Автор Тема: Reverse foreshaft?  (Прочетена 691 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Reverse foreshaft?
« -: април 19, 2017, 11:04:53 am »
В търсене на решение за леки стрели със малък спайн (25-30#), които да издържат максимално дълго време (хиляди изстрели! :) ), ми щукна и следната малко еретична идея! :) Знаем как се правят примитивни стрели с т.нар. "предстрела" (моя дума!) - foreshaft. Плътна дървесина, към която е прикрепен върха, се вмъква конусно в шафта (който обикновено е бамбук или тръстика) - "А" на фигурата по-долу.

Моята идея е да се направи обратното - върхът да е прикрепен към парче бамбуков форшафт, достатъчно дълъг за да покрие зоната на най-често счупване, а шафта (вероятно леска, за по-ниско тегло и спайн), да се вмъкне в него - "В" на фигурата! Естествено всичко ще се лепи, и ще има подсилване срещу сцепване.

Дали ще има смисъл от цялата тази гимнастика, или направо да не се занимавам, и да си се залавям с т.нар. "footed arrows"?

П.П. Сори за нескопосаната рисунка (знам, че има художници тука!), но не ми се занимаваше, и я надрасках набързо с молив! :)
« Последна редакция: април 19, 2017, 11:43:22 am от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Reverse foreshaft?
« Отговор #1 -: април 19, 2017, 12:38:44 pm »
Принципно, при утежняване на върха на стрелата същинският спайн пада, въпреки, това което е отчел уреда. Това може да се види ясно на филмчето за Arrow Paradox. Пък ако ти се занимава пробвай и това с бамбука, но със сигурност няма да е същото като другия вариант. Както и да го усилваш, шафта ще има тенденция да влиза навътре поради инерцията.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #2 -: април 19, 2017, 12:46:26 pm »
И аз мислех над "тенденциите", и стигнах до извода, че една и съща сила играе в случая - инерцията на шафта. Дали той ще влиза навътре, разцепвайки форшафта, или самият той ще се нанизва върху форшафта, разцепвайки се - изглежда ми равностойно?!

П.П. А ако кухината е запълнена? Няма да има къде да навлезе! :)
« Последна редакция: април 19, 2017, 12:48:42 pm от xenos »

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #3 -: април 19, 2017, 05:15:20 pm »
що да влиза? не се ли лепят компонентите на шафта?
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #4 -: април 19, 2017, 05:37:51 pm »
Па де да знам, струва ми се малко наопаки работата дори и лепено, но трябва да се пробва може би...

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #5 -: април 19, 2017, 07:20:12 pm »
Аз затова казах, че е еретична идеята! :D А иначе, като се замислиш, по този начин долу-горе се правят footed стрелите, както с двата, така и с четирите "лъча"!
Май ще пробвам да направя три тестови, пък каквото ...лък покаже! :)