Автор Тема: Размери на лъкове  (Прочетена 5586 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Размери на лъкове
« Отговор #15 -: януари 29, 2016, 08:28:40 am »
Ами не е така, това важи за по-късите опъни, щото китаеца или японеца колкото да и да си опъват ръцете, няма как да получат по този начин дължината на стрелите, които ползват...

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #16 -: февруари 19, 2016, 09:15:37 pm »
Абе я една бърза консултация, че не ми се прехвърля пак цялата литература! :) Имаше едно правило, че работната част на рамената на един лък трябва да е долу-горе колкото дължината му на опън. Но това за всяко рамо ли беше, или се делеше между двете? Мисля, че се делеше, ама човек нали знаете, като се усъмни! :)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #17 -: февруари 20, 2016, 09:30:00 am »
Странното е, че аз не съм срещал такова твърдение - възможно е някой да си е направил труда да изчислява. Но нека го погледнем логично, ако целия лък е работен хипотетично и е дълъг колкото стрелата, то той не може да се сгъне толкова, че да опъне стрела, дълга колкото него. Според мен това зависи от твърде много фактори - дължина на дръжката, работеща или не, дължина на самия лък като цяло, степен на огъване на раменете и не на последно място майсторлък.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #18 -: февруари 20, 2016, 01:23:02 pm »
OK, значи ще го издиря, и ще го напиша! :) Мислех, че от всеизвестните правила, но явно не е... Мисля, че из Библията беше, но ще видя като ми остане време!

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #19 -: февруари 20, 2016, 04:02:49 pm »
И така... оказах се прав за съществуването на такова правило, но грешно съм го запомнил! ...или по-скоро съм го забравил! :)

TBB Volume Four, The Mass principle, p.100, последният абзац. Превеждам по смисъл:

Цитат
Друга важна концепция е, че колкото по-дълъг е работещият участък на рамото - толкова по-тесен и дебел трябва да бъде, за да се намали теглото му. Това е нещо, което трябва да отчетете при очертаването на лъка върху заготовката. Като основно правило в случая, огъващата се (или работеща) част от всяко рамо на лъка, долу-горе отговаря като дължина на дължината на опън. Това важи с особена точност, когато се стреля със стрели с ловно тегло - между 9 и 11 грейна на паунд от силата на опън. По-тежки стрели биха изисквали малко по-дълга работна част на рамото, а по-леките - по-къса.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #20 -: февруари 20, 2016, 09:48:25 pm »
Е явно библията още ти е пресна  :D. Въпреки цитата аз не бих го определил като правило защото има твърде много изключения, например почти всички прерийни лъкове, турските и т.н. ..., но да главата е твърде интересна, относно принципа за минимизиране на масата, водещ до оптимизиране на лъка. Човека всъщност го е извел след доста опити и измерване скоростта на стрелата в следствие на оптимизацията. Да при всички случаи си струва и смело трябва да се прилага, но  действително е добре да се определи нещо такова като работна част от рамото равна на дължината на опън/стрелата/ - което апропо е изведено във вече цитирания от мен принцип за стабилност - да не се повтарям, щото не е и мой.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Modern Abo
    • Профил
« Отговор #21 -: февруари 20, 2016, 09:57:01 pm »
О, със сигурност има достатъчно изключения, но аз както го приемам - това е принцип при най-традиционната форма на лък - дългият или плоският. Дължина съизмерима с височината на стрелеца, без рекърви, беквания, композити и прочее! Всъщност мен и точно тоя тип си ме влече де, затова обикновено забравям останалите! :)