Автор Тема: съставни стрели  (Прочетена 4984 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 528
  • Arrows: +5/-1
    • Профил
Re: съставни стрели
« Отговор #15 -: октомври 20, 2015, 12:24:24 pm »
Никога не съм имал проблем с двукомпонентния бизон в зелената опаковка. Никога не съм обезмаслявал върховете отвътре преди лепенето и когато ги намеря след счупване просто ги нагрявам и лепилото изхвърля дървото навън, като никакво лепило не остава по стените на метала и не ми се е налагало да зачиствам преди повторторно залепване на върха. Спрял съм се на това лепило и докато го има не смятам да го сменявам.
А Емба що се отнася до лепенето едно време - няма нищо по-добро от смола дървени въглища и стрити дърдонки - заешките събрани в сухо време са най-добри. Проблем е само ако се получи загряване при върха - на студено не мърда.

Неактивен bravewolf

• Sr. Member
  • Публикации: 393
  • Arrows: +15/-1
    • Профил
« Отговор #16 -: октомври 21, 2015, 12:15:39 am »
Пробвал съм със смола и дървесна пепел, но на широки върхове с прорезно вграждане, не втулково, стана крехко. Това за заешките дърдонки не го знаех! Целулозни влъкна, хитро! Дано не ни меташ на върбите и да чакаш с наслада да видиш някой, примерно мен, как събира заешки лайна по къра! Хората берат гъби, а аз дърдонки ;D! Както Динко, преди време ми даде съвет да сложа 1-2 лъжици олио в рибното лепило, ама не му се вързах ;)

Неактивен bgpanev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
  • Arrows: +0/-0
    • Профил
« Отговор #17 -: октомври 21, 2015, 06:12:40 am »
Имам декоративен заек и съответно дъръдонките му. ;)

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #18 -: октомври 21, 2015, 08:27:31 am »
Никак не ви мятам за тия неща, гледай някое филмче за правене на такова "лепило". Също така всеизвестен факт е, че когато се сложи мазнина в лепилото то става по-гъвкаво. Що се отнася за смолата - да става крехка, но много здрава, при нея също се прилага мазнина, когато се мажат шевовете на канутата от брезова кора, за да бъде по-гъвкава. В туткала също е било добавяно масло за по-голяма гъвкавост при определени приложения.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Arrows: +10/-0
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #19 -: октомври 21, 2015, 11:15:04 am »

Неактивен primitive

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
« Отговор #20 -: октомври 21, 2015, 12:38:23 pm »
Не знаех, че си писал по темата в блога, но ги прочетох с удоволствие. Само ми стана странно за добавянето на заешките... към супите за сгъстяване - не знам къде си го чел, никога не съм го срещал от всичко що съм преровил по темите.

Неактивен xenos

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 503
  • Modern Abo
    • Профил
    • xenos::bushcraft
« Отговор #21 -: октомври 21, 2015, 01:03:00 pm »
Няма начин да се сетя сега, но със сигурност съм го чел някъде!

Неактивен nameless

• Sr. Member
  • Публикации: 263
    • Профил
« Отговор #22 -: октомври 22, 2015, 07:26:40 pm »
сетих се че имам още един вариянт за материал. един 70 годишен гардероб от баба ми, правен от червен чам. гледам че дървесината на гърбът има доста прави влакна. само дето не знам кое е дървото от което се добива червения чам. ще бъда благодарен за информация.
"The manufacture of composite bows requires skill, attention to detail and patience." -  Adam Karpowicz