Автор Тема: Лепене на рогови подложки за нокове  (Прочетена 1956 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
Дайте някоя практична идея за фиксирането на подложката, когато се лепят рогови нокове, както е показано на снимката по-долу. Понеже повърхностите са под ъгъл, когато тръгна да стягам, те се плъзгат помежду си, и всичко се размества. :( Хрумнаха ми няколко идеи, ама викам може всичко вече да е измислено! Аз вече ги залепих моите, със съвсеееем леко фиксиране, колкото да не се приплъзват от гравитацията, но не ми харесва много крайният резултат, и сега като тръгна да ги дооформям финално, ще реша дали ще ги оставя, или ще режа и лепя наново. Лепих с епоксид, и без стягане шева стана малко по-дебел, а и като сложих лампата да топли, рогът (понеже е черен), явно се е нагрял повечко и се е деформирал, което също е допринесло за по-дебелия шев. :( Определено без стягане няма да мине работата! Добре, че тоя лък ще е слаб, та може и да го преживея, но за следващите със сигурност ще съм подготвен!

Ето иначе моите идеи:

1. Оставяне на екстра дължина в края на върха, и пробиване на дупка през него и роговата подложка, в която да се пъне пин, непозволяващ приплъзването. След залепване участъка с пина се премахва. Минус - допълнителна дължина, която не винаги може да е налична като говорим за селф лъкове.

2. Пак с допълнителна дължина, но вместо пин, се прави жлеб/запънка, в който да се запъне задния ръб на подложката, и да не може да се плъзга по-нататък. Минус - пак допълнителна дължина, както и повече работа при рязането на върха на рамото, и направата на жлеба.

3. Прехвърляне на неразтеглива лента надлъжно през върха, и стягането на двата й края към рамото на лъка (съответно върху гърба и корема). По принцип изглежда добра идея, но ми се струва, че ще е неудобно напасването и стягането на подложката после, трябва да се пробва!

4. Фиксиране на лъка към плот, и поставяне на неподвижна преграда пред върха на рамото. При стягане на подложката, тя ще се спира от тази преграда. Това сякаш ми изглежда най-добро решение, само дето включва по-сложна установка, ама кой пък бърза толкова много! :)

П.П. На снимката подложката още не е залепена, и това не е финалната й форма и височина!
« Последна редакция: юни 01, 2016, 10:27:41 am от xenos »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Лепене на рогови подложки за нокове
« Отговор #1 -: юни 01, 2016, 11:09:18 am »
Това, което си направил трябва да стане, не се притеснявай от по-дебелата лепилна линия. Епоксида го позволява. Аз лично връзвам или по-скоро увивам само с изкуствен конец, без твърде много пристягане, дори когато лепя нокове с туткал. Никога не съм правил установки за фиксиране. Също така аз лепя директно на горния слой, без да скосявам дървото под ъгъл, естетически ми харесва повече, става като лек рикърв в края.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #2 -: юни 01, 2016, 11:15:18 am »
Поуспокои ме! :) И аз с малко с конец бях увил, колкото да не мърда. То и при мен може да се направи като лек рикърв, ще видим. Иначе пък от всички разгледани снимки в мрежата, на мен лично най-ми допаднаха тия със скос. Като тази например:

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #3 -: юни 01, 2016, 12:33:09 pm »
Въпрос на предпочитания, мен лично не ме кефят.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #4 -: юни 01, 2016, 11:08:16 pm »
Абе, това скосяване не е ли рисково за надлъжно разцепване на рамото? Горния годишен слой е нарушен точно там където започва роговия нок!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #5 -: юни 02, 2016, 07:25:34 am »
То реално нарушава много слоеве, но така го правят и няма проблеми.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #6 -: юни 02, 2016, 08:45:39 am »
Ако връзката рог-дърво е достатъчно силна (а епоксида, както и много други лепила, осигурява такава), не виждам причина да тръгне деламинация. Просто все едно заменяш част от дървесината с рог! А и той, знаем, е доста по-корав от нея! :) Поставянето на рогов нок на английски дълъг лък също нарушава ВСИЧКИ слоеве, но за проблеми се съобщава само, ако лепенето е некадърно, или жлеба за тетивата се постави прекалено високо... ;)

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #7 -: юни 02, 2016, 09:58:19 am »
Аз бих избрал метода с пин (при мен болт и гайка ). Ако ти липсва дължина винаги  можеш да залепиш парчета дърво като продължение на заготовката и после да ги отрежеш. Като фиксирани двете части ги пристегни най добре с тънък  сизал. Опитай с туткал. Мога да ти кача снимка да видиш за какви лепилни линии става въпрос .
« Последна редакция: юни 02, 2016, 10:12:29 am от nameless »
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #8 -: юни 02, 2016, 10:09:38 am »
Никога не бих отказал снимка! Една снимка - хиляда думи, са казали хората! :)

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #9 -: юни 02, 2016, 10:11:14 am »
Между другото, вчера си играх малко с дремела и пилата, и почти съм ги завършил ноковете - не изглежда зле шева, май ще стане! :)

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #10 -: юни 03, 2016, 12:14:46 am »
ето снимките. само на едната съм снимал линия за мащаб, при другите снимки дебелината е същата. имай предвид че при лепенето с туткал лепилната линия изгубва около 1/2 - 2/3 от дебелината си след като изсъхне, в зависимост от концентрацията на лепилото. друг важен плюс е, че можеш да пипаш с голи ръце лъкът и инструментите които ползваш, без да ги наклепаш със смола. аз лично винаги правя награпяване, но ако искаш много чиста лепилна линия можеш да използваш само по едра шкурка, достатъчно е.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz

Неактивен nameless

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #11 -: юни 03, 2016, 12:15:49 am »
още

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #12 -: юни 03, 2016, 08:59:59 am »
Идеално е залепването! Аз също имам добри впечатления от символичния си опит с туткалите, но при туткала единственото нещо, което ме притеснява, е чувствителността на влага. Не мога да гарантирам, че винаги лъкът ми ще е при нужните условия. Примерно последния път, като носих лък в гората, ни валя такъв дъжд, и за толкова време, че чак се притеснявах върши ли работа импрегнацията с няколко ръце ленено масло и покритието с паста от пчелен восък! За всеки случай после го суших повече от седмица, преди да реша да го опъна отново.

Когато правиш традиционни лъкове по традиционни технологии е разбираемо, и го подкрепям, но за момента просто ми трябват няколко лъка, на които може да се сложи определението "durable"! :) После, в зависимост как ще се развият нещата, може да минем и на туткали и прочее! :)

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #13 -: юни 04, 2016, 05:15:39 pm »
Роговите нокове (конкретно за биволските), след като се полират обработват ли се с нещо, което да ги съхрани, или си се оставят така?

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #14 -: юни 04, 2016, 09:59:37 pm »
хубаво е да са мазни, за да не съхне рога