Автор Тема: дървесни видове подходящи за изработка на ядро на ссрл  (Прочетена 1081 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
Отварих широка тема, но въпроса ми е свързан с ясена. Смятате ли, че е подходящ за ядро, пробвали ли сте и попадали ли сте на информация за това? Предполагам, че различните видове ясен са с различни качества! Имам опит при селфовете с полски ясен и мъждрян-предразположени към сетване и от там ниска скорост, но голяма еластичност! Чиста пластина, без дефекти и чепове, мисля, може да понесе голямо огъване, а тва, май, е водещо качество на ядрата при композитите! Дайте мнение, че заспахме!
« Последна редакция: октомври 31, 2016, 11:49:57 pm от bravewolf »

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Унгарците често ползват ясен, специфичното за маджарският лък е че рефлекса му е малък, някъде около 5 градуса при дръжката и от там напрежението в раменете не е особено драстично. Още повече че сиите му са безконтактни, при тях ъгъла е към 45 градуса средно което не е достатъчно за контакт.
Типичен северен лък за студени зими, сигурен и не особено натоварен. Което вероятно му удължава и пробега.

Още Дюла Фабиан ползва ясен, сега доста унгарски боумейкъри го ползват наред с клена.

Аз май ще пробвам ясен тази зима, имам достатъчно клен но ясеновите дръвчета имат подходяща форма за този тип сглобка която правя в дръжката, две парчета с ъгъл в дръжката около 40 градуса които се съединяват със старата сглобга "патешка човка".

Проблема при ясена са съковете, но пък е много разпространено дърво и може да се намери читав материал.
Разликата между ясен и клен е че клена попива по добре грунда, еластичен е колкото ясена но малко по слаб.
Сета е малко загадка за мен, някои лъкове ми правят сет а други не при равни размери и условия на експлоатация.
Най често сет се залага при началното огъване на лъка, ако престои на тепелиците или ако се правят много корекции чрез нагряване тогава може и да се сетне трайно. Номера според мен е да се пусне лъкът от раз, без много корекции и пипане.

Друго дърво за ядро е дряна, Мошчевая балка е с дрян, но той по трудно се намира в читав размер.
Освен това по трудно попива грунд защото е плътен а и стават излишно яки лъкове.

И бамбук разбира се, класиката. Където няма бамбук се ползват заместители. Но трудно се намира читав материал, а и за моите лъкове е непригоден, става за прави ядра.

Стилян беше направил хубав лък от черничево дро, монголците ползват вид бреза която май я няма у нас, общо взето клена си е класика за нашите места.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
Мерси, Мариански! Какво имаш предвид под клен/явор/ има няколко вида, може ли да се предположи, че всички стават? Имам възможност да сека шестил/млечен явор/.

Неактивен Sea Raven

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 85
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Кленът който ползвам е някакъв румънски, от Карпатите, това е единственото което разбрах за него. Взех го на талпа от един склад в Елин Пелин и тук ми го разбичиха на летвички в дърводелска работилница.
Не съм много доволен, растоянието между годишните кръгове понякога е до 2 мм. което не е особено добре но това е най доброто което намерих на едро.

Иначе най добрият клен е мекиша, обаче много трудно се избира читав материал защото мекиша в повечето случаи е ниско и жилаво дръвче, повече висок храсталак отколкото дърво, много усукано и с много съкове.
Първият сслр който направих беше от мекиш, намерих го в един парк в Сф и с много зор отбрах две що годе добри парчета.

Казват че всички кленове стават повече или по малко, другият уикенд и аз ще сека клен, този който намирам е обикновен явор, Acer pseudoplatanus, така като му гледам листата.
Ползвал съм го и съм доволен, плюса при него е че обикновено няма съкове и се вадят хубави гладки парчета.