Автор Тема: Лъковете на xenos  (Прочетена 18604 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
  • Arrows: +10/-0
    • Профил
Re: Лъковете на xenos
« Отговор #30 -: март 28, 2016, 09:01:04 pm »
според мен не се занимавай с варене и пристягане. възможно е да се деформират, или още по лошо да се пукнат връхните части на сглобката. например: когато грундирам с туткал (тъй като голямата част от него е вода) подобни тънки елементи на сглобки винаги се деформират и стават на корито. е, като изсъхнат се поизправят, но има някаква остатъчна деформация. мисълта ми беше да не я прецакаш от престараване. ако сглобката изглежда така и от другата страна си я направил перфектно за банциг
« Последна редакция: март 28, 2016, 09:04:52 pm от nameless »
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #31 -: март 28, 2016, 11:52:49 pm »
а, и независимо с туткал или с пва лепиш, измисли си вариянт освен напречно стягане на сглобката, да фиксираш двете части така че при стягането да не бягат една от друга. при всички разновидности на V-видните, а и не само има такава тенденция.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #32 -: март 29, 2016, 10:15:03 am »
Давай както си решил, аз лично не виждам смисъл да удължаваш рамената за тоя тип опън от 30 паунда. Ако не са нарушени годишните слоеве, смисъла от бекването с кожа напълно се губи при тая дължина, само повече допълнителна работа, а там така или иначе се лепи с туткал...

Просто ми се ще да съм максимално сигурен, че не претоварвам дървесината, дори и при тази никаква сила. А и както каза bravewolf - дългото винаги може да се скъси, ако не ти харесва, но обратното - трудно! :) Май 68" ще го направя първоначално, пък ще видим...
Чуденката ми с бекването беше по същата причина - да съм сигурен в цялостта на гърба. Но както казвате - едва ли има смисъл при 30-35 паунда. Ще си го запазя за по-силни варианти! :) П.П. Прочетох, че някои майстори си лепят кожата и плата (че даже и сухожилия!) с Titebond-a!!

... а той най-вероятно ще си е бавничък при тази дължина и гонената от теб сила на опън!

Спазвайки принципа на масата (ако успея!), би трябвало да не се забелязва сериозен спад в бързината - слабият лък е с по-тънки и тесни рамена! Но... ще видим! :)

според мен не се занимавай с варене и пристягане. възможно е да се деформират, или още по лошо да се пукнат връхните части на сглобката. ... мисълта ми беше да не я прецакаш от престараване.

Да, прав си за това! Рязах твърде остри върховете, и най-вероятно ще им се случи нещо при варенето! За следващите снадки съм решил да ползвам нов шаблон, при който върховете ще имат по-голяма дебелина - поне 2 мм, и предполагам ще се варят без проблем!

ако сглобката изглежда така и от другата страна си я направил перфектно за банциг

Даже май е по-добре! :)

Поиграх си малко снощи, и мисля, че що-годе се напаснаха добре! Като погледна към светлината, между непасващите си участъци може най-много лист хартия да се напъха:

а, и независимо с туткал или с пва лепиш, измисли си вариянт освен напречно стягане на сглобката, да фиксираш двете части така че при стягането да не бягат една от друга. при всички разновидности на V-видните, а и не само има такава тенденция.

Да, отчел съм го и този момент. Някои съветват преди стягането да се пробие дупка през сглобката, и да се пъхне дървен пин. На мен лично не ми харесва тая идея, защото ми изглежда като слабо място, ако не усее да се залепи плътно. Не мисля да го правя! Имам няколко идеи за надлъжно притягане, за които се надявам да ми свърши работа дърводелския тезгях, но ще ги тестваме първо!

Като цяло обаче, реших да не си насилвам късмета на начинаещия, като тепърва пробвам нови за мен техники и материали (за туткала, пва-то и лепенето с тях говоря), и понеже ми е важен лъка, да заложа на сигурното - епоксид! Експерименти ще започна да правя при следващите си опити, за които имам идеи как повърхностите да станат още по-плътно прилягащи си. А такива опити ще има още доста, защото вероятността да намирам материал за къси заготовки е много по-голяма, отколкото за цели лъкове (освен ако не са индиански! :) ). С две думи - усвояването на техниките за снаждане на дърво е задължително, и трябва да има градация - сега епоксид, после пва, накрая и туткал! :)

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #33 -: март 29, 2016, 08:52:00 pm »
от това да си пробиеш лъка, и да му вкараш чоп по голяма тъпотия не бях чувал. всъщност чувал съм - да си заковеш макара на дръжката, и в нея един вид да "лагерува" стрелата. но това е в един друг форум.....

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #34 -: април 11, 2016, 11:52:22 am »
Първо залепих самата Z-снадка. Лепилото е двукомпонентен епоксид на Bizon. Заготовките са пристегнати напречно, надлъжно, и вертикално - няма мърдане! :)

Една лампа да топли:

И финалният резултат:

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #35 -: април 11, 2016, 01:43:32 pm »
След 48 часа залепих и допълнителната подложка на дръжката, която ще я допълни до нормална дебелина. В случая това е трупче от сърцевина на черница:

Стегнато със стяги и менгеме, и отново лампата:

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #36 -: април 12, 2016, 12:48:08 pm »
Добре изглежда, при мен не беше толкова добре, защото го правих на пълната дебелина на дръжката и то, без да е калибровано отдолу/равна, перпендикулярна повърхност/, т.е. водех срезовете на ръка, което е не особено прецизно. За всеки случай се подсигурих и с едно тънко парченце, лепнато отгоре върху снадката. Все пак мисля, че тепърва имаш да отнемаш в ширина. Това беше основният ми мотив да използвам друг тип снадка. Ако финалният ти вариант е около 2,5см ширина, то предвиждайки някакво покритие като кожа или намотки, съответно трябва да свалиш до около 2см. За мен лично дръжка по-широка от 2,5-2,7см мах ми идва некомфортно. Стискам палци, давай нататък.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #37 -: април 12, 2016, 12:58:28 pm »
В момента ширината на сглобката е 30 мм. Започнах с такава, защото не бях сигурен как ще се справя с рязането под малки ъгли, но сега вече мисля, че не би било проблем следващият път да си почна направо с 25 мм. Мисля да я сваля до толкова - 24-5 мм, а намотките или кожата ще са по-тънки, за да не вдигат много дебелината, и ще са само върху участъка, където държи ръката. За стрелата ще си има отделна тънка подложка. Ще видим как ще стане!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #38 -: май 03, 2016, 02:01:28 pm »
Сега, чак като напредна работата, забелязах, че при свалянето на кората на заготовката, някъде около средата на гърба на едното рамо съм дялнал малко в първия годишен кръг. Дълбочина 1 мм някъде, не съм го прерязал на цяло, но лошото е, че е перпендикулярно на надлъжната ос на лъка. Четох, че при бряста това е решим проблем, като просто ръбовете от двете страни на резката се изтънят плавно в продължение на няколко сантиметра. Да се получи нещо като "хлътване" в участъка, а не рязка граница. Хубавото е, че съм се прицелил в слаб лък и мисля, че ще издържи,но все пак да се консултирам: според вас дали се налага допълнителна презастраховка?
Снимки ще пробвам довечера да направя...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #39 -: май 03, 2016, 08:21:55 pm »
Не мога да коментирам без снимки, но при слаб лък, при тази дължина вероятно няма да е проблем.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #40 -: май 03, 2016, 08:34:50 pm »
Май го оправих, но за съжаление, не снимах началното състояние. Сега се сетих, че не аз съм направил белята! Дървото ми го донесоха в това състояние - леко дялване, което за щастие беше основно в кората, и на по- малко от милиметър в дървесината. За жалост, не съм обърнал внимание, че баш в средата на рамото се пада :(
Все пак съм оптимист - дълбочината е по-малко от милиметър, а целият годишен кръг е с дебелина 5 мм. Скосих и загладих ръбовете в продължение на няколко сантиметра, предполагам ще е достатъчно...

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #41 -: май 04, 2016, 10:49:46 am »
Е мисля, че бряста така или иначе до голяма степен го толерира това както казах.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #42 -: май 04, 2016, 10:52:32 am »
Ето няколко снимки:

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #43 -: май 04, 2016, 10:53:13 am »
...и още две...

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #44 -: май 04, 2016, 11:34:01 am »
И на нещо странно попаднах, този път за щастие, близо до дръжката! Досега не съм виждал подобно нещо, предполагам е старо нараняване, върху което в последствие са се затворили новите годишни кръгове. За съжаление не мога да го премахна цялото, защото ми се пада на страничната линия на рамото, и не мога да бягам. :( Хубавото е, както казах, че се намира на макс. 10-тина сантиметра от дръжката, където почти няма да работи рамото, и е долу-горе в неутралната равнина.