Автор Тема: Размери на лъкове  (Прочетена 5585 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DIDO112

• Newbie
  • *
  • Публикации: 10
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
Размери на лъкове
« -: януари 15, 2016, 01:55:08 pm »
Здравейте,отварям тази тема защото много ме затрудни в нета да намеря чертежи с размери на лъкове. За да си избера какъв вид и с какви размери да е първият ми лък който смятам да си направя.
« Последна редакция: януари 15, 2016, 01:57:47 pm от DIDO112 »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Размери на лъкове
« Отговор #1 -: януари 15, 2016, 06:01:52 pm »
За съжаление, в нета има наистина малко информация относно размерите на простите лъкове, с малки изключения, касаещи се за определени типове лъкове и известни музейни експонати. Повече информация има в някои книги по темата и то пак предимно за северноамериканските лъкове.
Ще се опитам да опростя малко нещата за теб. Първо трябва да решиш какъв опън ще използваш при стреляне, което съответно ти определя дължината на стрелата. За да си сигурен като първи опит просто умножаваш дължината на стрелата по 2 и добавяш още 20% към полученото число - така получаваш дължината на лъка. Отново всичко е строго индивидуално разбира се, защото има и множество изключения, но това е достатъчно като начало. Продължават обаче неизвестните - като сила на опън, дебелина и ширина на раменете на лъка, както и специфичния дизайн, които до голяма степен зависят от вида на дървото, което ще се ползва и т.н. Започни от там!

Неактивен DIDO112

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: януари 16, 2016, 02:04:53 pm »
Идеята за темата ми беше когато някой направи някакъв лък да направи едно чертежче с всички размери и да го постне тук за да може такива като мен да си избират каквото им хареса.Аз съм си одрязал две дръвчета,мъждрян и леска и от тях ще се пробвам да измайсторя нещо.Мисля да е около 25кг. сила на опън.81см стрела ми идва малко късичка според мен.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #3 -: януари 16, 2016, 02:52:30 pm »
81см са близо 32инча или искаш китайско, корейско, английски опън или си над 2,05см висок.... Обичайният стандарт за дължина на стрелата е 28инча или 71см.
Никога не съм се ръководил от чертежи - просто в повечето случаи дървото ти диктува. Всеки разбира се е свободен да поства чертежи, ще бъде интересно.

Неактивен DIDO112

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: януари 16, 2016, 05:59:12 pm »
1.88 съм висок. И затова писах че според мен ми е къса изпъвам до върха.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #5 -: януари 16, 2016, 06:05:17 pm »
Пак ти казвам всичко е строго индивидуално - аз съм 1,85 и стрелям с къс прериен лък и къси стрели 24инча или 61см!

Неактивен perf

• Full Member
  • Публикации: 124
  • Arrows: +5/-0
    • Профил
« Отговор #6 -: януари 17, 2016, 06:09:44 am »
Индивидуално е наистина. Аз съм 1.78(приблизително), с корейски лък, стрелям с пръстен и стрелите ми са 33/34 инча.

Неактивен Wankata

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #7 -: януари 17, 2016, 06:50:24 pm »
Аз искам да попитам максимално като хванах рулетката и опънах е някъде около 96-98см. Аз съм скромните два без два! Какъв лък трябва да си направя за такъв опън?

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #8 -: януари 17, 2016, 07:01:04 pm »
Ха, че някой може ли да ти отговори? Японците стрелят единствено с толкова дълги стрели ама да си направиш японски лък - едва ли. Пък това е супер относително - ти така се разтягаш без лък, ама лъка също те сгъва и тия сантиметри почват да се скъсяват...

Неактивен Wankata

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #9 -: януари 17, 2016, 07:58:58 pm »
Точно за това задавам въпрос, защото искам да направя нещо, но точно в момента съм в тотално блато, защото и все пак съм доста висок и искам да направя лък, няма нищо общо с лъковете които сме си правели, като деца!

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #10 -: януари 17, 2016, 08:47:44 pm »
Здравейте, дългучи! Ми, праскайте инглиш лонгбоу към 2-2,20, като за вас ;D
Шегувам се!
Попадне ли ви хубав материал, действайте! Ако имате хубав материал, но е с 5-10см. по къс, ще го хвърлите ли? Следвайте схемата на Цецо/primitivе/, дължината на стрелата по две, плюс 20%! В случая сметката е на обратно- дължината на лъка минус 20%, делено на две и получавате дължината на стрелата и съответно, опъна! Като натрупате опит, във времето сами ще стигнете до най-подходящия лък и опън за вас!
Обикновено първите опити се провалят, така или иначе! Цецо ви го спестява, но питайте го колко лъка е потрошил!
  Майсторлъка в лъкоправенето се измерва, освен с вродени качества, преди всичко, с тоновете стърготини! Дерзайте!

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #11 -: януари 21, 2016, 09:27:58 pm »
Винаги съм си мислил, че лъковете ми са твърде дълги. Днес реших да ги замеря и пресметна по тая схема: делено на две и -20%, за получаване на опъна. Оказа се,че всъщност, винаги съм ги бил претоварвал с от 2 до 4 инча. Например ''молегабета'' ми е 158см. от нок до нок, по схемата излиза, че оптималния опън е 61см., което са 24 инча, а аз го чанча на 27!!!! Брех!

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #12 -: януари 21, 2016, 09:39:20 pm »
Виж сега, тази формула е за най-голяма сигурност - иначе формулата е от просто удвоената дължина на стрелата за най-измъчените лъкове или от 10 до 20% плюс за спокойствие. Пак нещата са относителни, като има огромно значение вида дърво, дизайна на лъка и съответно умението на майстора...

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
    • Профил
« Отговор #13 -: януари 21, 2016, 11:24:56 pm »
Сори, прекалих с удивителните!
Напълно съм съгласен, всичко е твърде относително. И дизайна, с рекърв- без рекърв, с работеща дръжка, със статична дръжка, а за материала хептен! Сещам се преди имах един ясенов под 150см., който издържа 85см. опън/ мале колко съм потрошил ей така, само да ги видя колко ще издържат/, в същото време са ми се чупили доста по дълги, на значително по къс опън и от друг материал. Прав си и за майсторлъка, някъде се справяш по- добре, другаде по-зле, поне при мен е така.
Сещам се, също, за ония т.н. традиционни дълги лъкове/ фабрични/, като оня моя САМИК, дето сега го ползва Стоян/от Пловдив/ и които са твърде популярни сред съвременните стрелци, та те обикновено са дълги около170. Наскоро един приятел си купи подобен- МИЛЕНИУМ-68инча дължина, дават им 28инча оптимален опън и на толкова им замерват силовите характеристики. Та мисълта ми е, че горната формула отговаря горе- долу и при тях, въпреки, че се ползват освен дървени и някакви фибростъклени или де да ги знам какви ламели, т.е. презастраховани са от към чупене!
Все пак тази същата формула, може би, макар и относително, не е лоша, като отправна точка!

Неактивен Navistream

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #14 -: януари 29, 2016, 08:19:36 am »
няма точни размери - определя се от разтега на лъка спрямо  килограмите опъване - а на стрелите се определя така двете ръце напред опънати   поставя се стрелата в ямката под  шията и до върховете на пръстите