Автор Тема: Стрелба с палец ;)  (Прочетена 329 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен taiko.sama

• Newbie
  • *
  • Публикации: 9
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
Стрелба с палец ;)
« -: май 21, 2017, 10:30:37 pm »

Скромен опит за правилно пускане ... очаквам критики и акъли ;)

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 389
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
Re: Стрелба с палец ;)
« Отговор #1 -: май 21, 2017, 10:47:55 pm »
Критики и акъли, едва ли! По скоро въпроси! Време беше да се засегне и темата за ''монголския хват''! То, всъщност, форума си е беден по отношение на употреба на традиционните лъкове!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 491
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #2 -: май 22, 2017, 08:51:41 am »
Не знам... аз по принцип не разбирам от тоя тип хват, а и не ме влече, но чисто от гледна точка на механиката на човешкото тяло някои неща не ми изглеждат особено ефективни! Вероятно точно така се стреля, пак казвам, че не съм се интересувал от точно този стил, но... :) Какво имам предвид - вдигането на лъка над главата е ясно - това е похват от конната стрелба, когато трябва да се опъне лък с голяма сила докато яздиш. Но доколкото си спомням, ръката държаща лъка май беше права по време на опъването? Тук виждам едно опъване на лъка до крайна точка посредством разгъването на лакътя на държащата лъка - допускам, че може и така да го правят, но според мен ненужно натоварва лакътната става, и ако лъкът наистина е силен - рано или късно ще си даде отражение!

Неактивен taiko.sama

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: май 22, 2017, 08:55:06 am »
Доста е по-лесно да се опъва с двете ръце ... не съм стрелял с повече от 68# лък ама помага когато е с две ръце и отгоре ;) И да и от земя стрелят така корейците...
На някои клипове изглежда като да са им прави в началото левите ръце ... когато стрелят на дълги дистанции - щото просто бързо изправят ... но определено се бута с лявата, даже и да не е толкова изразено както на моя клип ;)
« Последна редакция: май 22, 2017, 09:04:35 am от taiko.sama »

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #4 -: май 22, 2017, 11:28:04 am »
Не знам, моето лично виждане е, че позицията и движението на ръката с лъка по-скоро би трябвало да изглеждат като тези при японските лъкове в кюдото. От чисто анатомична и механична точка го казвам! Започнах да обръщам внимание на тия неща, откакто така си прецаках дясното рамо, че за известно време изглеждаше, че едва ли ще стрелям пак с лък! :)

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #5 -: май 22, 2017, 11:33:32 am »
Всъщност е за това говоря!

Неактивен taiko.sama

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: май 22, 2017, 01:46:02 pm »
1. За Кюдо ... лъковете са много различни и там не може да се прави катра (khatra) напред заради самия му размер ... позицията на тялото също е коренно различна ... захвата е различен ... с натиска в горната част за разлика от на корейците който е нисък захват с натиск в основата на палеца ... и многo други разлики
2. Клипа на корееца който много уважавам ;) Той демонстрира стрелба на дълги дистанции - 145 метра - при тия дистанции и прицелването е по-различно от това на къси и няма нужда от пълна катра заради разтоянието - затова има два основни стила - за КТА (на големи дистанции) и бойноприложно (за по-къси дистанции) ... с наблягане на различни елементи да не говорим за разли`ни школи ;)

Ето пример за бойноприложна стрелба - много по-различна от КТА за дългите дистанции ;)

https://youtu.be/mKxuniYcLTs?list=PLFeYONM08LzyG_O1xrkMqX13Ebaq_vg-N
« Последна редакция: май 22, 2017, 02:04:07 pm от taiko.sama »