко работене в нея, което е достатъчно да нацепи лака. Аз все още си мисля, че лепилото държи, но лака над него се предава. Ако нямаше лак, вероятно нищо не бих забелязал! И понеже дръжката си ми харесва, и не ми се впуска в ново приключение с лепене на нови парчета, ми се щеше ако може да я запазя. Затова питах дали бандажите биха я спасили...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #70 -: март 28, 2017, 09:34:41 am »
Еми действай с бандажите тогава, но за да работят добре бандажите е по-хубаво да се махне всякакъв лак до чисто, за да хване туткала, пък после си го лакирай като искаш. Дори да не те е предало лепилото, щом се съмняваш е по-добре да се подсигуриш.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #71 -: март 28, 2017, 09:36:27 am »
А, да, бандажирането ще се прави по всички правила на бекването - изчистване до чиста дървена повърхност, и с туткал и прочее! :)

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #72 -: март 31, 2017, 10:20:10 pm »
Абе да попитам още нещо: понеже при остъргването до чисто дърво заедно с лака си замина и байца, дали ще е проблем преди да лепна сухожилията да го мацна отново с малко воден байц? Че много ми контрастира така. Останалата част е тъмен палисандър! Ако не може, то дали поне сухожилията или суровата кожа след изсъхване могат да се оцветят?

А, и още нещо: колко време се очаква да мине преди пак да мога да го ползвам?

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #73 -: март 31, 2017, 11:29:57 pm »
За байца, не мисля, че е проблем да го повториш. Пък за бандажа, докато напълно изсъхне плюс още малко за сигурност!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #74 -: април 18, 2017, 01:28:37 pm »
В крайна сметка се получи това! Отгоре е сурова кожа (агнешка или ярешка, не съм сигурен), под нея по гърба и под бандажите има един слой сухожилия. Сега остана да позная и кога е изсъхнало достатъчно! :) Предполагам няма да е проблем да я байцна и лакирам отгоре?