Автор Тема: Прост лък: доклад и въпроси :)  (Прочетена 1300 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен thefly

• Newbie
  • *
  • Публикации: 24
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
Прост лък: доклад и въпроси :)
« -: януари 11, 2016, 04:41:53 pm »
Привет на групата! Представям на мнението и на критиките на майсторите първи опит за лък. Материалът е маждрян (бял бряст). Това-което-ще-стане-лък, ако е рекъл господ, е 176 см. Дръвчето е сушено година и нещо, след това е сцепено и с рукан е стигнало до фазата, която е на снимките.

Видими проблеми: изкривяване наляво/надясно на раменете, както и изкривяване в дръжката. Можеше да го издялам и по-право, разбира се, но се опитвах да следвам посоката на нишките. Между другото - извинявам се, ако речникът ми не e съвсем "лъкарски" издържан :) Та... на тази фаза лъкът започва леко да се огъва при натиск в пода и реших, че е време да се опитам да го изправя. След дълго мислене, реших да не правя кутия за пара, а да действам с гъвкав ръкав. Още се чудя дали да е ръкав, от който трябва да извадя лъка, след като го напаря или да е ръкав, който да е от лека материя (някакъв найлон), за да мога да го огъвам както е в ръкава, за да не изстива без време. Не съм правил това досега и вероятно ще допускам грешки и ще се бавя. И тук идва ред на въпрос 1:

1. Когато правя формата, по която ще огъвам лъка, дали формата трябва да е 1:1 това, което искам да получа, или трябва да го пре-огъна с десетина процента например, ако дървото се опитва да се върне към старата си форма след изстиване?

2. Има ли някакви други кусури по лъка, които не забелязвам?

Извинявам се още веднъж за ламерския речник и подход, но това е все пак първата ми изработка :) Благодаря на всеки, който помогне с мъдър съвет!

Изпращам снимките като линкове, заради ограниченията:

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: Прост лък: доклад и въпроси :)
« Отговор #1 -: януари 11, 2016, 05:11:44 pm »
Добре дошъл!
От вратата за главата - дотук добре, лъка може да се коригира с пара на този етап. Първо обаче това е ясен - мъждряна е вид ясен и по снимките категорично съм сигурен, че е такав - никакъв бял бряст. Това е и хубавото, защото ясена много добре се поддава на корекции за разлика от бряста. С найлон няма да стане, тъй като така или иначе след затоплянето дървото трябва да се коригира и да се задържи в коригираната позиция/в случая наистина си прав, че трябва и много малко прекоригиране, за да компенсира връщането/ докато изстине. В случая корекциите са странични, което ги прави и по-трудни за изпълнение особено в рамената/в дръжката е по-лесно/. Трябва да намериш начин да задържиш върха на рамото странично стабилно и да напъваш в другата страна, докато се коригира. Естествено най-добре е да се избягват всякакви корекции, но както и да е понякога се налага. Като при това корекцията на раменете трябва да са първо, а тази в дръжката втора. Иначе ще натискаш в дръжката после, за да изправиш рамото и може да я върнеш в изходно положение. Така или иначе трябва доста да поседи на пара, като принципа е да го вадиш неколкократно и да тестваш, дали е достатъчно омекнало дървото за корекция. Самата корекция трябва да се извърши в рамките на не повече от 30сек до минута и дървото да се остави да изстине. След това може да се наложи вторична и дори третична корекция - това е строго индивидуално. Запомни - след като направиш корекциите в никакъв случай не продължавай веднага с тилероването - дървото има нужда да възвърне нормалното си водно съсъдържание, което става за 1-2 седмеци в покой.
Успех - снимките е най-добре да се качват в максимална резулюция не чрез атачмънт, а като се качат на сайт за снимки и оттам се копира линка.
Успех

Неактивен thefly

• Newbie
  • *
  • Публикации: 24
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #2 -: януари 11, 2016, 05:22:38 pm »
Благодаря за бързия отговор. Разбира се, че е бял ясен - грешка на езика :)

Да, мислил съм по въпроса, че рамената ще са трудни за корекция заради измятането. Мисля да направя нещо като "ограничители" за да не се изметнат съвсем, а заедно с огъването на рамената настрани да ги притисна, за да останат прави.

Ти ми отговори и на въпрос, който не се сетих да задам, а ме гризеше: дали може да се коригира постъпково. Когато пак напаря дървото няма ли да се нарушат предишните корекции?

Относно тестването дали е готово дървото... има ли някакво правило, метод? Дотук съм чел, че на всеки дюйм се полага половин или един час парене - ще го погледна пак.

А за тилероването - 100% няма да е веднага. Тъкмо ще си подготвя приспособленията, ще почета и помисля над методиката.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #3 -: януари 11, 2016, 05:54:44 pm »
Много важно е да се нагрее/напари достатъчно дълъг участък от рамото, за да се огъне/изправи плавно. При дръжката пък наопаки нагряването трябва да е мнго ограничено, предимно в участъка от едната страна, където ще се коригира. Изправянето става наведнъж, когато всичко е както трябва, а не е поетапно - просто ти казах в каква последователност да правиш корекциите. Първо едното рамо, после другото и накрая дръжката. Ако обаче нещата не вървят както трябва /от първия път обикновено рядко се получава/ се налага пак нагряване с пара, и това до голяма степен ще върне вече зададената корекция почти в изходно положение, т.е. коригиригираш отново, само дето този път ще е малко по-лесно.
Да принципа, който спомена за времето за нагряване на инч дебелина е такъв, но умишлено не го споменах, защото пак ще повторя - всичко е строго индивидуално - така или иначе преди да започнеш опитите трябва да стои на парата минимум 30мин. След като дървото е достататъчно загрято В ДЪЛБОЧИНА то се усеща при самото огъване как поддава и става доста по-пластично!

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #4 -: януари 11, 2016, 09:53:19 pm »
Кеф ми прави, като се появи някой, нов и мислещ човек, който не подхожда със самочувствие! Привет,thefly! Успех в лъкоправенето!