Автор Тема: Сентер шот  (Прочетена 1138 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bgpanev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
Сентер шот
« -: декември 13, 2015, 07:51:43 pm »
Днеска ме загриза един въпрос, и реших да попитам.
 Защо древните хора не са правили такива лъкове?
Не съм търсил в нета оти го спряха, пък от телефона ми е трудно.

Неактивен Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Публикации: 174
  • Arrows: +3/-0
    • Профил
Re: Сентер шот
« Отговор #1 -: декември 13, 2015, 10:56:25 pm »
В дълбоката азия има разни такива.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
« Отговор #2 -: декември 14, 2015, 01:07:44 pm »
Аз ще се опитам да съм малко по-аргументиран, а да не давам какъвто и да е отговор.
Значи първо и най-елементарно нещо което идва наум е да задам въпроса по друг начин, за да му отговоря. А именно - каква е идеята на сентършота?
Идеята е до известна степен да се намали времето за възстановяване на стрелата след изстрела и установяването и в траекторията. Също така, това дава възможност за изстрелване на стрели с по-голям спайн от този на лъка - което е следствие от по-съвременните материали от 20 век /в случая визирам алуминиевите и фибро-стъклени стрели/, когато и реално се появява този тип лъкове. До тогава те не съществуват или поне аз нямам никакви доказателства за това. Просто не успях да намеря нищо.
Сега по същество - защо древните не са правели такива лъкове? Ами първо - просто не им е било неоходимо. Второ който и древен дизайн селф лък да вземеш - няма да намериш нито един с неогъваща се макар и минимално дръжка. Така са получавали ефективен и по-къс и лек за транспортиране и боравене лък. Ако се опиташ да направиш сентършот засечка в такава една работеща дръжка - есествено там, в най-натоварената част се получава слабо място, което е потенциално опасно. Т.е. за да съществува сентършота ти се нуждаеш от една "преосигурена" дебела дръжка, която да ти позволи този тип корекция.  Този тип дръжки отново са в списъка на несъществуващите в древните дизайни. Трето оказва се, че добрият стрелец няма необходимост от това, защото просто той е тренирал "твърде" дълго с един тип лък и стрели и дето се вика си знае точно как да стреля, та да компенсира парадокса на стрелеца и т.н. А именно - пак се получава, че тези нововъведения и улеснения са постъпили, за да може стрелци с по-малък опит да дадат по-добри резултати. В смисъ. с по-малко практика се получават по-добри резултати. Като при пушките  ;) Така или иначе при селф лъковете този "недостатък" се решава и по други начини, като например за горно се определя рамото, при което тетивата е по-изнесена навън /откъм мястото на поставяне на стрелата/. И т.н.
Апропо има доста дебати по въпроса в англоезичните форуми за лъкове, като даже и напълно протоворечащи си - например опитни стрелци твърдят, че според техният опит тетивата даже трябва да е изнесена в противоположната посока преди изстрела и др.
« Последна редакция: декември 14, 2015, 07:36:34 pm от primitive »

Неактивен bgpanev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #3 -: декември 14, 2015, 05:52:21 pm »
Благодаря Цецо ;)

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #4 -: декември 14, 2015, 10:49:40 pm »
И аз така погледнах на въпроса, не, правени ли са преди, а защо се правят сега/лъкове със сентер шот/!
Това за изстрелването на стрела с по-голям спайн и по-бързото стабилизиране на полета й, не го знаех и не ми беше хрумвало!
Определено съм съгласен, че за добрия стрелец, сентер шота е безсмислен. Въпрос на гледна точка-гледната точка на ляво поставена стрела, гледната точка на дясно поставената и тази на централно поставена стрела! Всичко е навик и практика!
Струва ми се, че един от основните смисли на сентер шота е адекватното прилагане на мерни прибори, които са трудно приложими към лъкове с липсващ такъв!