Автор Тема: Лъковете на xenos  (Прочетена 18268 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Лъковете на xenos
« -: февруари 13, 2013, 10:15:09 am »
xenos    

За да не спамя теми с друго заглавие, тук ще пускам постове, свързани с направата на моите лъкове.

Ето и първия: Продължение на тилеринга на втория ми лък, снимки на който пуснах вчера в друга тема. Ето докъде стигнах днес (подчертавам, че има още работа, но съм намислил да си правя един помощен инструмент ):

Тъй като гледам, имам само още малко работа по дясното рамо (което се явява горно). Тия дни ще се пробвам да го довърша.

}|{opukc    

Това 31" ли са? На мен ми харесва като цяло тилеринга...

xenos    

Забравил съм да напиша - това са 17 и 21 инча. Струва ми се, че има твърд участък в дясното рамо. Утре ще видя дали е така.

xenos    

Ето докъде я докарах с втория лък. Мисля, че съм готов с тилъринга, но все пак ще изчакам да видя какво ще кажат и майсторите!

Тетива на почти 7 инча (по-вероятно е работната да я оставя на 6):

На 15 инча (само пак да уточня: дясното рамо е горно):

На 20 инча:

И една много бърза (5-6 секунди!) снимка на 23 инча. На по-големи дължини не съм го задържал повече от секунда-две:

На мен ми изглежда като готов, и тия дни смятам да дооформя дръжката, ноковете и ръбовете, и да го полирам. Малко ще отложа импрегнирането, защото искам да пострелям малко с него, за да видя дали ще има нужда от още корекции.

В момента лъкът е с тяга 53.5 паунда при 28 инча. И до 50 да падне - много ще съм доволен!

}|{opukc    

Лявото рамо много ме кефи.
Пантите в дясното рамо все още ги има, даже се е появила нова - червените зони. В зеленото има съвсем лек твърд участък.

xenos    

Хм... понякога си мисля, че на снимките се получават малко зрителни измами. Ще пробвам довечера пак, но мисля, че тия панти всъщност ги няма. Проверявах внимателно със инструментчето, но пак ще го направя.

xenos    

Всъщност сега колкото повече се заглеждам, толкова повече ми се струва, че си прав, и довечера ще проверя точно тия места! Странното е, че в участъка, където казваш, че се е появила нова панта, май не съм премахвал материал. Иначе за двете панти, намиращи се от двете страни на твърдия участък (зеленото), смятам, че би трябвало да изчезнат след премахването му (на участъка). Ще ги видим!

}|{opukc    

Върху моите лъкове не се заглеждам чак толкова. Направих един от осидж и въобще не съм го тилеровал даже, усукан, асиметричен е, и с още кой знае колко недостатъци/около 40#/, на снимката изглежда още по-зле

но аз тотално се отказах от ясена. Това дърво е пълно с изненади. Сега докато си правех новите стрели, реших да премеря 28" стрела как пасва на тетивата на лък тилерован до 30" /от ясен разбира се/ и опънах. Познай какво се случи......Този лък е изстрелял над 1000 30" стрели и накрая .....изненада.....не се прекърши даже, пръсна се на парчета, все едно е правен от отделни сглобки...Гледах 5 мин. много умно...и продължих със стрелите. Даже не ме беше яд - ясен

xenos    

Е, то няма вечни лъкове, ама... Въпреки това си е кофти... и това ме чака и мен, ама да се надявам да не е често, и да не е скоро...

xenos    

Ще има ли проблем да го байцна лъка, че много ми белее. Имам едно шишенце байц с цвят някакъв си кестен, чудя се какво ще стане. Повече ме интересува заради евентуалната последваща импрегнация - дали ще пречи. Аз засега обмислям да е повърхностна, но ако не успея да си направя разтвора, може да се върна на лененото масло и восъка.

Sea Raven    

Аз байцвам с палисандър на водна основа, по принцип щом е на водна няма проблем за последващи обработки.

Байцването всъщност го правя с туткал- смесвам рядък туткал на водна баня с байц и с това тонирам.
Проблемът е че ако след това се пипне с влажна ръка туткала се разтваря и започва да лепне, за това го минах с една ръка яхтен лак.

}|{opukc

Няма проблем с байцването. Може и воден и сприртен байц да ползваш. Проблема е че дървото малко "настръхва" след това, шкурката го разваля, затова аз ползвам дебел шаяк за полиране преди лака.

xenos     

Е, предполагам и един полиран рог или стъклена бутилка ще свършат подобна работа.

Borkata    

Различни неща правят....
Рога заглажда повърхността, а вълната действа като микро абразив и премахва излишъка от импрегниращия материал.
Първо байц, после импрегнация, след това с рог или гладка стъклена бутилка, после пак импрегниращ материал и финишираш с вълнен парцал...

petkoo    

Здравейте искам да попитам на снимките най-отгоре този дървен уред за измерване на силата на опън ли служи и ако да има ли някаде схема за това как се прави.. извинявам се за глупавия въпрос но сам още начинаещ в тези неща

BlackWolf    

Не, това е уред за т.нар. тилеринг (тилероване), т.е. за изработването на равномерно огъващи се рамена. Уредът служи да се види как се огъват раменете, твърдите и меки участъци, какви проблеми има при извивките, има ли т.нар. "панти" (чупки при огъването) - такива работи.
Като се опъва лъка на различна дължина на стойката се вижда къде трябва да се отнеме материал и пр.

petkoo

Аха благодаря а на колко сантиметра се правят реските една от друга

primitive    

принципно през един инч или 2,5см, но както виждаш не започват от върха, защото няма смисъл - първата трябва да е на 10 инча от мястото, където лежи дръжката

petkoo    

Благодаря много за отговорите

xenos    

Вторият ми лък - 170 см нтн, около 53# @ 28", мъждрян, байц палисандър:

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
Re: Лъковете на xenos
« Отговор #1 -: февруари 13, 2013, 10:31:16 am »
primitive    

Перфектно изглежда , продължавай в същия дух.

xenos    

Мерси! Само нагоре!

П.П. Чак сега на снимките забелязах, какво хубаво дръвче има точно зад лъка (втората снимка) Жалко обаче, че ми се струва габър.

Borkata    

Страшен е!
А с Мъждряна как се сдоби?

пп. Аз тъкмо строших първия... сега се облизвам за втори

xenos    

Ми и двата ми лъка са направени от едно дръвче. Добра утилизация. Дано не ги счупя скоро.

}|{opukc    

Цитат
xenos wrote:
Мерси! Само нагоре!

П.П. Чак сега на снимките забелязах, какво хубаво дръвче има точно зад лъка (втората снимка) Жалко обаче, че ми се струва габър.

Дръвчето ми прилича на дъб или бук....
Лъка е.....

xenos    

Хм... днес се усетих за нещо... Вместо да меря опъна на лъковете си от гърба им, съм ги мерил от вътрешната страна на дръжката. Така се оказа, че съм ги тилеровал вместо до 28, до почти 30 инча. Но тъй като моето опъване е 28 инча (и стрелите ми са за толкова), то се оказва, че лъковете са малко по-слаби, отколкото съм обявил: 40 и 46 паунда, вместо 43 и 52.

Ето и двете нови криви:

primitive    

всеки отрязан инч от краищата на лъка качва по около 5 паунда...

xenos    

А, не... не ми е проблем. Така смятам да си ги оставя, ама за напред ще се преглеждам какво правя.

xenos    

Следващият лък, който съм се заловил да правя, е с дизайн, инспириран от находките в Meare Heath - широки рамена по почти цялата им дължина, които се свиват до тесни нокове чак в последните 30-тина сантиметра. В момента лъка е в груба заготовка и изглежда така:

Дървото е бряст. Дължината на целия лък е 167 см (~66 инча), а от нок до нок ще бъде около 165 см (65 инча). Ширината на рамената ще е 5 см (2 инча), ноковете - около 1.7 см. Свиването към ноковете ще става в последните 25 см от рамото. Дръжката е 10 см (4 инча). Силата, която съм запланувал, е между 55 и 60 либри. Тилеринга ще е елиптичен.

Формата ме кефи. Вероятно с тия широки рамена почти до нока рамена ще е по-бавен от идеално изтънените модели, но пък ще може да стреля с по-тежки стрели (а моите дряновите са си такива ). Ширината на рамената се надявам и да го предпази от сериозен сет, предвид че е малко по-къс.

Както казах, сега е в груба заготовка, която още малко ще изтъня, и това над което умувам е, дали да поизправя малко горното рамо, което към върха има изявен рефлекс, за разлика от долното, което е почти право?

}|{opukc    

Цитат
xenos wrote:
Формата ме кефи. Вероятно с тия широки рамена почти до нока рамена ще е по-бавен от идеално изтънените модели
Точно така ще стане.
Чакаме напредъка.

xenos    

Цитат
}|{opukc wrote:
Точно така ще стане.

Абе ако се спази принципа на масата, може да не е толкова фрапираща разликата. Все пак той ще излезе по-тънък от тези, които са по-тесни.

}|{opukc    

Цитат
xenos wrote:
Цитат
}|{opukc wrote:
Точно така ще стане.
Абе ако се спази принципа на масата, може да не е толкова фрапираща разликата. Все пак той ще излезе по-тънък от тези, които са по-тесни.

С бряста трябва да внимаваш, когато е много тънък олеква изведнъж. Просто няма да разбереш как си направил лък 10кг. Тръгни от 2см при дръжката и изтънявай до 1,5см при върха, тогава ако е твърд и муден намали дебелината постепенно.

xenos    

Долу-горе с тия дименсии съм тръгнал, ама още не мога да го огъвам. Между другото, годишните слоеве са доста дебелички, и вероятно рамената ще излязат на максимум два от тях.

primitive    

Аз не бих барал да изправям рамото, то е почти в работна част и съм убеден, че ще се изправи само, само трябва да се внимава при тилера, докато това стане.

xenos    

Ето малко напредък. За съжаление, рефлексът на върха не се изправи. Просто самото дърво така е изкривено рязко там, че не виждам колко трябва да го изтъня, за да стане. А няма как да изтънявам повече, защото то вече излиза от работна част.

Е, поизправи се малко, но стана нещо като полу-работещ рекърв. Докато другия връх е лек дефлекс. Получава се дразнеща асиметрия, която освен че се забелязва когато лъка е натегнат, ми пречи и за правилния тилеринг. Този рефлексен връх скъсява дължината на рамото, и със сигурност го натоварва повече. Ако продължа така, не мисля, че ще се получи нещо добро. Ето защо реших да изправя върха ...и го изправих . Сега в момента си почива при малко по-висока влажност, после ще е на по-сухо, докато изравним влажността в дървото. Ще видим как изправянето ще се отрази на формата. Това, което смятам да е работната част на рамената, съм го отбелязал с червени точки. Там ще е основната извивка. Тилеринга, както вече казах, ще е елиптичен.

xenos    

Ето докъде съм го докарал в момента (не ми остава много време, пък не ми се претупва). Това тук са около 19 инча. На 23-4 залепя 60 либри. Аз лично смятам, че имам мааалко работа около началото на втората трета от лявото рамо (горното), и сякаш малко около средата на дясното (долното). Прав ли съм?

}|{opukc    

Цитат
xenos wrote:
Ето докъде съм го докарал в момента (не ми остава много време, пък не ми се претупва). Това тук са около 19 инча. На 23-4 залепя 60 либри. Аз лично смятам, че имам мааалко работа около началото на втората трета от лявото рамо (горното), и сякаш малко около средата на дясното (долното). Прав ли съм?

Горното рамо си върви добре, по-твърдо изглежда на върха заради рефлескията. А долното рамо твърдата част тръгва почти от дръжката та чак до средата..не е много
Изглежда добре като цяло.

}|{opukc    

Като оправиш дясното рамо много внимателно пробвай да го дръпнеш с още 2" - мноооого леко. Бряста е нежен и ако го тилероваш като ясен ще олекне изведнъж. Много е еластичен и гъвкав и ще издържи още малко опън. Ще се учудиш колко добре пасват 65-68#..

xenos    

65-68# са доста повече от това, което съм си поставил за цел Не съм сигурен дали толкова дълъг лък (65 инча нтн) ще понесе добре такова натоварване (то и аз не знам как ще го понеса ). Желаният диапазон е 55-60#, Като смятам да го направя 60 либри при 28 инча, пък после колкото падне - толкова ще е. ...ако не го прецакам или счупя, разбира се!

}|{opukc    

Цитат
xenos wrote:
65-68# са доста повече от това, което съм си поставил за цел Не съм сигурен дали толкова дълъг лък (65 инча нтн) ще понесе добре такова натоварване (то и аз не знам как ще го понеса ). Желаният диапазон е 55-60#, Като смятам да го направя 60 либри при 28 инча, пък после колкото падне - толкова ще е. ...ако не го прецакам или счупя, разбира се!

Ще го понесе. Бряста е "извънземен"..баси дървото. Последния лък, който направих от бряст е 60" и го дърпам на 30" 40#. Уникален ластик е...

Този е 170# на 30" и е 185см - как се е згънало това дърво представа нямам..просто бряст..

http://forum.bueforum.no/viewtopic.php?f=4&t=1331

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #2 -: февруари 13, 2013, 10:56:04 am »
xenos    

Много бавно и внимателно напредвам, защото както и Жоро каза - бряста олеква много бързо. Направо съм изненадан на финала как миниатюрно остъргване може да даде видим резултат.

Ето в момента на какво положение е лъка:

20 инча

24 инча

Линиите на мрежата да не ви объркват - заради перспективата (явно лъка е малко под ъгъл спрямо стената) излиза, че върховете са на различни нива, но всъщност са на едно и също.

Именно защото знам, че долното рамо (тук дясно) трябва да е малко по-твърдо, се чудя как да постъпя. Вижда ми се, че в очертания правоъгълник рамото е малко по-твърдо, и мисля да поработя малко там.

Това обаче ще накара ли върха на дясното рамо някак си да се прибере малко навътре, и да се вдигне леко нагоре, като по този начин левият връх остане по-ниско? Или просто ще омекне още, и ще слезе още по-надолу?
Принципно мисля, че ще е първото, но като не ми се е случвало досега, не съм сигурен, и ме е страх да експериментирам точно във финалната фаза. Как мислят по-опитните? Къде да "бутна"

Иначе имам още малко мегдан за корекции. Не се стърпях, и само веднъж и за бързо премерих силата на лъка при 28 инча - мярнах цифрата 67# и отпуснах Желаното тегло е между 55 и 60 либри. Бях решил да не го насилвам над 60 либри, но пусто любопитно

}|{opukc    

На мен ми се вижда твърд в участъка по-близо до дръжката..има и много малък участък в края на рамото..

Пробвай един трик, като ти бяга тилеринга просто обръщаш перспективата, така мозъка веднага регистрира разликата.

ПП - аз бих го оставил на 65#

xenos    

Мда, и зеленият правоъгълник ми изглежда добър участък за работа. А дали ще се получи това, което искам?

Иначе, викаш 65 либри, и е лесно да го оставя такъв, ама няма ли това да го постави в по-рисково положение за счупване? Ако не се лъжа, имаше едно правило за безопасното тегло на даден лък. То беше нещо такова: Безопасната сила на лък с дължина 65 инча нтн (като моя) и ширина на рамената 2 инча в по-голямата им дължина (пак като моя), е равна на специфичното тегло на дървесината, от която е направен, умножена по 100. Аз за бряста знам, че е някъде в в границите 0.53 - 0.60, т.е. 53-60 либри би била безопасната тяга на лък с такива габарити.

}|{opukc    

Това, което искаш ще стане когато двете рамена са уравновесени, когато едното дърпа повече винаги единия край ще е по-надолу.
А за теглото - пробвай да го тилероваш на 65. Виж как реагира лъка, също дали ти е удобна тази сила и т.н. Аз съм убеден, че бряста няма да има проблем.

xenos    

Ето го след още малко стъргане:

Де да знам.... сякаш не ми се пипа повече. Иначе все ми се струва, че малко около средата на дясното рамо трябва още, но... Но пък това е долното рамо, не пречи да е по-твърдо.
Да взема да го пофиниширам вече, и да пострелям малко, да видим кое как ще мръдне. Силата засега е 65-66# @ 28".

}|{opukc    

Идеален е!!

xenos    

Цитат
}|{opukc wrote:
Идеален е!!

Абе не съвсем... Има само едно леееко тръкване на едно място, което с все пак се реших да направя ( ползвайки помощ от приятел ), както и да огледам едно друго. И двете са около средата на рамената. Ще видим какво ще стане довечера, дано не е по-лошо.
После следва оформяне на дръжката, оглаждане на ръбовете, леко финосване, и пробна стрелба няколко дни...

П.П. А, да... тоя път вече определено ще ми трябва ръкавица или подложка

BlackWolf    

Струва ми се, че лявото рамо е по-меко. Кое ще ти е горно и долно?

xenos    

Лявото е горното. Като видиш къде е bowyer knot-a...

Поиграх си още малко тая вечер. Не знам колко добре се справих, но смятам да изстрелям 100-тина стрели с него, и после да видя как ще е положението. Ако е добре - финиширам. Ако не - малко корекции, и пак финиширам.

П.П. А, да... пак поради недоглеждане, съм опъвал почти инч повече, като го меря. При 28 инча сега е около 63 либри. Тъкмо като падне 2-3, ше стане 60 - по план!

xenos    

Тази вечер пробвах лъка на далекобойност със 590 грейнови стрели (38-39 гр). 185-190 метра. Май е добре, а?

primitive    

Ами как да го коментираме това с далекобойноста... Един нож с двадесет и две остриета и на всяко можеш да се порежеш. Далекобойността е зависимост от всички фактори взети заедно, да изредя някои от тях за яснота - силата на опън на лъка, тежестта на стрелата, спайна на стрелата, баланса и, оперението, наличието на вятър - сила и посока, наклона на терена, типа рилийз, ъгъла под който се стреля, влажността на въздуха в момента, способността на стрелеца да не задържа в края на опъна, тежестта на тетивата и т.н.
Да метража иначе звучи добре, но точно в тези случаи не може да се съди безпристрастно. Единственият, що-годе безпристрастен съдник в случая е и си остава скоростомера или отчетената начална скорост на стрелата, където до голяма степен по-горе изброените фактори не влияят в такава степен. Когато идваш към София вземи лъковете, които те интересуват и ще ги измерим ако времето позволява разбира се. За щастие тази година се сдобих със скоростомер и вече е възможно да видим, точно къде се класираме. Прието е, че средната скорост на стрелата при подчертавам 9-10грейнс към паунд се движи приблизително около 150 фута в секунда. Съответно под - неефективен, над - над средното ниво, като съответно спрямо това мерило могат да се направят нужните корекции на лъка, така че ефективността да се повиши.

xenos    

Мда, прави си за всичките тия фактори. Избрах си място, което смятам, че е почти равно. Имаше някакво въздушно течение откъм гърба ми, колко е помогнало - ще разберем при следащите ми ходения, защото смятам да пострелям още няколко дни, преди да финиширам лъка. Приятно впечатление ми направи, че дори на такова разстояние, без конкретно прицелване в нещо, просто стреляйки от една и съща позиция и ъгъл, стрелите в другия край на полето попадаха в кръг с диаметър по-малък от два метра. Имаше случаи направо една до друга на по-малко от метър да се забиват. За съжаление, като нямам скоростомер, за мен единствения, що-годе приемлив критерий за сравнение, си остава далекобойността .

П.П. А колко излиза един скоростомер, ако не е тайна?

primitive    

http://www.3riversarchery.com/product.asp?i=3080
Това, че стрелите ти са близо една до друга говори много добре, не само за постоянството в стрелбата и умението да ги пускаш относително по еднакъв начин, но и че са приблизително еднакви като изработка. Разбира се далечната стрелба винаги ме е кефила, особено в последно време, не знам защо. Това на което се възхищавам обаче е стрелбата в цел с "примитивен" лък. Или пък ловът с такъв.

Borkata    

Оказват влияние като цяла атмосферните условия. (относителна влажност, температура, налягане и др.)
Вече съм убеден че изработката на музикални инструменти и лъкове безкрайно много си приличат. Също както си прилича избора на материал времето на отсичане. Техниките на сушене и обработка...
Със сигурност си заслужава да почете човек и за лютиерство. Едни от първите музикални инструменти са били лъковете.

xenos    

Снощи бая си пострелях пак. Чак накрая със зор го опъвах вече . Иначе 60 либри ще ми се окаже бая харна сила. Свиква се. Не ми е чудно вече, защо Жорката вика на 45 либри "детски лък" Като опънах след това моя 40 либровия, то баш като детски ми се стори

Както казах - доволен съм. Струва ми се към 50-тина метра сякаш има прав изстрел, поне... Пък селския стадион (100 метра само игрището) почти го прехвърля даже като стрелям почти вертикално нагоре

}|{opukc    

Цитат
xenos wrote:
Иначе 60 либри ще ми се окаже бая харна сила. Свиква се. Не ми е чудно вече, защо Жорката вика на 45 либри "детски лък" Като опънах след това моя 40 либровия, то баш като детски ми се стори

То така се почва - 40,60,80, 120..х2 после....бронебойни стрели....абе луда работа.

Sea Raven    

Вярно е че лък към 50 либри средно е достатъчен за приятна стрелба и повече не е нужно защото товари излишно и след третата стрела не ти се стреля вече и цялото удоволствие изчезва.

..........обаче ако не си опъвал поне 120 либри как знаеш какво е истински лък?

xenos    

Да, и аз се замислих, че вероятно нещо между 50 и 55 либри е идеалният лък за мен. Но пък сякаш ми се ще да имам и нещо към 80-90 поне, че да си направя кефа

Sea Raven    

Ако можеш не е зле да имаш един лък с пределен опън, не за стрелба но си е друго да го опънеш поне един два пъти за да усетиш силата.

Самият процес на изработка на такъв лък, самото тилероване и първото натягане, първото чупене ...това са си силни моменти които си заслужават.

Особено момента в който нока на 125 либри лък се кърши и те изпрасква през пръстите докато му нахлузваш тетивата.......

xenos    

Ето го как изглежда след стотина изстрела, и поне още толкова пълни опъвания:

Сниман е и от двете страни. Има лек "пропелър туист", затова така е по-обективно. Долното рамо изглежда по-слабо, но всъщност то е с лек дефлекс (а горното с лек рефлекс към върха), така че вероятно е от това.
Не знам има ли, няма ли кусури, но смятам да го финиширам. Перфектните ми лъкове са още в бъдещето, и ще са от перфектни материали. На тоя му отделих достатъчно внимание.

А, и очаквах да омекне, а той всъщност станал 64 либри при 28 инча

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #3 -: февруари 13, 2013, 10:59:29 am »
}|{opukc    

Идеален е..

primitive    

На мен ми харесва! Поздравления. Имам само една забележка, за да се прецени обективно състоянието, винаги трява да има и снимка в ненатегнато състояние. Там се вижда по-хубаво дали има дефлекс, рефлекс, стринг фолоу и т.н.

xenos    

Мерси! Ще направя и такава, когато го завърша.

Borkata    

Да попитам Може ли при изтъняването на рамената да се коригира посукване с отнемане на материал?

xenos    

По време на тилеринг рамото (ако е било право) се усуква към ръба, който е по-изтънен. Като се отнема малко повече от другия ръб, би трябвало рамото да се изправи. Ама е малко трудна тая работа обаче, защото то усукването не става изведнъж, и си се иска опит, за да знаеш колко да вземеш, и кога да спреш. Иначе съм го прилагал това, че те моите досега все с натурален пропелър туист са били. Колко съм успял...

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #4 -: септември 02, 2013, 11:41:38 pm »
Правя тука едно лъкче за  сина (на 6 е). Дълго е 104 см нтн, и смятам да го тилеровам до 20 инча (около 50 см). Силата мислех да е 15 до 18 либри при 20 инча. В момента е около 19-20. Мисля, че докарах тилера (поне съпоставяйки с примери от Библията), но да се консултирам и с вас: (това са около 40 см/16 инча, дясното рамо е горното)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #5 -: септември 03, 2013, 01:05:38 pm »
За мен е много добре, мисля че ще ти е доста трудно да го докараш до 50 см опън. 45 е малко по-реалистично, безопасно и спокойно. Пък и за детенце 20 либри са доооста множко. Пробвано е. Препоръчвам да започнеш с 10.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #6 -: септември 03, 2013, 01:40:47 pm »
Ами аз всъщност вече съм го докарал до 50 см, и там е 19 либри  ::) Лъкчето все още има естествен рефлекс около 1 инч, който в началото беше около 2. Долното рамо имаше по-малък естествен рефлекс, и след тилеринга се изправи. Дървото е бряст, дизайна е подобен на този на дългия лък - до средата на рамената някъде ширината е еднаква (в момента около 2.5 см), а оттам нататък се стеснява постепенно до 7-8 мм нокове. Има лепени подложки от маклура върху ноковете, които дават нещо като лек рефлекс на върховете, което предполагам също помага за по-трудното достигане на т.нар. "stack".

Детенцето иначе вече не е съвсем малко, и успява да опъне лъка, но наистина ще има трудност с прицелването ако остане толкова силен. Мерих му колко дълга стрела може да опъне (сина) - около 52 см от гърба на лъка, до ъгълчето на устната :) За неговите килограми (23 кг) дават комфортна сила на лъка между 10 и 15 либри. Аз нали малко почвам да клоня и към максималистите, бях решил да го направя 17-18, като си мислех, че ще е лесно при такова малко лъкче. Да, ама сега, когато вече е с доста тънки рамена, и когато постигнах добър тилеринг, малко ми иде шубе да го свалям още. :( Ще пробвам внимателно с шкурки ако мога да го сваля още няколко либри, пък малкия ще мине на упражнения с гирички..  ;D Иначе знам, че сравнително лесно и безопасно сваляне на силата може да стане като рамената се изтъняват в ширина, но тогава пък вече лъкчето ще е по-предразположено към сетване (по-широки рамена - по-малък сет).
« Последна редакция: септември 03, 2013, 01:51:09 pm от xenos »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #7 -: септември 04, 2013, 02:47:49 pm »
OK, след нови измервания, стигнахме до заключението, че 46 см е по-адекватна дължина на опън. Т.е. 18 инча. В момента там са ми 16 либри. Свалям ги до 12-13, ако мога, и смятам ще съм готов за финиширане...

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #8 -: септември 08, 2013, 07:55:54 pm »
Бе аз лъка хубаво го направих, ама как се прави стрела със спайн 10-тина либри, и тегло около 10-12 грама (със все върха)!! :o Че и връх трябва да мисля...

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #9 -: октомври 16, 2013, 01:35:58 pm »
Завърших лъкчето. Остана 16 либри на 18 инча. Право думаше Цецо, че ще е множко... ::) Нищо, и друг ще направим! Важното е, че това стана красивичко (поне според мойте вкусове...) :)

Повече -> ТУК

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #10 -: октомври 16, 2013, 09:41:24 pm »
Лъкчето е чудесно. Така или иначе ще се стреля с него дакото свикне. Просто ти ще трябва да го натягаш, но това едва ли е проблем. Да му е честито на малкия и да има истинско желание да стреля!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #11 -: ноември 18, 2013, 11:49:19 am »
Лъкчето хвърля между 95 и 100 метра!  8) Тествано на стадиона - точно от врата до врата. :)

Неактивен neven

• Full Member
  • Публикации: 147
  • Arrows: +2/-0
    • Профил
« Отговор #12 -: ноември 18, 2013, 08:23:38 pm »
Ха честито!
95-100 м!!! Че той и на лов може да ходи с този лък!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #13 -: ноември 18, 2013, 11:29:28 pm »
Мерси! И аз точно това си помислих, и даже споделих в чата на моя форум!  :D

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #14 -: март 22, 2016, 02:30:12 pm »
Най-накрая май има добри изгледи да се сдобия с така нужния ми тренировъчен лък! :) От няколко дни подготвям заготовките. Говоря в множествено число, защото ще е лепен от две парчета със Z-снадка - просто нямам материал с нужната дължина, за да е цял! :(

Та, какъв е планът като цяло:

Обща дължина: 173 см (68"), 168 см нтн (66")
Целева сила: 30-32# @ 28" - Това е тренировъчен лък за изграждане на правилна стойка, теглене, прицелване, релийз и евентуално - уцелване! :) Все неща, за които голямата сила е по-скоро отрицателен фактор! :)
От схемата се виждат размерите, но все пак ще ги уточня отново:
Дължина на дръжката: 10 см (4")
Фейдове: 4 см (1.5")
Ширина на рамото: 35 мм в 2/3 от дължината си, докъм 30-тина сантиметра от ноковете, откъдето плавно ще се стеснява до 1 см нок
Тилер: Елиптичен
Мерки в дебелина не съм дал, защото не знам какви ще излязат!
Дърво: бряст.

Стискайте палци да се получи, че нямам търпение и аз да почна по-сериозно да стрелям вече! :)
Приемам всякакви съвети, мнения и критики, разбира се!
« Последна редакция: март 22, 2016, 02:51:18 pm от xenos »