Автор Тема: Лъковете на xenos  (Прочетена 18267 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Лъковете на xenos
« Отговор #15 -: март 22, 2016, 03:03:17 pm »
Добре изглежда, ще видиш зор със снадката обаче. При ширина 1см при ноковете, те задължително трябва да са горни с лепене. Ако обаче ще следващ определен годишен слой, можеш да оставиш слоеве отгоре и да не ти се налага да лепиш нищо допълнително. Стискам палци. От какво дърво?

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #16 -: март 22, 2016, 03:07:08 pm »
Дървото, както писах, е бряст. За снадката - да, плаши ме, но се надявам да се справя с банцига, малко пилички, и една тънкост с варене на краищата! :) А и казват, че била от най-лесните за изпълнение, защото и двете страни са с една и съща форма!

Ноковете - да, лепени ще са - рогови, но до там да стигнем! :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #17 -: март 22, 2016, 05:49:26 pm »
Сори не бях прочел за дървото, ако е обикновена снадка с едно V е лесно, аз правих един с W и варенето и пак си е... мамата. Стана накрая, ама много зор. Гледам, че и ти такова си намислил - дано стане. Аз ако пак правя, ще го направя вече с обикновена V снадка или с проста диагонална, няма да се хвана пак на тоя.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #18 -: март 22, 2016, 06:04:19 pm »
Подчертавам, че моето ще е Z снадка:

Една идея по-лесна за изпълнение от W! С последната наистина не бих се захванал! :)

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #19 -: март 22, 2016, 11:21:21 pm »
с какво ще лепиш? ако е туткал прецизността на сглобката търпи малко мърда, даже е добре да е малко по хлабава, защото след грундовете може да стане стегната, и да не пасва добре при самия лепилен процес. ще има ли допълнително парче дърво залепено  върху сглобката впоследствие?
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #20 -: март 23, 2016, 08:33:18 am »
Като за начало смятам да лепя със лепилото за дърво на Момент - синята опаковка. Нямам достатъчно опит с туткалите още.

За да огранича проблемите с вертикалността на срезовете мисля да изтъня заготовките до 2 см някъде дебелина. След залепването (дай Боже успешно!), смятам да допълня нужната дебелина за дръжка със залепянето на допълнително парче дърво откъм корема на дръжката, което да покрива и фейдовете. След това ще се оформи всичко в краен вид.

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #21 -: март 23, 2016, 06:17:41 pm »
не го знам точно този момент, но ако е от типа ПВА лепила сигурно знаеш, че за добро залепване са нужни идеално гладки повърхности и стягане до скъсване. при туткала е точно обратното - грапавите повърхности са плюс, не е нужно силно стягане, а по скоро фиксиране на детайлите. лично аз бих предпочел туткала, но ако все пак имаш резерви глеам много хвалят TITEBOND, вече го продават и у нас -
http://www.jettools.bg/40-лепила?gclid=CjwKEAjw_ci3BRDSvfjortr--DQSJADU8f2jznXV1L74ZCsri_8j7aR5fKu3GccRWZyH7ufbumWR1hoCGsTw_wcB
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #22 -: март 23, 2016, 06:31:12 pm »
Е това е: http://www.gsstroimarket.bg/view/9194.html
Да, явно е точно ПВА. Не знаех, че чак пък толкова са капризни! Доста неща съм си залепил с него из къщи, и не са мръднали! Верно не са лъкове,ама... :)
Абе да видим в какъв вид ще докарам снадката, пък ще решим! Гледам и епоксиди ползват, и те имат толеранс, доколкото знам!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #23 -: март 23, 2016, 07:50:54 pm »
Между другото, бих бил много благодарен, ако някой от хората тук, с дългогодишен опит в тази област, направи едно туториалче "Как да лепим с туткал"! :)

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #24 -: март 24, 2016, 07:44:37 am »
нищо лошо не казвам против това лепило. работя за дървениите основно с подобно, пак на хенкел. D3 са влагоустойчиви лепила, и пълнят в някаква степен недобро напасване, но не могат да се мерят в това отношение с туткала. като го разредиш малко перфектно запечатва краищата на дървени заготовки.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #25 -: март 24, 2016, 09:27:56 am »
Сега прочетох повече за Titebond - и то е PVA (макар малко advanced да го водят), но като гледам има същите изисквания към повърхностите, каквито има и това синьото на Момент. Като гледам, и добра цена са му сложили! :) 21 лв за най-малката тубичка от Titebond III и  16 лв за Titebond II! Двойката гледам също е достатъчна като характеристики за лепене на лъкове (макар wateresistant, а не waterproof! :) ). По принцип съм склонен да си взема от двойката (гледам над 2 години казват, че може да изтрае при правилно съхранение), но първо наистина ще трябва да видя до какво напасване ще докарам снадката, пък ще реша тогава какво ще е лепилото! :)

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #26 -: март 24, 2016, 08:47:02 pm »
ще се оправиш, ти си достатъчно педантичен

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #27 -: март 28, 2016, 11:53:06 am »
Това е положението веднага след рязането на банцига (без допълнителни корекции):

Не е перфектно, но е по-добре, отколкото бяха собствените ми очаквания! :) Рязах го и free-hand, защото му  нямам доверие на моя банциг, че ще реже точно по права линия, ако се водя по ограничител, та затова не е идеално равна линията на среза. Ще видим сега колко ще го донаглася. Ако трябва цяла седмица ше си играя, но ще гледам ако може да "залепне"! :) Накрая може и да ги посваря малко краищата, и да ги стегна, 'щото така съветват патилите! :)

Сега се двоумя дали да си поръчвам Titebond II лепилото. Ако не успея да направя добро напасване, вероятно по-добрият ми избор ще е епоксида. Имам един двукомпонентен на Бизон, дето казват, че лепял добре и дърво. От друга страна, прочетох, че Titebond имало доста други полезни приложения, така че може все пак и да се прежаля! :)

Помислих още малко обаче, и реших да направя малко корекции в предварителният план! Това, както казах, ще е основният ми тренировъчен лък (пу-пу, дано да стане! :) ), та от него се очаква да направи хиляди и хиляди изстрели, като що-годе си запази през това време характеристиките, и най-важното - да остане цял! Защото не е добре да се сменя често тренировъчен лък - различните лъкове имат различни особености, с които трябва да свикваш, което бави и затруднява процеса на обучение. С две думи: от мен се иска да направя този лък едва ли не вечен! :) Максимално "durable"! Малката му сила (30-32#), в случая ще е плюс, но смятам и да вдигна малко дължината, за да е по-малко натоварването на дървесината - вместо първоначалните 66" нтн, смятам да го направя 68 " (даже се двоумях за 70", но толкова едва ли ще е нужно за 28" опън). Всъщност, може и 69" да закръгля (71" цялостна дължина, ~180 см, колкото е и размаха на ръцете ми! :) ). Дължина имам предостатъчно, в момента двете сглобени парчета са с обща дължина над 210 см! Стесняващият се участък между нока и пълната ширина на рамото малко ще го удължа, че да не станат прекалено тежки краищата на рамената. Освен това обмислям и преди да започна с тилеринга, дали да не бекна гърба със сурова кожа или ленен плат?!
« Последна редакция: март 28, 2016, 03:26:01 pm от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #28 -: март 28, 2016, 04:41:39 pm »
Това с варенето и притягане ще го доближи съвсем, срезовете са много добри, туткала щеше да ги обере напълно. Давай както си решил, аз лично не виждам смисъл да удължаваш рамената за тоя тип опън от 30 паунда. Ако не са нарушени годишните слоеве, смисъла от бекването с кожа напълно се губи при тая дължина, само повече допълнителна работа, а там така или иначе се лепи с туткал...

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #29 -: март 28, 2016, 08:44:32 pm »
И според мен бекването е безсмислено, а даже и вредно! Това ще го забави, а той най-вероятно ще си е бавничък при тази дължина и гонената от теб сила на опън! Подкрепям удължаването на краищата на раменете, не само за олекотяване, а и за по лесно/с по малко труд/ скъсяване, за постигане на по-голяма сила, когато тези 30-32lb. ти станат недостатъчни!